top of page

Draco Malfoy

Draco Malfoy (1980), J.K. Rowling'in yazdığı fantastik romanlar dizisi, Harry Potter serisinde yer alan kurgusal bir kahramandır.


Draco, şu ana kadar seride belirtilen tüm Malfoylar gibi Slytherin'dendir. Soluk bir yüzü, açık sarı saçları ve soğuk gri bakışları olan biri olarak anlatılır.Draco Malfoy, çok zengin bir ailenin çocuğudur. Annesi ve babası tarafından tek çocuk olduğu için biraz şımartılmıştır, züppece davranışları, karanlık sanatlara ilgisi ve safkanlık takıntısından dolayı Harry Potter ve arkadaşları ile hiç bir zaman anlaşamamıştır. Lord Voldemort'dan aslında hoşlanmaz, ancak ondan korkar, çünkü eğer onun emirlerine uymaz ise o ve ailesi öldürülecektir. Bu yüzden onun emirlerine uymaya çalışır. Albus Dumbledore onun karşısında yalnız, savunmasız ve asasız olmasına rağmen Draco Dumbledore'u öldürmek istememiştir.


Draco verdiği zor görevi yerine getiremeyeceğinden emin olmasıdır. Draco'ya verilen görevler, son derece güçlü bir şekilde korunan Hogwarts'a gizlice bir grup ölüm yiyen sokmak ve bizzat Albus Dumbledore'u öldürmektir. Bunu Voldemort'un kendisi bile yapamamıştır. Ancak Draco, kendisinden beklenmeyen bir başarıyla okula bir grup Ölüm Yiyen sokar, Albus Dumbledore'u bulur, ancak Dumbledore'un kendisinin de tahmin ettiği gibi, ruhu henüz kirlenmemiş olduğu için onu öldüremez. Bu arada Dumbledore onu iyi tarafa geçirmek için ikna etmeye çalışır, ancak tam o anda Severus Snape gelir ve (daha önceden Dumbledore'la aralarında yaptıkları gizli plan doğrultusunda) Avada Kedavra laneti uygulayarak Albus Dumbledore'u öldürür. Draco, Severus Snape ve Ölüm Yiyenlerin de dahil olduğu grupla üzere okuldan kaçar. Hogwarts Savaşı sırasında Harry Potter ve arkadaşları, iki kere Draco'nun hayatını kurtarır.


7. kitapın sonunda evlenmiştir. Eşi Astoria Greengrass .Scorpius adlı bir oğlu vardır.


Draco Malfoy, Harry Potter film serisinin tümünde Tom Felton tarafından canlandırılmaktadır. Türkiye'de Melih Bozkurt seslendirmektedir.


İsminin kökeni

Draco'nun adı Atina'nın katı kurallarını yazan ilk kanun yapıcısı Dracoya bir referans olabilir. Bunun yanında Malfoy'un isminin kaynağı büyük bir olasılıkla ismin Latince'deki anlamıdır. Latince'de "ejderha" ya da "yılan" anlamına gelen Draco, aynı zamanda bir takım yıldızının adıdır. Malfoy'un adının bir takım yıldızının arkasından verilmesi oldukça olasıdır çünkü köklerini oluşturan Black ailesinde yeni doğan çocuklara takım yıldızlarından ad seçme geleneği bulunmaktaydı. Malfoy ise Fransızca kötü kalpli kader anlamına gelen "mal foi" ya da "mal foy"dan gelmektedir.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page