top of page

Gollum , aslen adlı Sméagol'dan (veya Trahald ), ilk olarak bir oldu Stoor , üç erken biri Hobbit -types. Gollum adı , mide bulandırıcı, boğucu öksürüğünün sesinden türetilmiştir.


Tek Yüzük'e sahip olmanın etkileriyle hayatı doğal sınırlarının çok ötesine geçti . Ölümü sırasında, Sméagol yaklaşık 589 yaşındaydı, bir zamanlar Hobbit olan bir yaratık için dikkate değer bir yaştı , ancak Yüzük'ün yozlaşmasıyla hem beden hem de zihin olarak deforme olmuş ve bükülmüştü. Onun baş isteği onu tutsak eden yüzüğü tekrar ele geçirmek için, ve sonra o yıllardır bunu takip Bilbo Baggins Gollum'un buldum mağara içinde Dumanlı Dağlar'ın olayları sırasında, Hobbit . İstemeden, Yüzük'ün nihai Quest'inde hayati bir rol oynayacaktı .


Bir kez Stoorish hobbit doğumlu, TA 2430 , Smeagol bir altında genişletilmiş ailesiyle birlikte yaşayan hayatının ilk yıllarını geçirdiği Matriarch , büyükannesi. ÜÇ 2463 yılı civarında Sméagol , Sauron , Isildur ve Déagol'dan sonra Tek Yüzüğün dördüncü Taşıyıcısı oldu .


Déagol onun kuzeniydi ve Sméagol'ün doğum gününde Ferah Çayırlar'da balık tutmaya gittiler.dağların kuzeyinde. Orada Déagol, büyük bir balık tarafından teknelerinden çıkarıldıktan sonra suda altın bir yüzük buldu. Neredeyse anında, Sméagol yüzüğün gücüne düştü ve onu doğum günü hediyesi olarak talep etti. Déagol reddettiğinde, Sméagol hemen barbarca bir öfkeye kapıldı ve Déagol ile yüzük için savaştı, onu boğarak öldürdü ve yüzüğü kendisine ait olarak aldı.


Sméagol, yüzük tarafından çabucak daha da bozuldu ve halkı tarafından sürgüne gönderildi; Onun deliğinden büyükannesi tarafından çevirdi, o bir ev bulmak zorunda kaldı mağara içinde Dumanlı Dağlar etrafında 2470 TA.


Yüzük'ün habis etkisi, Hobbit'in vücudunu olduğu kadar zihnini de büktü ve yaşamını doğal sınırlarının çok ötesine uzattı. Onu "Değerli" ya da "Doğum Günü Hediyesi" olarak adlandırdı, ikincisi zihninde Déagol'u öldürmenin yerine geçti.İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page