top of page

Erebor, Yalnız Dağ

Yalnız Dağ bilinen, Sindarin olarak Erebor'daki , kuzey bir dağın hem anılacaktır Rhovanion'da ve yeraltı Cüce bunun içinde bulunan şehir. Üçüncü Çağ'ın ikinci yarısında, Orta Dünya'nın en büyük Cüce şehri oldu .

Mirkwood'un kuzeydoğusunda , Gri Dağlar'ın yakınında bulunuyordu ve Akan Nehir'in kaynağıydı .Üçüncü Yaş


Durin Halkı, İkinci Çağ'da Yalnız Dağ'ın maden zenginliğini keşfetti , ancak koloni ancak Khazad-dûm'un düşüşünden sonra kendine geldi . In TA 1999 Kral Thráin Ben orada kavmine yol ve oldu Dağın hükümdarı . Zamanla çok zengin oldular ve Arkenstone olarak bilinen mücevheri içeren büyük miktarda altın ve hazine topladılar . Thráin I, Arkenstone'u egemenliğinin ve takip edecek olan oğulları ve torunlarının sembolü olarak kullandım.


Ön Kapı görüldüğü gibi Erebor'un Hobbit: Beklenmedik Yolculuk İki yüz on bir yıldır krallık, gelişmiş genişletilmiş ve kadar propsered Thorin ben onun kin katılmak için terk Gri Dağları içinde TA 2210 . Yalnız Dağ üç yüz seksen yıl boyunca terk edildi. Ancak, Gri Dağların Cüceleri, hala bu dağlarda yaşayan Ejderhalar tarafından saldırıya uğramaya başladı ve onlara karşı, Cüceleri ÜÇ 2590'da Gri Dağlar'ı terk etmeye zorlayan maliyetli bir savaşa karıştı ayrı yollarına gittiler: Grór ve yandaşları Demir Tepeler'e yerleştiler ve Thrór , yandaşlarıyla Yalnız Dağ'a gitti.Kuşatma altında


Erebor, Dale'i yok ettikten ve birçok Cüceyi öldürdükten sonra Smaug'un sığınağı ve hazinesi oldu.


İken Thorin Meşekalkan bir gün ava dışarı TA 2770 Smaug kuzey dağlarında uçtu ve Yalnız Dağı saldırdı. Hem Erebor'u hem de komşu Dale kasabasını harap ettikten sonra , Smaug dağı kendi alanı yaptı ve krallığın servetini kendisi için biriktirdi. Thrór, oğlu Thráin ve birkaç arkadaşı bir Yan kapıdan kaçtı . Bundan sonraki uzun yıllar boyunca Cüceler önce Dunland'da , sonra da Mavi Dağlarda sürgünde yaşadılar . Bir süre sonra Thráin II huzursuzluk kapladı, içinde arkadaşlarının bir grupla yola TA 2841 dağın dönmek için. Thráin bir sabah ortadan kayboldu ve girişimden vazgeçildi.

Sonra görünüşe göre şans eseri, Gandalf birlikte dağı geri almayı planladıkları Bree'de Thorin ile tanıştı.


Erebor arayışı


In TA 2941 , Bilbo Baggins ve Thorin'in şirket için Yalnız Dağ'a gitti yeniden Smaug çalıntı hazine. Dağın yamacına yerleştirilmiş , beş ayak yüksekliğinde ve üçünün yan yana geçebileceği kadar geniş olan gizli bir kapı vardı . Gandalf , Thráin II'den kapının anahtarını ve yerini gösteren bir haritayı almayı başarmıştı; bu anahtar deliği ancak batan güneş ve sonbaharın son ayı ( Durin'in Günü olarak da bilinir ) ışıklarını gökyüzüne parladığında bulunabilecekti. anahtar deliği. Kapıyı bulması günler aldı ve neyse ki Thorin ve Bölüğü için., Durin Günü'nde geldiler ve dağa girebildiler.


Smaug sonunda öldürüldü, Göl Kasabası'ndan bir adam ve Dale'in son efendisi Girion'un soyundan olan Okçu Bard tarafından tek zayıf noktasında iyi nişanlanmış bir okla gökten vuruldu . Daha sonra restore edilen Dale Krallığı'nın kralı ilan edildi. Thorin böylece dağa geri ancak cinler arasında Kuyutorman'da ve erkekler Göl Kent'in Thorin payı reddetti hazinenin bir bölümünü, aradı. Dáin Demirayak Thorin'in yardımına geldi ve üç ırk neredeyse savaşa girdi, ta ki bir sürü Ork ve kurt gelene kadar.saldırdı, üç krallığın da gücünü kırmaya hevesliydi. Cüceler, elfler ve insanlar, Kartallarla birlikte , Beş Ordunun Savaşı olarak bilinen savaşta Orklarla savaştı . Savaş sırasında Thorin ölümcül şekilde yaralandı ve Dağın Altındaki Kral ve Durin Halkının Kralı unvanları Dáin'e geçti.


Yüzük Savaşı

Dale Savaşı


Smaug'un ölümü Yalnız Dağ'ın birçok sorununun sonuncusu olmayacaktı. In TA 3019 tarihinde 17 Mart , bir kalabalık Doğulu Rhun gelen askerlere karşı çevrilmişti Redwater kuzey tiyatroda yeni bir cephe açarak, nehir Yüzük Savaşı . Dale Adamları, Yalnız Dağ'ın korumasına geri döndüler.Cüceler ve adamlar işgalcilere karşı meydanlı bir savaşa girdiler ve o zamanlar Dale Kralı olan Dáin ve Brand öldürüldü, ancak güçleri sonunda galip geldi. Yalnız Dağ'ın geçilmez kapıları ve duvarları, gelişmiş, karmaşık ve dayanıklı cüce taş işçiliği ve demir işçiliği ile desteklenmiş ve emniyete alınmış, Doğulular'ın kuşatma ekipmanına kolayca dayanıyordu. Lonely'yi geliştirmek için harcanan uzun yıllar Sauron'un güçlerine karşı son direniş Mountain'ın savunması işe yaramıştı ve Doğulular içeri giremediler. Tek Yüzük'ün yok edilmesi ve Sauron'un düşüşü haberini takiben, Cüceler ve Dale İnsanları, kuşatma ordusunu ayırdı ve bozguna uğrattı.


Dördüncü Yaş


Dáin, Yüzük Savaşı sırasında öldürüldüğünde , Erebor'un lordluğu , Dördüncü Çağ'da hüküm süren oğlu Thorin III Taşmiğfer'e geçti . Bu süre boyunca, Yalnız Dağ gelen Cüceler şehirler yeniden inşasında yardım Gondor ve kale içinde Hornburg ve bazı yeni kurulan Cüce kolonisine gitti Pırıltılı Mağaralar'da nereye Gimli oldu efendisi . Sonunda, Uzunsakalların atalarının ana vatanı Khazad-dûm'u geri almak için dağdan bir keşif seferi başlatıldı.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Cuiviénen

Dagorlad

Dol Guldur

Comentarios


bottom of page