top of page

Harry Potter

Harry James Potter (31 Temmuz1980) J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin baş karakteri olan kurgusal kahraman. Amerikan Book dergisinin Mart/Nisan 2002 sayısında yayımladığı En İyi 100 Kurgu Karakteri listesinde 85. sırada yer almıştır.


Harry Potter 31 Temmuz 1980'de dünyaya geldi.James Potter ve Lily Evans'ın oğlu melez bir büyücüdür.Tüm zamanların en ünlü büyücüsüdür ve henüz bebekken Voldemort'un lanetine uğradıysa da hayatta kalmıştır.Annesi ve babasının ölümünden sonra teyzesi Petunia Dursley tarafından büyütülmüş fakat hiçbir zaman Dursley ailesi tarafından sevilmemiştir.11 yaşında ilk Hogwarts mektubunu almış ve büyücü olduğunu öğrenmiştir.Hogwarts'ta ileriki yıllar yanında olacak arkadaşları Ron ve Hermione ile tanışmış daha ilk yılında Voldemort'la savaşmıştır.2.yılında Tom Riddle'ın günlüğü olan hortkluğu yok etmiş,Ginny'i Sırlar Odası'ndan kurtarmıştır.4.yılında Üç Büyücü Turnuvası Kupası'nı kazanmış,aynı yıl Voldemort'un geri döndüğüne şahit olmuştur.Daha sonra hortkulukları yok etmek için çabalamış ve Lord Voldemort'u yenmiştir. Harry Potter Ölüm Efendisi olarak da bilinir.Hogwarts'dan mezun olduktan sonra bir seherbaz olmuştur.19 yıl sonra Ginny Weasley ile evlenmiş ve Albus Severus,James Sirius ve Lily Luna adında üç çocuğu olmuştur.


Fiziksel ve Kişilik Özellikleri

Harry genel olarak babası James' e benziyordu ve onun gibi yuvarlak gözlükleri de vardı.Ama parlak yeşil gözlerini annesinden almıştı.Voldemort'un lanetinden sonra alnında şimşek şeklinde bir yara izi oluştu.Harry oldukça cesur,güçlü,sadık biriydi.Yaşadağı şeylere rağmen her zaman güçlü ve korkusuz oldu.Profesör Snape sürekli tembel ve kibirli olduğunu söylese de Dumbledore ve birçok öğretmen onun zeki ve yetenekli oldukça da mütevazi olduğunu düşünüyordu.

1 görüntüleme0 yorum
bottom of page