top of page

Yüzüklerin Efendisi Tarihçesi

Yüzüklerin Efendisi, J.R.R.Tolkien'in yazdığı ve sonrasındaysa üçleme olarak okuyucularla buluşan destansı yüksek fantastik romandır. The Hobbit'in devamı olarak yaşam bulan seri, çok kısa bir süre içerisinde dünya çapında yankı uyandıran bir serüvene dönüştü. 

1937 ile 1949 yılları arasında yazımı gerçekleşen ve ilk basıldığı günden bugüne rekor üstüne rekor kıran en çok satan eserlerden biridir. Yirminci yüzyıl edebiyatının kuşkusuz ilk sırasında yerini alan bir eser haline gelmesi de tesadüf değildi.

Çoğu kişilerce farklı yorumlara sahip olsa da, Yüzüklerin Efendisi'nde yaşadığımız aksiyon, yazarın insanlığın kurgusal bir geçmişte gerçek dünya toprakları olarak tasarlamış olduğu ve bu yerin de Atlantis olduğu ifade edilmektedir. Yazarımız Tolkien, buna eski ingilizce bir isim yorumu katarak Middangeard isminden yorumlayıp Middle Earth ismini vererek hepimizin bildiği Orta Dünya Macerasını bizlere yaşattı. 

Yüzüklerin Efendisi, sadece bir kitap olarak değil, hem film, hem dizi, hem oyun sektörü için bir çok katkıda bulundu. Fantastik edebiyatın temel taşlarından biri olarak görülen eser, peşinden gelen bir çok fantastik dünyanın da kapılarını aralamış oldu.

Yazarımız Tolkien'e binlerce gelen Orta Dünya sorusu sonrasında hem kendisinin yaşadığı dönemde hem de ölümünden sonra derlenen yazılarıyla Orta Dünya Evreni hakkında bizlere muazzam bilgiler sundu. Hem dünyası hem oluşumu hem de sıradışı karakterleriyle bizleri büyülemeyi kolaylıkla başardı. 

Yazarı anlamak ve onun bu eserinden bir çok çıkarımlarda bulunan hayran kitlelerince bir süre sonra hem FRP, yani fantastik rol yapma oyunu olarak karşımıza çıktı. Sonrasında bir çok dijital oyunlarıyla da evreni hakkında bizlerin hayal gücünü zorladı.  

Yan taraftaki menüden Yüzüklerin Efendisi'nin Tarihçesi'ni ve merak ettiğiniz her konuyu inceleyebilirsiniz.

bottom of page