top of page

Lambaların Çağı

Valar Arda'ya girdikten sonra, onu düz ve cansız, belirgin bir coğrafi özelliği olmadığı şeyliyle buldu. Valar tarafından seçilen Arda'nın ilk şekli simetrik bir kıtaydı.Işığa ihtiyaç duyan Valar, çorak zeminde örtülü sisli ışığı buldu ve topladı. Valar bu ışığı iki büyük lambada yoğunlaştırdı , Illuin ve Ormal . Sonra Vala Aulë büyük kuleler dövdü: biri kuzeyde Helcar ve diğeri güneyde Ringil- ve dünya, biri kıtalarda, diğeri okyanuslarda kuzey ve güneydeki kulelere yerleştirilmiş iki lamba tarafından aydınlatıldı.Valar, Büyük Gölün ortasındaki Almaren adasında, lambaların ışığının birbirine karıştığı dünyanın ortasında yaşıyordu . Ancak Almaren bu zamanda inşa edilen tek krallık değildi. Kuzeyde, kötü Maia ruhları toplandı ve Melkor Arda'ya girdi.


Valar'ın Lambalarının Günleri, Bmosig tarafından gizlice, Valar işlerinden dinlenirken, Melkor uçsuz bucaksız Demir Dağları yükseltti ve kalesini Utumno'yu inşa etti . Melkor'un İki Lamba'ya saldırması ve yok etmesi ve Arda'nın yeniden kararması ve lambaların düşüşü Arda'nın yüzeyinin mükemmel simetrisini bozmasıyla lambalar dönemi sona erdi .


Daha sonra dört ana kıta yaratıldı: Uzak Batı'da Aman , ortada Orta Dünya , Uzak Doğu'da Güneş Ülkesi ve uzak Güney'de Karanlık Ülke . Kuzey lambasının daha sonra Cuiviénen'in bir koy olduğu iç Helcar Denizi olduğu yerde . Daha sonra Valar Aman'a yerleşti veİki Ağaç ve Ağaçların Yılları başladı.


Lambaların zamanı toplam 1600 Valian Yılı, yaklaşık 15.331.2 Güneş Yılı'nı kapsıyordu .

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page