top of page

Gazeteler ve Dergiler

Gelecek Postası


Gelecek Postası (The Daily Prophet), Britanya'daki büyücü topluluğu arasında en fazla okunan günlük gazetedir.Gazete, genel olarak her sabah posta baykuşu ile dağıtılır. Ücreti karşılığında üye olunabilir ya da gazeteyi getiren baykuşun bacağında bulunan küçük keseye de para konularak günlük olarak da alınabilir. Harry’nin Hogwarts'taki ilk yılından bir önceki yaz için Gelecek Postası’nın ücreti beş knutken daha sonra bu ücret yedi knuta çıkarılmıştır. Akşam baskısı ayrıca “Akşam Postası” diye adlandırılmaktadır. Hafta sonu baskısının adı ise Pazar Postası’dır. Gazete, seri boyunca gerçekleri yansıtmadığı için eleştirilmiş; bakanlığın propaganda aracı olarak gösterilmiştir.


Seride sıklıkla Rita Skeeter adlı muhabiriyle karşılaşılır. Böceğe dönüşebilen bir animagus olan Skeeter, bu özelliğini kullanarak gizli bilgilere erişebilmektedir. Bazı durumlarda sansasyon yaratmak uğruna doğruları çarpıttığı görülmektedir.


Dırdırcı


Dırdırcı (The Quibbler), ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda adı geçen bir dergidir. Editörlüğünü Harry Potter'ın Hogwarts'tan arkadaşı olan Luna Lovegood'ın babası Xenophilius Lovegod yapmaktadır.


Diğer dergiler

  • Which Broomstick?

  • Witch Weekly

  • Transfiguration Today

  • Challenges in Charming

  • The Practical Potioneer

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page