top of page

Numenor’un yokolmasından sonra Elendil’in önderliğinde Orta Dünya’ya dönen insanlar burada iki büyük krallık kurmuşlardı.Arnor ve Gondor adlı bu krallıklara aynı zamanda Arnor ve Gondor Birleşmiş Krallığı’da denmekteydi. İşte bu krallıklardan Gondor pek çok büyük şehir inşa etmişti.Ama hiç kuşkusuz bu şehirlerden en görkemlisi “Minas Anor” yani “Tower Of The Sun” (Güneş Kulesi) idi. Güneşin 3. Çağı’nın 3320. yılında kurulan Minas Anor oldukça stratejik bir konuma sahipti. Hem Anduin River’i kontrol edebiliyor hem de Mordor’dan gelmesi muhtemel tehlikelere karşı bir set vazifesi görüyordu.


Kurulduğu yıllarda Dunedain prensi Anarion’un kontrolü altındaydı. Aynı yıllarda inşa edilen diğer bir kule ise Anarion’un kardeşi tarafından kurulan “Minas Ithil” yani “Tower Of The Moon” (Ay Kulesi) du. Bu iki kule-şehir uzun yıllar boyunca Mordor’dan gelen tehlikelere karşı Orta Dünya’yı korudular. Bu iki şehirin arasında ise Gondor ve Arnor’un yani Birleşmiş Krallığın başkenti Osgiliath “Citadel Of The Stars” bulunmaktaydı. Fakat büyük salgından sonraki yıllarda Minas Ithil ve Osgiliath güç kaybetmeye başlamış ve bu yüzden Gondor’un başkenti Minas Anor olmuştur.


Güneşin Üçüncü Açğı’nın 1900. yılında Kral Calimehar Minas Anor’un en yüksek yerine “White Tower” ı inşa ettirmişti. 2002 yılında Minas Itil’in Witch King tarafından ele geçirilip isminin Minas Morgul yani “Tower Of The Wariths” e çevrilmesi ile Minas Anor’un ismi de “Tower Of The Guard” a çevrilmiştir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page