top of page

Osgiliath , Gondor'un başkentiydi . Sırasında Yüzük Savaşı , terkedilmiş şehir üzerinde bir geçiş noktası olarak stratejik önem kazanan Anduin , hem Gondor Men ve orklar arasında Mordor .


Osgiliath'ın kalbinde nehir üzerinde büyük bir taş köprü vardı. Köprüde, şehrin palantír'ini barındıran ünlü Yıldız Kubbesi'ni içeren bir kule vardı . Bir diğer önemli bina (veya muhtemelen aynısı), başlangıçta Isildur ve Anárion için bir taht odası olarak hizmet veren Büyük Salon'du.


Tercüme edilmiş, adı "Yıldızların Ordusunun Kalesi" anlamına gelir.


Şehir, Isildur ve Anárion tarafından İkinci Çağ'ın sonlarına doğru, Anduin nehrinin her iki tarafında inşa edilmiştir . Gondor'u ortaklaşa yöneten Osgiliath, ortak sermayeleriydi. Son İttifak Savaşı sırasında şehir Sauron'un güçleri tarafından saldırıya uğradı, ancak Anárion tarafından başarıyla savunuldu.


Gondor'un gücünün zirvesinde şehir, Númenor'un şehirlerinin ihtişamının bir yansımasıydı , ancak bu uzun sürmeyecekti . İle başlayan düşüşün Akraba Çatışması Osgiliath görevden ve güçleri tarafından yakıldı zaman Castamir Usurper Anduin kayboldu ve şehrin Palantir. Kentin düşüş büyük ölçüde hızlandırıldı Büyük Veba ait TA 1636 ve Osgiliath Kral ile, harabeye dönmesine başladı Tarondor sermaye hareketli Minas Anor'a içinde TA 1640 .


Son darbe geldi TA 2475 , Uruklar ait Mordor overran ve yakalanan Osgiliath. O zamanki Vekilharç I. Denethor'un oğlu Boromir tarafından geri püskürtülmelerine rağmen , Osgiliath sonunda harap oldu ve tamamen terk edildi ve büyük köprüsü kırıldı.


Yüzük Savaşı

In TA 3019 , Beregorn için anlattı Pippin'in Gondor birkaç on yıl Yüzük Savaşı öncesinde Doğu Osgiliath'ı recaptured nasıl bir askeri karakolda olarak ve güvenli kullanım için, ( "... Denethor'a gençlik günlerinde ...") Anduin'in bir geçişi. Ancak Haziran 3018'de , Nazgûl liderliğindeki Sauron'un kuvvetlerinin bir müfrezesi tekrar doğu kıyısını aldı ve Boromir ve Faramir liderliğindeki savunucular, inşa ettikleri köprüyü yok ederek geri çekilmek zorunda kaldılar.


Osgiliath, Rauros ile deniz arasında , büyük orduların birçok tekneye ihtiyaç duymadan Anduin'i geçebileceği birkaç yerden biriydi . Bu nedenle, Doğu Osgiliath'ın kaybından sonra Gondor'un savunma stratejisinin önemli bir parçası, Batı Osgiliath'ı tutmak ve nehri geçme girişimlerine karşı çıkmaktı. Faramir, Boromir'in cenaze teknesini Şubat 3019'da Batı Osgiliath'ta nöbetteyken gördü. Ancak Cadı Kral ve orduları Mart 3019'da Gondor'a saldırdığında , Sauron'un güçlerinin Doğu Osgiliath'ta gizlice birçok şamandıra ve mavna inşa ettiği ortaya çıktı. Faramir'in kararlı muhalefetiyle karşılaşsalar dave Osgiliath garnizonu, savunucuların umduğundan daha az kayıpla geçmeyi başardılar ve Faramir, Rammas Echor'a genel bir geri çekilme emri verdi . Ordusunun büyük kısmını Minas Tirith'i kuşatmak için yönettiğinde, Cadı Kral Osgiliath'ta bazı yedekler bıraktı. Gothmog daha sonra bu güçleri Gondor'a ve Pelennor Çayırları Savaşı'ndaki müttefiklerine karşı konuşlandırdı

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Nan Elmoth

Orodruin

Comentarios


bottom of page