top of page

Mordor , Orta Dünya'nın güneydoğusunda , Gondor , Ithilien ve büyük nehir Anduin'in doğusunda yer alan siyah, volkanik bir ovaydı . Mordor, üç tarafı çevreleyen dağ sıraları nedeniyle Sauron tarafından krallığı olarak seçildi ve düşmanlarına karşı doğal bir kale oluşturdu.


Mordor, kabaca dikdörtgen şeklinde düzenlenmiş geniş dağ sıralarıyla üç taraftan korunuyordu: kuzeyde Kül Dağları ('Ered Lithui') , batı ve güneyde Ephel Dúath . Mordor'un kuzeybatı köşesindeki derin Udûn vadisi, büyük ordular için birkaç girişten biriydi ve Sauron , Mordor'un Kara Kapısı'nı burada inşa etti . Kara Kapı'nın önünde Dagorlad veya Savaş Ovası uzanıyordu . Sauron'un ana kale içinde Barad- eteklerinde oldu Ered Lithui . Barad-dûr'un güneybatısında Gorgoroth'un kurak platosu ve Hüküm Dağı uzanıyordu.; doğusunda Lithlad ovası uzanır . Mordor'un coğrafyası, tüm cephelerde saldıran düşmanlara karşı savunma için mükemmeldi, çünkü neredeyse ölçeklenemeyen dağlar Mordor'u üç taraftan savunurken, Gorgoroth ve Núrn'un kırık, pürüzlü toprakları, geçmeyi başaran herhangi bir orduyu büyük ölçüde engellerdi.Mordor'un kuru ve harap olmuş coğrafyası, ovalarda ikiye bölünmüş herhangi bir ordu için son derece düşmanca olurdu ve günler içinde geri çekilmeye zorlar (aylarca yetecek kadar depoları yoksa). Üzerinde ordular için sadece diğer yolları, batıdan Mordor'a geçmeye Ephel Duath vardı Morgul Geçidi ve Geçidi Cirith Ungol . Isildur başlangıçta Minas Ithil şehrini her iki geçidin batı ucunu Mordor'dan gelebilecek herhangi bir tehditten korumak için inşa etti ,ancak Üçüncü Çağ'da şehrin nüfusu azaldı ve Nazgûl tarafından fethedildi . Yüzük Tayfları'nın evi oldu ve Minas Morgul olarak yeniden adlandırıldı.ve bundan sonra , Yüzük Savaşı'nın sonuna kadar Gondor ile batıda savaş halinde olan büyük bir kötülük kalesiydi . Morgul'un dikkatinden kaçmak, Mordor'a girmek için yine de Shelob'un inini ve Cirith Ungol Kulesi'ni geçmeniz gerekir - bu, yalnızca Frodo Baggins ve Samwise Gamgee'nin (Gollum liderliğindeki) şimdiye kadar başardığı bir başarıdır - ancak yoldan çıkmadan değil büyük korkunç örümcek Shelob ve Frodo'nun Cirith Ungol Kulesi'ne esir alınmasıyla.


Mordor'un Núrn denilen güney kısmı biraz daha verimliydi ve iç Núrnen Denizi'ni tutacak kadar sulandı . Nurn, Hüküm Dağı'ndan savrulan kül, toprağını besin açısından zengin bıraktığı ve böylece kuru arazi çiftçiliğine izin verdiği için biraz verimli hale getirildi.

Mordor'un batısında, Osgiliath şehri ve büyük Anduin nehri ile birlikte dar Ithilien ülkesi, hemen doğusunda Rhûn ve güneydoğuda Khand vardı .


Mordor'un doğusu, Mordor'un coğrafi notları ve açıklamaları arasında açık ara en az bahsedilen bölgedir. Kardeşlik için Hüküm Dağı'na giden en kolay yolun , hiçbir dağın korumadığı doğunun 'korumasız' bölümünden yolculuk yapmak olduğu varsayılabilir ; ancak Yüzük Kardeşliği'nde bize bölgenin Sauron'un Rhûn'daki müttefiklerine bakan bir sınır kalesi hattı tarafından yoğun bir şekilde savunulduğu söylendi . Teoride, bu kalelerin hiçbir faydası yoktur, çünkü oraya ulaşmak için Rhûn'un batı ucundan ve Sauron'un en güçlü müttefikleri olan Doğulular'dan geçmeleri gerekirdi., orada kal. Ayrıca, fark edilmeden geçmek zor olurdu, çünkü Mordor'dan Rhûn'a giden birçok yol her zaman Mordor'a giren veya yollar ve sınırlarda devriye gezen Doğulular tarafından yürünüyordu.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page