top of page

Gandalf ( Norse ; IPA : [gand:alf] ) Gri , daha sonra Beyaz Gandalf olarak bilinir ve orijinal olarak Olórin ( Quenya ; IPA : [oˈloːrin] ) olarak adlandırılır, Orta Dünya'ya gönderilen bir Istar (Büyücü) idi . Sauron tehdidiyle mücadele etmek için Üçüncü Çağ . O katıldı Thorin ve onun şirketi kurtarmak için Yalnız Dağı dan Smaug'un , olarak toplanan Yüzük Kardeşliği'ni yok etmek Tek Yüzük ve Yüzük Savaşı'nın son kampanyasında Özgür Halklara liderlik etti .


Başlangıçta denilen Olórin o bilge olarak konsolide edilen, Maiar (olası istisna Melian'ın ). Ilúvatar tarafından Ainur'un Müziği'nden önce yaratıldı ve Zamanın başlangıcında Eä'ye giren Ainur arasındaydı . "Gençliğinde" Manwë , Varda , Irmo ve Nienna'ya hizmet eden Maiarlardan biri oldu . Akranı Varda gibi ışık ve ateşle ilişkilendirildi. Yine de yolları onu sık sık Nienna'ya götürdü, ondan acımayı ve sabrı öğrendi. o sevdi Elfler , ama onların arasında görünmeden yürüdü ya da bir Elf gibi görünen bir fana giydi ve kalplerinde onları daha akıllı yapan güzel vizyonlar gönderdi. Varlığı boyunca Nienna örneğini takip etti , Ilúvatar'ın Çocuklarının acılarına acıdı ve onu dinleyenleri umutsuzluktan uzaklaştırdı.


Ne zaman Valar (olarak da bilinen Istari sırasını göndermeye karar Wizards avukatına, Orta Dünya'ya) ve Karanlık Lord Sauron'a karşı duran herkese yardımcı, Manwe ve Varda gönderildi beş arasında Olórin dahil etmeye karar verdi. İlk başta, Olórin gergindi ve kendisini Sauron'dan çok zayıf ve çok korkmuş olarak tanımladı. Manwë anladı ve ona gitmesinin ana nedenlerinden birinin bu korkuyu yenmek olduğunu söyledi. Ayrıca, Sauron'un gücünün çoğunu elinde tutan Tek Yüzük muhtemelen bir yerlerde hala vardı. Böylece Manwë, Olórin'in üçüncü olarak gitmesi gerektiğinde ısrar etti, ancak Varda onu Olórin'in ikinci olarak gitmesi için ikna etti. Kabul etti ve Ölümsüz Topraklar'dan ayrılmak için hazırlandı.diğer dördü ile birlikte, Ölüçağıran'ın Mirkwood'da ortaya çıkmasıyla aynı zamanda geldi .

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page