top of page

Samwise Gamgee

Samwise Gamgee olarak bilinen Sam , bir oldu hobbit ait Shire . Öyleydi Frodo Baggins'in 'bahçıvan ve en iyi arkadaşı. Sam, Frodo'nun en yakın ve en güvenilir arkadaşı, Yüzük Kardeşliği'nin en sadık arkadaşı olduğunu kanıtladı ve Frodo'nun korunmasında ve Tek Yüzüğün yok edilmesinde kritik bir rol oynadı .


Sam, Hamfast ve Bell Gamgee'nin en küçük oğluydu ve birçok erkek ve kız kardeşi vardı. Bir bahçıvan olan Sam, basit bir konuşma hobbiti gibi görünüyordu. Bununla birlikte, Elflere olan sevgisi , şiire olan yeteneği ve dünyanın çoğu hobbitin bildiğinden daha büyük harikalar içerdiğine olan inancı (hepsi hocası Bilbo Baggins tarafından beslenmiştir ) onu başlangıçtan farklı kılmıştır . Bilbo ve Frodo'nun Gri Limanlar'dan denizdeki son yolculuğunun ince bir habercisi olan Orta Dünya'dan yelken açan Elfler temasını ilk kez (Tolkien'in romanlarında) sunan Sam'di. O üzerinde "gaffer" gibi yaygın bilinen babasının Hamfast Gamgee, yaşamış Bagshot Row içinde Shire, Bag End'e yakın . Sam'in annesi Bell Goodchild'di. Beş kardeşi vardı: Hamson , Halfred , Daisy , May ve Marigold .


Gandalf'ın Tek Yüzük'ün tehlikeleri hakkında Frodo ile yaptığı konuşmayı dinlemenin "cezası" olarak Gandalf, Sam'i Ayrıkvadi yolculuğunda Frodo'nun arkadaşı olarak seçti . Sam, Yüzüğü yok etme arayışı sırasında Frodo'nun hayatını bir kereden fazla kurtardı ve Hüküm Dağı'na kadar ona eşlik edecekti .


Shelob , Frodo'ya saldırdıktan ve görünüşte öldürdükten sonra , Sam, görevi kendi başına tamamlamak amacıyla Yüzüğü aldı . Yüzüğü bir süre elinde tuttuğu için, Yüzük Taşıyıcılarından biri olarak kabul edildi ve ona sahip olduğu süre boyunca Yüzük, kendisi için büyük bir bahçe hayalleriyle onu baştan çıkardı. Alçakgönüllü olan Sam, Yüzüğün hain vizyonlarına ve cazibelerine asla boyun eğmedi ve Frodo'yu Cirith Ungol Kulesi'nde canlı olarak keşfettiğinde geri verdi . O ve Bilbo yüzüğü isteyerek bırakan tek kişilerdi ve sadece Sam yüzüğü hemen teslim etti.


Ne zaman Orklar Frodo'nun bedenini aldı Sam, Cirith Ungol kuleye Orkları takip Frodo kurtarmak için belirlenen böylece Frodo hala hayatta olduğunu söyleyerek bunlardan biri kulak misafiri. Bir kez orada, rakip Uruk ve Morgul Ork gruplarının Frodo'nun mithril ceketine sahip olmak için ayaklanıp birbirlerini öldürdüklerini buldu , böylece Sam'in Frodo'ya ulaşmasını ve onunla kuleden kaçmasını kolaylaştırdı.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page