top of page

Dagorlad , Orta Dünya'da , Mordor yakınlarındaki güneybatı Rhovanion'da geniş bir ovaydı .

Dagorlad, Emyn Muil ve Cirith Gorgor arasında yatıyordu ve büyük ölçüde ağaçsız, yaşamdan ve güzellikten yoksun bir çorak araziydi.Dagorlad, İkinci Çağ'ın sonunda Sauron'un güçleri ile Elflerin ve İnsanların Son İttifakı arasında savaşan Dagorlad Savaşı'nın yeriydi . Ölülerin cesetleri normal şekilde çürüdü, ancak zamanla alanın bir kısmı, düşmüşlerin görüntülerinin görülebildiği bir sulak alan olan Ölü Bataklıklar haline geldi . Daha sonra, Üçüncü Çağ'da Dagorlad, Gondor ve çeşitli Doğulu ordular arasındaki birçok savaşın yeriydi . İki çağın sayısız savaşı Dagorlad'ı, zehirli kaygan yığınları ve yanmış toprak yığınlarıyla, kirlenmiş ve sağlıksız, harap bir çorak toprak olarak bıraktı.Dagorlad Savaşı , İkinci Çağ'ın 3434 yılında meydana geldi . Gil-galad ve Elendil komutasındaki Son İttifak ordusu ile Sauron'a sadık diğer yaratıklardan oluşan bir ork ordusu arasında savaştı . Ne kadar sürdüğü uzun değil, ama nihayetinde Son İttifak savaşı kazandı ve Mordor'a ilerledi.


Dagorlad İkinci Savaş savaşmış olan TA 1899 Kral ordusu arasındaki Calimehtar ait Gondor ve Arabasürücüleri'nin . Sonuç Gondor için bir zaferdi.


Dagorlad kelimesi Sindarin dilinde 'savaş ovası' anlamına gelir .


In Peter Jackson 's film uyarlaması Halkalar üçlemedeki Efendisi , Dagorlad'da filmlerde gösterilen çeşitli haritalarda Dagorland olarak yanlış yazılmış ve özel profilli eklerinde DVD sürümleri uzatıldı.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page