top of page

Orta Dünya Tarihi

Eä, yani maddi olan dünyanın yaratılışıyla her şey başladı. Iluvatar'ın yarattığı meleksi olan varlıklardan Valar ve Maiar, bu Eä'nın yaratılışının görüntüsünü tamamlamak için Eä'ya indiler.İlk savaşla Arda'nın bozuluşu; Tulkas'ın Eä'ya girmesi sonrasında Melkor'un geri çekilmek zorunda kalması. Sonrasında da Arda'nın tamamlanışı gerçekleşebildi.

Bunun sonunda Arda'da Bahar başladı. Valar, lambaları yarattı ve Almaren'e yerleştirdi. Tulkas, Nessa ile birlikteliklerini perçinleyerek evlendi. Bu şölen sırasında Valar'ın yorgunluğuyla, rehavetiyle fırsat kollayan Melkor, gizlice geri dönerek Orta Dünya'nın kuzeyine sığınarak güçlü kalşesi Utumno'yu ve buzla kaplı olan Ered Engrin'i, yani demir dağları yükseltti.


Melkor'un öfkesinden ve duyduğu kinden dolayı yaşam bozulmaya başlayınca Valar onun geri döndüğünü anladı. Melkor ise karanlığı yeniden getirmek ve karanlığı tekrar salmak için Lambaları yok etti. Bu saldırıların sonunda, dünya geri döndürülemez zararlara boğuldu. Arda'nın Baharı sona ererek Almaren yıkıldı ve Yavanna'nın Uykusu başladı.


Valar, Orda Dünya'dan ayrılarak yeni yurtları olan dünyanın sınırlarının en batısında yer alan Aman'a yerleşti ve orasını Melkor'dan korumak için Pelori Dağlarını yükseltti.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page