top of page

Ağaçların Çağı

Ağaçlar Yıl içinde üç büyük süreler ikinci olan Arda , ardından lambalar Yılları ve öncesinde Güneşin Yılları. Birkaç Çağdan oluştuğu ve toplamda 1500 Valian yılı veya 14.373 güneş yılı civarında sürdüğü biliniyordu .


Kısa bir süre yıkılmasından sonra iki Lambaları , Yavanna yapılan iki Ağaçlar adında, Telperion ve Laurelin diyarında Aman , Valar şimdi yaşadı. Ağaçlar Aman'ı aydınlattı, Orta Dünya'yı karanlıkta bıraktı, yıldızların ışığını korudu.Elfler uyandı içinde Cuiviénen Orta Dünya'da ortasında ve yakında tarafından yaklaştı Orome Valar tarafından Melkor'un . Hepsi olmasa da, Elflerin çoğu Oromë ile batıya doğru Aman'a doğru Büyük Yolculuk'a gitmeye ikna edildi . Yolculuk boyunca, özellikle Nandor ve Sindar olmak üzere birkaç Elf grubu oyalandı . Aman'a gelen üç klan Vanyar , Ñoldor ve Teleri idi .

Valar, Melkor'u yakalayıp Aman'da zincire vurmuştu. Diye tövbe ortaya çıktı ve serbest bırakıldıktan sonra, o elflerin arasında büyük anlaşmazlıkları ekti ve Noldorin Kral arasındaki rekabeti karıştırdı Finwe iki oğlu s' Feanor'un ve Fingolfin . Ungoliant'ın yardımıyla Finwë'yi öldürdü ve kasasından İki Ağacın ışığını içeren Feänor tarafından hazırlanmış üç mücevher olan Silmarilleri çaldı ve Valar'ın Ağaçlarını yok etti.


Valar'ın hareketsizliğine üzülen Feänor ve evi, Melkor'u 'Morgoth' adıyla lanetleyerek peşine düşmek için ayrıldı. Fingolfin'i takip eden daha büyük bir ev sahibi onu takip etti. Onlar Teleri liman-şehir ulaştı Alqualondë ve kullanımı yasaklanmıştır Teleri Orta Dünya'ya almak için bireyin tekneler. Böylece ilk Akraba Soygunu gerçekleşti. Daha sonra Mandos tarafından Ñoldor'un evine sonsuza kadar bir lanet uygulandı.


Üzerinde Orta Dünya'da geçtiklerine - Feanor'un konak Fingolfin'in geride bırakarak gemilerde yelken Helcaraxë birçok kaybetme, kuzeydeki bu şehirde.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page