top of page

Dol Guldur olarak da bilinen, Karanlık Büyücülük Tepesi idi Sauron gizlice 'Necromancer' olarak gücünü yeniden kazanmak ederken 'ın kalesi ve operasyonların tabanı. Üçüncü Çağ'da iki bin yıldan fazla bir süredir Kuyutorman'ın güneyinde bulunuyordu .Dol Guldur, Sauron tarafından ÜÇ 1000'den bir süre sonra Orta Dünya'ya dönüşünden sonra kuruldu . Sauron "Necromancer" olarak tanındı ve gerçek kimliği uzun süre gizli tutuldu. Dol Guldur olarak bilinen tepe üzerinde inşa edilmiş Amon LANC ( "kel tepeye" anlamına gelir), ve başkenti olmuştu Oropher 'ın Silvan aleminde. Silvan Elfleri dan Sauron'un dönüşü sonrasında Siyah Dağları (Mirkwood'un sonradan Dağlar) için kuzeye kaçan Númenor'un Downfall . Daha sonra, Sauron, Amon Lanc'i ele geçirdikten sonra, Oropher'in oğlu Thranduil , halkını kaldıkları Orman Nehri'ne götürdü . Sauron daha sonra yüzlerce yıl orada kaldı.Necromancer Kalesi


Mirkwood'da büyüyen gölge kısa sürede Bilge'nin dikkatini çekti ve Gandalf ÜÇ 2063'te Necromancer'ın kimliğini ortaya çıkarmak için kaleye girdi . Henüz yüzleşmeye hazır olmayan Sauron, Dol Guldur'u terk etti ve Dikkatli Barış olarak bilinen döneme başlayarak Doğu'ya kaçtı .

İlk Hobbit filminde görüldüğü gibi Necromancer

Dört yüz yıl sonra Sauron büyük bir güçle geri döndü, barışı bozdu ve sonraki 100 yıl boyunca Tek Yüzük arayışında gücünü artırmaya devam etti .

In TA 2845 , Thráin II (son sahibi Yedi Yüzüklerin ait Cüceler ) Dol Guldur zindanlarında hapsedildi. 5 yıl sonra içinde TA 2850 Gandalf bir kez daha Dol Guldur'a döndü ve ölmekte, Thrain'in bulundu. Thráin'in ne kendi adını ne de oğlunun ( Thorin II Oakenshield ) adını hatırlamıyordu, ancak Thrór'un Haritasını ve Yan Kapının Anahtarını verdi . Dakikalar sonra Thráin aldığı yaralardan öldü. Gandalf daha sonra Sauron'un gerçekten Dol Guldur'un efendisi olduğunu doğruladı.


Gandalf Ak Divan'a döndü ve Dol Guldur'a saldırı çağrısı yaptı, ancak Saruman tarafından reddedildi . In TA 2941 , yaklaşık bir asır sonra, Saruman Sauron arama öğrendi Gladden Fields Bir Ring için ve son olarak aynı anda meydana gelen saldırıda, kabul Erebor'un The Quest . Bu, Gandalf tarafından dikkatlice planlanmıştı, böylece Sauron ve Smaug birbirlerine yardım edemezlerdi, aksi takdirde kesinlikle yapacaklardı. Ak Divan , Dol Guldur'a saldırdı ve Sauron'u kovdu. Sauron , planları neredeyse hazır halde gizlice Mordor'a kaçtı . In TA 2951Sauron kendini açıkça ilan etti ve Khamûl liderliğindeki üç Nazgûl'u Dol Guldur'u yeniden işgal etmesi için gönderdi.


Yüzük Savaşı sırasında, Dol Guldur'un kuvvetleri Lórien ve Thranduil'in Mirkwood'daki krallığına üç saldırı düzenledi ve uzaktaki ormanlık alanlara ağır hasar verdi. Ancak, bunlar gücüyle her zaman geri sürüldü Nenya , Galadriel sadece kendisi Sauron üstesinden olabilirdi Power 'ın Ring. Thranduil'in krallığına saldıran Orklar , Ağaçların Altında Savaş'ta yenildi . On 28 Mart , 3019 TAelfler (Mirkwood'lu Thranduil ve Lórien'li Galadriel tarafından yönetilen) Dol Guldur'a bir saldırı düzenledi ve Galadriel duvarlarını yıktı ve çukurlarını çıplak bıraktı. 2.019 yıldır ayakta duran kaleden kesinlikle hiçbir şey kalmamış. Dol Guldur , daha önce bilindiği gibi Amon Lanc olarak yeniden adlandırıldı . Amon Lanc sonradan başkenti oldu Celeborn 's aleminde Doğu Lórien'e gider de Dördüncü Yaş diye Orta Dünya'da kalırken,.

Dol Guldur olan Sindarin gelen "Karanlık Büyücülük Tepesi", yani dol ( "tepe") ve Guldur ( "karanlık büyü"). Daha önce Amon Lanc , amon ("tepe") ve lanc ("kel")olan "Kel Tepe"olarak biliniyordu.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page