top of page
Namecard_Banner_Yoimiya_Auratus_Spark.png
Son reankarne kapak.png
GÖREV KİTAP KAPAĞI.png

Yeni Seriler Çıktı!

Misty Mountains

Dumanlı Dağlar da adlandırılan Hithaeglir [ Sindarin dilinde ; hîth (sis) + aeglir (dağ zirveleri aralığı)], uzak kuzeydeki Gundabad Dağı'ndan güneyde Eriador ile Anduin ve Rhovanion vadileri arasındaki Methedras'a kadar 1280 kilometre (795.35 mil) uzanan bir dağ silsilesiydi .


Aralığın dikkate değer zirveleri vardı Caradhras , Celebdil , Fanuidhol , Dağı Gundabad ve Methedras .

En önemli geçişler Yüksek Geçit ve Kızılboynuz Geçidi idi. Ayrıca Gladden nehrinin kaynağında bir geçit vardı.
Dumanlı Dağlar'ın en kuzeydeki zirvesi Gundabad Dağı'ydı; nerede efsane göre Durin (en büyüğü Cücelerin Yedi Babaları ) uyandı olsa o oldu bir mesken ve dağ-kale Orklardan .

Orta Dünya'daki en büyük Cüce krallığı Khazad-dûm (daha sonra Moria olarak anılacaktır), Dumanlı Dağlar'ın orta noktasında bulunuyordu. Khazad-dûm'un parçası olan üç zirve Caradhras (Redhorn), Celebdil (Silvertine) ve Fanuidhol (Cloudyhead) idi. Cüceler, Celebdil'in içinde, dağın temelinden zirvesine kadar Sonsuz Merdiven'i inşa ettiler. Dumanlı Dağlar'ın en güneydeki zirvesi, "Son Zirve" anlamına gelen Methedras'tı.


Dumanlı Dağlar'ın altında, Khazad-dum'un eski Cüce diyarı ve Bilbo Baggins'in doğuda kendisi de orada yaşayan Gollum yaratığına sahip olan Tek Yüzük'e rastladığı " Goblin Kasabası " vardı. yan. Rivendell , Yüksek Geçit'in batı ucundaki Dumanlı Dağlar'ın eteklerinde gizlenmişti.

Angmar'ın Cadı-Kralı'nın Üçüncü Çağ'da birkaç yüzyıl boyunca ikamet ettiği Carn Dûm , Angmar Dağları olarak bilinen sıranın kuzey ucunun batı çıkıntısı arasında uzanıyordu . Dumanlı Dağlar'da yaşayan en büyük Goblin olan Gundabad Dağı, Angmar'ın güney doğusundaydı .


İsengard etrafında lay kulesi arasında Orthanc içinde Nan Curunír , Dumanlı Dağlar'ın güney tepe değeri olmuştur Methedras kolları arasındaki vadi. Hobbit'te anlatıldığı gibi, "taş devler" de bu sıradağlarda yaşıyordu .


2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Mirkwood

fantastik ürünler_edited.jpg
bottom of page