top of page

Göl Kent , ya Esgaroth ( "olarak tamamen bilinen Long Lake üzerine Esgaroth "), küçük bir yerleşim olan Men kuzey-batı kesiminde Long Lake bölgesindeki Rhovanion'da . Kasaba tamamen ahşaptan inşa edilmiştir ve Yalnız Dağ'ın güneyinde ve Kuyutorman'ın doğusunda Uzun Göl yatağına gömülmüş ahşap sütunlar üzerinde durmaktadır . Görünüşe göre kasabanın refahı, Orta Dünya'nın kuzeyindeki İnsanlar, Elfler ve Cüceler arasındaki ticarete dayanıyor.Kemikleri gölün dibine inen ve onun tarafından yok edilen ejderha Smaug'un son dinlenme yeri olarak da biliniyordu.


Göl Kent Aynı sitede predating birinde kurulmuş ayrı yerleşim olmuş olabilir Smaug 's yıkımı Dale ve Yalnız Dağ TA 2770 ve daha sonra inşa diğer. Benzersiz bir şekilde, Orta Dünya'nın tüm kasabaları, yerleşim yerleri, kaleleri ve şehirleri arasında Göl Kasabası savunma olarak suyu kullandı. Uzun Göl ayrıca, bir kuşatmada savunucularına yardım etme potansiyeline sahip faydalı doğal engeller olan yükselen uçurumlar ve yüksek dağlarla çevriliydi ( ÜÇ 3018'de Doğuluların Kuzey'i işgali gibi).). Bu savunmalar Göl Kasabası'nın insan düşmanlarını yavaşlatıp yönünü değiştirirken, sakinlerini köylüleri düzenli olarak taciz eden Smaug'a karşı hazırlamak için hiçbir şey yapmadı.Kökenler


Göl Kent elfler ile yoğun işlem gören Üçüncü Yaş ve halkının içinde ara uygun kuruldu Thranduil 'in Woodland Krallığı , Yalnız Dağ'ın ve Cüceler Demir Tepe ve güneye Dale ve Dorwinion onların akraba. Mirkwood ile ticaret yaparken , şarap fıçıları Thranduil'in Celduin boyunca uzanan mağaralarından aşağı yüzerek Göl Kasabasına gönderildi.


Üçüncü Yaş


Kasaba, Yalnız Dağ'ı geri alma maceralarında Bilbo Baggins ve Thorin ve Şirketi tarafından ziyaret edildi . Yıl TA 2941 arasında Üçüncü Yaş kasaba saldırısına uğradı ejderha , ancak Bard Bowman dolaylı birinci Bilbo tarafından fark edilmişti Smaug'un zırh bir zayıflık öğrendiği, ejderha öldürdü. Thorin ve Kafilesinden rahatsız olan Smaug, gece dağdan uçtu ve kasabayı yok etmeye başladı. Birçoğu yangın girdabında can vermesine rağmen, bazı sakinler tekneyle kaçtı. Bir mızraklı ve okçu bölüğü, ejderhayı vurmak için boş yere girişimde bulundu, ancak Bard, Smaug'u öldürmeyi başarana kadar yıkım sona ermedi.


Daha sonra Göl Kasabası, Smaug'un çaldığı hazinenin bir kısmı ile eskisinden daha büyük bir ihtişamla yeniden inşa edildi , ancak kasabanın Efendisi Altının bir kısmı ile kaçtı . Kasabanın nüfusunun bir kısmı, Dale Krallığı'nı yeniden yerleştirmek için Bard'ı takip etti.


Kültür ve dil

Ticaret yapan insanlar olarak, Göl Kasabası İnsanları Ortak Konuşma Westron'u biliyorlardı . Bununla birlikte, kendi aralarında, Rohirrim'in eski diliyle gevşek bir şekilde ilişkili, ancak ondan farklı olan eski bir biçimini konuşuyorlardı. Tolkien, metninde Westron'u İngilizce'ye "çevirdi", böylece Rohirrim'in konuştuğu eski akrabasını temsil etmek için Eski İngilizce'yi değiştirdi . Böylece Tolkien , Esgarothlu İnsanların dilinin yerine Eski Norse dilini koydu (kişi ve yer adları, vb.).

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page