top of page

Glóin'in oğlu Gimli , Büyük Yıllar boyunca Orta Dünya'da saygın bir cüce savaşçıydı . Yüzük Kardeşliği'nin bir üyesiydi ve Üçüncü Çağ'ın sonunda Sauron'a karşı savaşta elflerin yanında kolayca savaşan tek cüceydi . Sauron'un yenilgisinden sonra, ona verilen efendiliği ait Pırıltılı Mağaralar'da de Miğfer Dibi .


Gimli oğluydu Gloin ve yeğeni oin , her iki eski arkadaşları Bilbo Baggins . Cüce halkının ilk hanesinin babası olan Ölümsüz Durin'in soyundan geliyordu . Gimli, kraliyet soyundan geliyordu ama onun varisi değildi. Babası sayesinde Gimli ilk kuzeni de oldu çıkarıldı (veya kolaylık olması adına "yeğen",) bir kez Balin , Moria Rab ve kardeşi Dwalin , Bilbo iki tane daha eski arkadaşları. Ayrıca Bitmemiş Öyküler'de Gimli'nin Erebor Görevi'nde babasıyla seyahat etmesinin engellendiği belirtilmektedir. çünkü Thorin ve arkadaşları onun çok genç olduğunu düşündüler, ancak altmışlarında olan Gimli, maceraya hazır olduğunu düşündü ve geride bırakıldığı için hayal kırıklığına uğradı.


In TA 3019 , gelen elçisi Mordor yaklaştı Dağaltı'nın Kral , Dain II Sauron adı Baggins cüce kral biliniyordu fark etmişti gibi bir Hobbit rulman bir halka haberini dostluk teklifler ve talepler,. Dáin, haberciye güvenmeyerek Glóin ve Gimli'yi Elrond'un tavsiyesini almak ve Bilbo'nun Düşmanın onu aradığı konusunda uyarmasını sağlamak için Ayrıkvadi'ye gönderdi . Sonuç olarak, Elrond'un sorularına cevap bulacaklarına ve katkıda bulunabileceklerine inandıkları Elrond Konseyi'ne çağrıldılar . Oradayken, Glóin Elrond'a haberciden bahsetti ve Moria'ya giren Balin'e atıfta bulundu.ve geri almaya çalıştı. Ancak, yirmi yılı aşkın bir süredir Kral II. Dáin'e hiçbir haber göndermemişti ve Glóin endişeliydi. Konsey nihayetinde Frodo Baggins'i Yüzüğü yok etmesi için Mordor'a göndermeyi seçti ve onunla küçük bir kardeşliğin gitmesi gerektiğine karar verdi. Gimli , Tek Yüzüğü yok etmek için Mordor Kardeşliğine eşlik etmeye gönüllü oldu .


En azından kısmen Legolas gönüllü olduğu için şirkete katılmaya gönüllü oldu ve elfin niyetinden şüphe etti. Gimli, arkadaş grubuyla birlikte Dumanlı Dağlar boyunca güneye doğru yolculuk etti. Ancak Kardeşlik, Caradhras geçidini geçme girişimlerinde engellendi ve dağın üzerinden geçmek yerine dağın altında seyahat etmek zorunda kaldılar. Kardeşlikteki hiç kimse Moria'dan geçmeye özellikle hevesli olmasa da, Gimli en azından Balin'e ne olduğunu öğrenmeye hevesliydi. Ne yazık ki, Moria'dayken Gimli, Balin'in Mezarı'nı ve Moria'yı geri almaya çalışan tüm Cücelerin yıllar önce katledildiğinin kanıtını keşfetti ; amcası Óin Sudaki Gözcü tarafından öldürülmüştü..


Sonra Gandalf ile düştü Durin'in Bane adlı Khazad-Dum Köprüsü , Arkadaş Grubu Woods girilen Lothlórien'e böylece beri Realm girmek için Gimli ilk cüce hale Balrog Moria'da uyandım. Ancak, Gimli'nin Ormanda olmasıyla ilgili bir miktar gerginlik vardı ve Elf eskortları yolculuk için gözlerini bağlamak istedi. Aragorn, Elflerin talebini daha adil hale getirmek için Kardeşlik'teki herkesin gözlerinin bağlanması gerektiğine karar verene kadar Gimli ısrarla reddetti. Lórien'deyken, ormanda birçok yürüyüşte Legolas'a eşlik etti ve ikisi hızlı arkadaş oldular. Kardeşlik ayrıldığında, Galadriel'in bir telini istedi.'in saçı, onu zaptedilemez kristalin içine yerleştirmek ve evinin bir yadigarı olmak niyetinde. Aynı isteği Fëanor'dan reddetmiş olsa da , Galadriel ona cömertçe üç tane verdi, bu da daha sonraki yıllarda "Lockbearer" adının çıkmasına yol açacak. Yüzük Kardeşliği kırıldığında, Gimli , Isengard güçleri tarafından yakalanan Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took'un peşinde Aragorn ve Legolas'a eşlik etti .


Sonunda, üçü Gandalf ile yeniden bir araya geldi ve Yüzük Savaşı'na katıldı . Gimli , Aragorn ve Legolas'tan ayrıldığı ve daha sonra efendisi olacağı mağaralara sürüldüğü Hornburg Savaşı'nda Isengard kuvvetlerinin yenilgisinde kritik bir rol oynadı . Isengard'ın güçleri Miğfer Dibi'nden sürüldüğünde, Éomer'in yanında savaştı . Balta kullanma becerisi , bir dezavantajla başlamasına rağmen, Legolas ile birlikte en çok Ork öldürebilecek olan dostça yarışmayı bir Ork tarafından kazanmasına yol açtı

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page