top of page

Karanlığı Çağı

Valinor ile Ölümsüz Topraklar Ağaçların Işığı ile yıkanırken, Orta Dünyanın tüm toprakları karanlığa gömülmüştü. Bunlar Orta Dünyada Karanlığın Çağları idi ve bu dönemde Melkor Demir Dağlarının altındaki Utumno’nun cehennemi kuyularını daha da derinleştirdi. Kötülükle dolu bir görkemle, kara taş, ateş ve buzdan, geniş kubbeli salonlar, labirentimsi tüneller ve dipsiz zindanlarla dolu cehennemi yeraltı sarayları yarattı.Burada Karanlığın Efendisi dünyanın tüm kötü güçlerini etrafına topladı. Bunların sayısı sınırsızdı ve Melkor yeni ve daha korkuç türler yaratmaktan hiç bıkmadı. Zalim ruhlar, hayaletler, canlı hayaletler ve kötü şeytanlar, Utumno’nun odalarını doldurdu. Kurtadamlar ile Vampirlerin ve sayısız kanla beslenen canavar ile uçan ve sürünen böceğin yuvası olan bu karanlık krallıkta dünyanın tüm yılanları beslendi. Utumno’da her şey Melkor’un şeytani hizmetkarlarınca idare ediliyordu; bunlar, alevden kırbaçlar ile kara gürzlere sahip Balrog adı verilen ateşten Maiar ruhları idi. Bunların en yücesi, Utumno’nun Yüksek Komutanı Balrog Gothmog idi.Utumno, Melkor’un tek krallığı değildi. Karanlığın Çağlarının başında Melkor, Valar’a karşı kazandığı zafer ile Almaren Krallığı ve Büyük Işık Lambalarını yok etmiş olduğu için çok sevindi. Bunun ardından gücünü arttırmaya uğraşarak, Demir Dağlarının batı ucunda ikinci bir krallık kurdu. Bu, Angband yani Demir Zindan olarak bilinen büyük bir cephanelik ve kale idi.


Daha sonra en güçlü hizmetkarı Maia Büyücüsü Sauron’u, Angband’ın Efendisi yaptı. Rüzgarların Efendisi Manwë’nin Taniquetil adı verilen kutsal dağran izleyen gözü ile Vahşi Süvari Oromë’nin seyrek ziyaretleri dışında, Valar’dan sadece orman ve otlakların koruyucusu Yavanna o günlerde Orta Dünyaya gelip gitmekteydi. Yaratmış olduğu tüm bitki ve hayvanlara, Melkor’un hükümdarlığının karanlık ve kötülüğünde yok olmamaları için Yavanna’nın Uykusu olarak bilinen koruyucu bir büyü yaptı.


Böylece genel olarak Karanlığın Çağları, Karanlığın Şeytani Efendisi Melkor’un Zafer Çağları oldu. Işık Veren Lambaları yok ederek Melkor, Orta Dünya’nın mahvolmuş ve karanlığa gömülmüş topraklarının ele geçirmiş oldu. Buradaki hükümdarlığı on bin ölümlü yılı boyunca devam etti.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page