top of page

Thangorodrim

Thangorodrim içinde üç dev aktif volkanların bir gruptu Demir Dağları kuzeyindeki Orta Dünya'da sırasında Birinci Yaş . Angband kalesini altlarına ve Demir Dağlar'a kadar inen Morgoth tarafından büyütüldüler . Beleriand'ın yok edilmesinden önce, Orta Dünya'nın en yüksek zirveleriydiler.


Thangorodrim cüruf ve yeniden delving enkazından Morgoth'un tarafından hazırlanmış söylenir üç volkanlar oluşuyordu Angband'a sırasında Birinci Yaş . Morgoth'un Angband yönetimi sırasında dağların kendileri çok az önemliydi, Morgoth son derece öfkeliyken veya savaş yolundayken ara sıra ateş ve magma fışkırtmak dışında.


Onun ölümünden sonra babası , Maedhros esir alınmış ve işkence yöntemi olarak Thangorodrim bir uçurumun çivilenmiş. Kartalların Kralı Thorondor'un yardımıyla kuzeni Fingon tarafından kurtarıldı . [1] Ailesi Morgoth tarafından lanetlendikten sonra, Húrin lanetin ortaya çıkışını izlemek için yüksek bir terasta bir sandalyeye hapsedildi.


Hemen Thangorodrim ortaya konması sonrasında da bir süre, Büyük Eagles üç dağlarda kendi eyries yapılan emrinde Manwe ona Morgoth'un yaptıklarının haberi getirmek için. Ancak, Birinci Çağ'ın bir döneminde Kartallar, Gondolin yakınlarındaki Crissaegrim'e taşındı


Orta tepenin güney yüzünün dibinde, dağa açılan, kuleler ve kalelerle çevrili derin bir kanyon olan Büyük Angband Kapısı vardı. Ayrıca dağ grubunun kenarlarına dağılmış, Morgoth'un ordularının dışarı çıkıp düşmanlarını şaşırtabilecekleri bir dizi gizli kapı vardı.


Thangorodrim , Birinci Çağ'ın sonundaki Gazap Savaşı sırasında, Eärendil tarafından yeni katledilen Ancalagon , zirvelerde ölüp onları moloz haline getirdiğinde yok edildi.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page