top of page

Harry Potter Evreni Hakkında Her Şey

harry potter.jpg

1 Kasım 1981 tarihinde geçen ilk kitabın açılış bölümü ve 1 Eylül 2017'de geçen son kitabın son bölümü hariç, Harry Potter serisindeki kitapların tümü 1991 ve 1998 seneleri arasındaki olayları anlatır. Büyücü dünyasının betimlemesi yalnızca asa gibi yardımcı araçlar gerektirmesinin yanı sıra doğuştan gelen bir yetenek olan büyü üzerine kurulmuştur. Ayrıca en belirgin özelliklerinden biri büyü dünyası ile büyülü olmayan (Muggle) dünyasının birbirinden ayrılmış olmasıdır. Doğuştan gelen bir maharet olmasına karşın büyü çalışma ve eğitimle edinilebilir.

Muggle'ları büyünün varlığından bihaber tutmak için çok büyü çaba sarf edilmektedir. Esasen iki dünya bir arada yaşamasına rağmen büyüyle ilgilenenlere uygulanan infazlar 1692 tarihli Uluslararası Büyücü Gizliliği Kuralları'nın ilk ve en önemli amacı olan büyü dünyasının Muggle dünyasından gizli tutulmasını öngören Büyü Kanunlarının yüzyıllar boyunca yürürlükte kaldığını kanıtlar niteliktedir.

 

Muggle eşyalarının büyülenmesi yasaktır. Erişkin olmayan büyücülerin okul dışında büyü yapması yasaklanmıştır. Muggle topluluğuna büyü yeteneğinin varlığını dışa vuracak her türlü eylem cezalandırılır ancak bir büyücü veya cadı kendisini veya başkasını savunmak için bir Muggle yanındayken büyü yapabilir. Bu hükümler Sihir Bakanlığı tarafından yürütülür. Bakanlığın özel bir birimi olan Unutturucular sihir yapımına şahit olan Muggle'ların hafızalarından bu anının silinmesini gerçekleştirmekle görevlidir. Gizliliğe istisnalar büyücülerin Muggle akrabaları ve Birleşik Krallık Başbakanı gibi üst düzey siyasileri içerir.

bottom of page