top of page

Güneşin İlk Çağı

İlk Çağ Hildórien Men in uyanışı ile başladı ve Morgoth'un yıkılmasıyla sona erdi. İlk Çağ, Kadim Günler olarak da biliniyordu.


Gelen Ek B ve Quenta Silmarillion J. RR Tolkien asla Birinci çağ tarihlerini açıklamaz. The Annals of Aman Tolkien gibi eserlerde İlk Çağı Valian Yılları (VY) ve ardından Güneş Yılları (YS) ile ölçer.


.

Robert Foster , diğer Tolkienciler arasında Birinci Çağ'ı tarihlemeye çalıştı; geleneksel olarak bu kaynaklar, Ek B'ye benzer bir formatta "Birinci Çağ" olarak Güneş Yıllarını kullanır. Örneğin, Güneş'in yirminci Yılı, I 20 veya FA 20 olarak adlandırılır . Foster, YS 1 tanımının FA 1'den daha doğru olacağını kabul ediyor. Ancak bu konvansiyon, FA 1'in , ilk gün doğumu ile işaretlenen Birinci Çağ'ın ilk yılı olduğu belirsizliğini yaratıyor . Bu, "Güneşin Çağları" fanon terimine ve Çağların Güneş'in ilk doğuşundan itibaren ölçüldüğü yanılgısına yol açtı . Buna göre , Ağaçların Yılları'nı Birinci Çağ "uygun" izlemiştir.ve İkinci Çağ'ın başlangıcına kadar sadece 590 yıl sürmüştür.


Ancak, JRR Tolkien'in kendisi , Birinci Çağ'ın sonunda gerçekleşen Ñoldor Sürgünü'nden bahseder, yani FA 1 olarak adlandırdığımız yıl gerçekten de bu uzun Çağın sonuna yakındı. Ayrıca, Orta Dünya Halkları'nda Tolkien, Birinci Çağ'ın tüm Çağların en uzunu olduğunu açıkça belirtir ve bu nedenle "Birinci Çağ" teriminin Güneş'in ilk doğuşundan önce genişletilebileceğini belirtir. Ancak Birinci Çağ'ın tam olarak ne zaman başladığı belli değildir (belki de kronikler tarafından tanımlanmamıştır). İlk Çağ'ın Olası başlangıçlar olmalı yaratma ait Arda kendisi; oluşturma ait iki ağacı da zamanın nasıl tutulur; veya büyük olasılıkla Elflerin Uyanış içinde YT 1050.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page