top of page

Arda'nın Yaratılması

Silmarillion'un ilk kitabına göre, her şey önce karanlık ve büyük bir boşluktan ibaretti. Bu sonsuz boşluğun içinde yaşayan ve Tek Varlık Eru, ya da Elflerce daha sonra ona verilen adıyla Iluvatar olarak bilinen tanrısal varlık vardı. Iluvatar'ın ilk ve basit fikirleriyle, Ainur, yani Kutsal Varlıklar olarak anılan tanrılar soyu haline geldi ve Iluvatar yarattığı tanrılara kendi ruhu yani Sönmez Ateşi'n sonsuz hayat verdi.

Bu Tanrılar soyu için Iluvatar boşlukta, Sonsuz Odalar olarak bilinen sarayı inşa etmiş, Ainur, burada şarkı söylemeyi öğrenerek kutsal bir koro haline gelmiştir. Bu tanrısal ruhların müziğinden ise, boşlukta dönüp duran küresel bir dünyadan ibaret olan kutsal bir görüntü ortaya çıkmıştır.Arda, şarkılarla yaratılmış ve yaratılışında, kavga, uyumsuzluklarla dolu şarkıları söyleyen şeytani ruh Melkor dahil, tüm tanrısal varlıklar bunda rol oynamıştır. Ancak Ainur'un müziği sadece bir Görüntü yaratmıştır, Eä. Bilinen dünya ise Illuvatar yani Sönmez Ateşin gücünün sözü ve emri ile yaratılmıştır. Bu şekilde ilk Görüntü maddesel boyut ve gerçeklik kazanmıştır. Sonrasında ise, bu dünyanın yaratılışında daha önemli bir rol oynamış olan ve şekillendirilmesinde de rol oynamaya devam etmek isteyecek olan Ainur, bu dünyaya inmiştir.


Yazarımız Tolkien, Ainur'un büyük ölçüde Iluvatar ile birlikte Sonsuz Odalarla kaldığını ve bu yeni dünyaya inmediğini anlatmakla birlikte, onlardan bir daha bahsetmedi. Tolkien tarihi sadece dünyaya inerek fiziksel varlıklara bürünen tanrısal ruhlarla ilgilidir. Bunlar Yunan ve Kuzey Avrupa Tanrıları gibi, doğanın bileşenleri ve güçlerinin bütünü haline gelmiş ve aynı zamanda fiziksel biçim, kişilik, cinsiyet ve birbirleri ile akrabalık kazanmışlardır. Arda'ya inen Ainur, iki sınıfa ayrılmıştır. Valar ve Maiar. Yani Tanrılar ve Yarı Tanrılar şeklinde.


15 Valar Bulunur;

Rüzgarların Kralı Manwë

Yıldızların Kraliçesi Varda

Denizlerin Efendisi Ulmo

Ağlayan Nienna

Demirci Aulë

Meyva Veren Yavanna

Ormanların Efendisi Oromë

Genç Vána

Ölülerin Bekçisi Mandos

Dokumacı Vairë

Rüyaların Efendisi Lórien

İyileştirici Estë

Güreşçi Tulkas

Dansçı Nessa

Karanlık Düşman Melkor (Morgoth)


Maiar daha kalabalık olarak nüfuslandırılmıştır. Tarihçelerde bu ölümsüz olan varlıklardan sadece bir kaçının adı bilinmektedir. Gandalf da bunların içerisinde yer alır.

Manwë’nin Sözcüsü Eönwë

Varda’nın Nedimesi Ilmarë

Dalgaların Ossë’si

Durgun Denizlerin Uinen’i

Sindar (Elf) Kraliçesi Melian

Güneş Arien

Ay Tilion

Yüzüklerin Efendisi Sauron

Balrogların Efendisi Gothmog

Vampir Thuringwethil

Örümcek Ungoliant

KurtAdam Dragluin

Irmağın Kızı Goldberry

Beş büyücü Olórin (Gandalf), Curunír (Saruman), Aiwendil (Radagast), Alatar, Pallando


Dünya yaratıldıktan ve Ainur dünyaya indikten sonra, Arda'da zaman başlamış oldu. Arda tarihinin büyük kısmında zaman ölçümünde kullanılabilecek güneş ve ay henüz yaratılmamış olduğu için Tolkien Valarian Yılları ile Valarian Çağlarını kronolojik ölçüt olarak kullanmıştır. Her Valarian yılı 10 insan yılına ve her Valarian Çağı 100 Valarian yılına, yani 1000 insan yılına eşit olmaktadır. Tolkien'in farklı yazılarında çeşitli olaylar ve tarihleri konusunda bazı çelişkiler bulunmakla birlikte, Arda'nın Yaradılışında, ki bu Yüzük Savaşından hemen sonraya denk gelir, Güneşin Üçüncü Çağının sonuna kadar 37 Valarian Çağı yani tamı tamına 37.063 ölümlü yılı geçmiştir.


Bu upuzun çağların başları, yeni gelmiş olan güçlerin Arda'nın şekillendirilmesi ile geçmiştir. Ancak Ainur'un müziğinde uyumsuzluk bulunması sebebiyle, Arda'nın gerçek şekillendirilmesi başladığında, şeytani Vala olan Melkor tarafından yönetilen bazı Maiar ruhları çok büyük bir anlaşmazlığa sebep olmuştur. İlk savaş olarak bilinen bu anlaşmazlıklar sonucu, Arda'nın doğal simetri ve uyumu, yani temeldeki armonisi bozulmuştur. Melkor sonunda sürgüne gönderilmiş olsa da, Arda'nın denizleri ile karaları yarılmış ve yırtılmıştır. Arda ilk görüntüdeki haline gelebilmesi artık sonsuza dek yitirilmiştir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page