top of page

Albus Dumbledore

J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisindeki bir kurgusal karakterdir.


Çok zeki, araştırmacı, sakin ve kendini duygularına kaptırmayan çok güçlü bir büyücüdür. Gençliğinde aşırı güç meraklısıdır, daha sonra daha mantıklı davranmaya karar verir. (Kibar, biraz ilginç ve güçlü yapısıyla tipik iyi büyücü özelliklerini taşımaktadır.)Harry Potter'ın sorunlarını anlayışla karşılamasıyla ona diğer öğretmenlerden daha 'iyi' davrandığı söylenebilir. Dumbledore, Lord Voldemort'un korktuğu yegane en büyük büyücüdür. 116 yıl yaşamıştır. Altıncı kitapta (Melez Prens) Severus Snape tarafından Avada Kedavra lanetiyle öldürülen büyücü, 1944-1997 tarihleri arası Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun müdürlüğünü yapmıştır. Ünlü büyücünün mavi gözleri, gri renkte saçları ve sakalları, çok uzun ve kancalı bir burnu ve uzun parmakları vardır.


Yarım ay çerçeveli gözlükleri ve şaşalı cübbeleri ilk göze çarpan şeylerdir. Sol dizinin üstünde Londra metro'sunun haritasını gösteren, düellodan kalma bir yara izi vardır. Dumbledore Çikolatalı Kurbağa kartına göre oda müziği ve on lobutlu bowlingden hoşlanmaktadır. Sihirli ya da sihirsiz bütün şekerli yiyeceklere karşı bir zaafı vardır. Ofisini koruyan heykelin şifresini de genellikle bu tatlı isimlerinden seçer.


Bertie Bott'un Binbir Çeşit Şekerlemelerini gençliğinde kusmuk tadında bir tane yediğinden beri sevmemektedir. İlk kitabın sonunda revirde Harry'ye gelen şekerlemelerden tekrar 1 tane yemiştir ve bu da kulak kirli çıkmıştır. Ancak, Bertie Bott 1930 doğumlu olduğu için, Dumbledore'un "gençlik" ile neyi kastetitiği anlaşılamamıştır. En sevdiği tatlar Böğürtlen ve Marmelat'tır. Dumbledore, aynı zamanda bir örgü meraklısıdır.


Çalışmaları


1945'te kara büyücü Grindelwald'u yenmesi, ejderha kanının 12 ayrı konuda kullanılışını bulması ve arkadaşı Nicholas Flamel ile simya konusunda yürüttüğü çalışmalarla ünlüdür.


İsminin Anlamı


Yazarın böylesine bilge bir kişiye "Albus Dumbledore" ismin vermesi rastgele yapılmış bir seçim değildir. Albus, Latince "beyaz" anlamına gelir ve bilgelik ile aydınlanmayı temsil eder.

Dumbledore ise "yabanarısı" (İngilizce "bumblebee") anlamına gelmekle birlikte yazar tarafından özellikle seçilmiştir. Çünkü İngilizce'de "bumble around", "etrafta dikkatsizce gezinmek" demektir. Yazar Dumbledore'u yaratırken onun Hogwarts koridorlarında dolaştığını hayal ettiği için bu fiille ilintili bir isim seçmiştir.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page