top of page

Minas Tirith

Eskiden ve sonunda tekrar Minas Anor olarak bilinen Minas Tirith, ÜÇ 1640 yılından Gondor'un başkentiydi .


Birçok önemli olaylar gibi, şehir içinde ve önünde gerçekleşti Pelennor Çayırları Savaşı ve taç giyme ait Aragorn II Elessar .


Üçüncü Çağda Minas Tirith

Gondor'un kudreti geç içine düşeceği Üçüncü Yaş ve her ne kadar Beyaz Kule tarafından yeniden inşa edildi I. Ecthelion yıl TA 2698 , Beyaz Ağacı yıl ölen 2872 TA hiçbir değiştirme ile. Sauron ÜÇ 2951 yılında kendini açıkça ilan ettikten sonra , Ecthelion II şehrin savunmasını güçlendirdi. Sadece birkaç yıl sonra Aragorn , Thorongil adı altında şehre gitti ve orada büyük işler yaptığı söylendi. Yüzük Savaşı zamanında şehir, pek çok evin ıssız olduğu ve şehrin yarısından azının yaşadığı nüfusla birlikte düşüşteydi.


Minas Tirith Kuşatması

Minas Tirith sırasında, sonunda oldu Yüzük Savaşı yılında TA 3019 Sauron'un güç tarafından üretilen Büyük Darkness altında, Mordor orduları tarafından kuşatılmış. Saldırıdan önce Rammas Echor duvarı yeniden onarıldı, kuzeye bakan son bölümdeki çalışmalar tamamlandı ve sadece birkaç gün kaldı. Kadınların, çocukların ve yaşlıların çoğu işgalden bir hafta önce tahliye edildi ve şehir uzun bir kuşatma için tamamen sağlandı.


Gondor Kuşatması Gondor'un dış savunmaları üzerine saldırı ile başladı. Bunlar düştüğünde ve Denethor II'nin oğlu Faramir ağır yaralı olarak geri getirildiğinde, Vekilharç umutsuzluğa düştü ve şehrin savunmasında daha fazla rol oynamadı.


Muazzam Pelennor Çayırları Savaşı , şehri çevreleyen tarlalarda gerçekleşti. Gondor ve müttefikleri galip gelse de , Rohan Kralı Théoden , bu savaş sırasında Angmar'ın Cadı Kralı tarafından ölümcül şekilde yaralandı . Aynı zamanda Cadı Kral, Rohan leydisi Éowyn tarafından yok edildi . Aragorn daha sonra , Umbar Korsanları'nı yenerek serbest bıraktığı güney Gondor'dan bir orduyla ihtiyaç saatine geldi ve savaşın gidişatını Özgür Halklar lehine çevirdi. Savaştan sonra, Pelennor Çayırları cesetlerle doluydu , Minas Tirith'in Büyük Kapısı kırıldı ve şehrin ilk çemberi yangında çok hasar gördü.Dördüncü Yaş

1 Mayıs 3019'da Minas Tirith'in dışındaki ovada Kral Elessar'ın taç giyme töreni gerçekleşti. Taç giyme töreninden sonra, hayatının başlangıcından itibaren kaderinde olduğu gibi şehre Gondor Kralı olarak girdi. Kral Elessar taç giyme töreniyle Gondor Krallarının soyunu yeniden kurdu ve aynı zamanda Arnor Krallığı'nın da Kralı olduğu için Minas Tirith Yeniden Birleşik Krallık'ın Başkenti oldu .


Minas Tirith, yeni kralı ve Erebor Cüceleri, özellikle de yeni bir kapı inşa eden ve şehri yenileyen Gimli , Legolas ve Elflerin yeni bahçelere katkıda bulunmasıyla onarıldı . Minas Tirith'in kurulduğu zamandakinden daha da güzelleştirildiği söylenirdi. Kentin Dördüncü Çağ'a kadar sağlam ve güçlü durduğu bilinmektedir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Minas Anor

bottom of page