top of page

Sindarin'de Angrenost ('Demir Kale') olarak da bilinen Isengard , Gondor'un üç büyük kalesinden biriydi ve içinde diyarın Palantiri'lerinden birini barındırıyordu .Ancak, Üçüncü Çağ'ın ikinci yarısında , kale Saruman'ın eline geçti ve Yüzük Savaşı'ndaki yenilgisine kadar onun kişisel alanı ve evi oldu .Isengard inşa edildi İkinci Çağ'ın etrafında kulenin içinde Orthanc tarafından Númenorlular'a kendi gücünün günlerinde sürgünde, Nan Curunir içinde (Büyücü Vale) Dumanlı Dağlar . Konumu Krallığı kuzeybatı köşesinde idi Gondor'un koruma, İsen Fords içine düşman saldırılar sırasında Calenardhon birlikte kalesinde ile ve Aglarond koruyan, onun güneyindeki Rohan Gap .


Isengard, merkezinde Orthanc Kulesi olan geniş bir ovayı çevreleyen siyah, dairesel, taş bir duvardan oluşuyordu. Isengard'ın güneye bakan tek bir kapısı vardı.


Nehir Angren'de (veya Isen ) başladı Methedras da kuzey duvarı kurdu Isengard, arkasında. Diğer üç taraf , Isengard Halkası olarak bilinen ve kuzeydoğuda Angren Nehri'nin bir portcullis yoluyla girişiyle gediklenen büyük bir duvarla ve güneyde Isengard'ın her iki kıyısındaki kapısıyla korunuyordu. nehir. Geçidin ses çıkarmadan açılabileceği söylendi.


Isengard ilk başta, Saruman tarafından baraj yapılana kadar nehir tarafından beslenen, birçok büyük ağaç ve çim alanla yeşil ve güzel bir kule kompleksiydi. Ancak Büyücü'nün yenilgisinden sonra, Ağaçsakal ve diğer Entler, duvarları ve barajı yıktıktan sonra burayı tekrar canlı yeşil bir alan haline getirdiler ve adını "Orthanc Ağacı Ağacı" olarak değiştirdiler.


Tarih

Büyük Veba'yı takip eden yüzyıllarda Calenardhon ülkesinin nüfusu azaldı ve Orthanc'ın son muhafızı Minas Tirith'e geri çağrıldı . Isengard, o zamanlar Aglarond'da olduğu gibi, kalıtsal bir kaptan tarafından yönetilen küçük bir şirket tarafından korunuyordu. İlk başta, Vekilharçlar tarafından kaleye hala haberciler gönderildi , ancak bunlar azaldı ve sonunda tamamen durdu.


Calenardhon verildi sonra Éothéod tarafından Cirion , Gondor'un Steward ve oldu Rohan , Isengard Gondor parçası olarak kaldı ve Gondor'un kalanı neredeyse unutmuştu rağmen Aglarond şirket, kuzey kale kaldırıldı. Küçük muhafız, Dunlendingler ile çok fazla evlilik yaptı , ta ki bu yer adı dışında bir Dunlending kalesi olana kadar. Ancak Orthanc, Gondor Vekilharcı'nın hala anahtarları elinde tuttuğu için kapalı kaldı. Isengard kısa süre sonra tamamen terk edildi.


Üstünlüğü sırasında Rohan 'ın Kral Deor , içinde TA 2710 kale komuta kalıtsal kaptanlarından hat ölmüş ve Isengard açıkça düşman oldu Rohirrim'in . Onların temel olarak Isengard'dan kullanarak, Dunlandliler'i Deor oğlu döneminde Rohan baskın devam Gram Gram oğlunun yönetimi sırasında dek, Helm Hammerhand bir Dunlending efendi, Freca ve oğlu Wulf neredeyse Rohirrim'i yok başardı. Rohirrim sonunda kazandı, Isengard'ı Dunlendingler'i aç bırakarak ve Gondor için koruyarak kazandı.


Bu sırada Beyaz Saruman aniden Doğu'dan yeniden ortaya çıktı ve Isengard'ı korumayı teklif etti. Gondor Vekilharcı Beren ona Orthanc'ın anahtarlarını memnuniyetle verdi ve Saruman oraya yerleşti. Ondan sonra vadi Nan Curunír veya "Büyücü Vadisi" olarak tanındı . Saruman başta Gondor adına yalnızca Kulenin Muhafızıydı, ancak gururu büyüyüp düşmeye başlayınca ÜÇ 2953'te kaleyi kendi başına aldı .


Yüzük Savaşı sırasında Isengard, Saruman'ın Rohirrim'e karşı operasyon üssüydü ve vadiyi kirletti, ağaçlarını ve otlarını kesip yerine taş ve makineler koydu. Muhtemelen hidroelektrik olarak kullanılmak üzere Angren'e baraj kurdu ve yönünü değiştirdi. Isengard'ın vadisi, Ork yetiştirmek ve silah dövmek için kullanılan derin çukurlarla petek şeklindeydi . Sonunda, bir ordu ENT'LERİN ve Huorns liderliğindeki Ağaçsakal'ın ait Fangorn'un yapamaz olsa kuvvet girmesinden veya hasar Orthanc için, Saruman'ın bütün sanayileri yıkım, Isengard'dan saldırdı.


Hobbitler Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took , yeni "kapı bekçileri" olarak Rohan Kralı Théoden, Aragorn ve Gandalf'ı kapıda karşıladılar . Saruman ile yüzleşti, ancak af dilemeyi reddetti ve hizmetçisi Gríma Solucandil ile birlikte Ağaçsakal'ın korumasına bırakıldı . Saruman, Sauron'un yenilgisinden sonra Isengard'ı terk etti ve Ağaçsakal'ın herhangi bir canlıyı kafese koyma nefretini, onu gitmesine izin vermesi için manipüle etmek için kullandı. Bu Isengard onun sadık elçisi, verilecek olacağını Sauron tarafından planlandı Sauron'un Mouth Saruman'ın ölümünden sonra,.


Yüzük Savaşı'ndan sonra


Dördüncü Çağ'ın başlarında Isengard restore edildi ve Ağaçsakal birçok ağacı yeniden dikti. Orthanc yine bir kule haline Birleşmiş Krallık arasında Kral Aragorn II Elessar .

Ent egemenliği altında, halka duvarı yıkıldı ve Entler oraya Gözcü Ormanı'nı dikti ve yeni ormanı "Orthanc Ağacı Ağacı" olarak yeniden adlandırdı. Saruman'ın çukurları ve mağaraları dolduruldu ve toprak iyileştirildi. Vadi şimdi ağaçlarla doluydu ve Orthanc yakınlarında küçük bir göl inşa edildi. Vadi, Aragorn tarafından Entlere istedikleri gibi yapmaları için verildi, Orthanc'ı gözetlemelerine ve izinsiz kimsenin girmesini engellemelerine izin verildi.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Esgaroth

bottom of page