top of page

Ronald "Ron" Bilius Weasley (1 Mart 1980) , safkan büyücü.Arthur ve Molly Weasley'in altıncı çocuğudur. Beş abisi ve bir de kız kardeşi vardır.Harry Potter'ın en yakın arkadaşıdır. Aslında tutuk duran fakat yeri geldiğinde değer verdiği şeyler için her şeyini ortaya koyabilen bir karakterdir.


Harry Potter'ın en yakın arkadaşıdır. Ron'un beş erkek, bir kız kardeşi vardır. Diğer Weasleyler gibi o da Gryffindor binasındandır. Babası Sihir Bakanlığı'nda çalışmaktadır. Hayata olumlu bakan biridir. Fakat fakir olmaktan ötürü de biraz hayal kırıklığı yaşar.Ron üç yaşındayken Fred oyuncak ayısını kocaman iğrenç bir örümceğe dönüştürmüştür. Çünkü Ron Fred'in oyuncak süpürgesini kırmıştı. Oyuncak ayısına sarılmaya kalktığı zaman bir sürü örümcek bacağına dolanmıştır ve bu yüzden Ron örümceklerden hoşlanmaz. Fakat ölü oldukları zaman rahatsızlık duymaz. Ron'un patronusu 5. filmde DO da görünmüştür ve 7. kitapda sihir bakanlığındaki kaçışta geçmektedir. Ron'un patronusu bir teriyer cinsi köpektir.


Minerva McGonagall'ın Felsefe Taşı'nın korunması için yaptığı satranç büyüsünü bozmuş, Harry'nin bu aşamayıgeçmesine yardımcı olmuştur. Harry ile birlikte çeşitli olaylara karışırlar. Bazen birbirleriyle konuşmazlar; fakat yine de Harry'nin en sadık arkadaşı ve yardımcısıdır. Başlarda kavga ve alaycılık aşamasında olsalar da, ileride Hermione ile gelişecek romantik bir ilişkinin başlangıcındadır.


İsmin Anlamı


Ronald - İbranice Reginald isminin kısa şeklidir; İngilizcede ise kralın danışmanı, Reynold isminin bir değişik şeklidir.

Bilius - Ölmüş büyük amcasının ismidir.


Ailesi Ron 1 Mart 1980'de doğan Arthur ve Molly'nin 6. ve en genç erkek oğullarıdır. Ron Percy'den 5, Fred ve George'dan ise 2 yaş küçük, Ginny'den ise 1 yaş büyüktür. Ron ailesi ile birlikte Kovuk'ta yaşamaktadır. Altı kardeşi olan Ron her zaman büyüklerinin eskilerini kullanır ve herhangi bir konuda ilk olması mümkün değildir. Bill Weasley'nin cüppesini, Charlie Weasley'nin eski asasını ve Percy Weasley'nin eski faresini kullanır (ki o fare aslında Voldemort`un yardımcısı olan Peter Pettigrew'dur). Peter Pettigrew insana dönüşünce Ron faresiz kalmıştır ve bu yüzden Sirius Black ona Pigwidgeon adında bir baykuş hediye etmiştir, çünkü Ron'un bir faresi olmamasının kendi suçu olduğunu söylemiştir. Baykuşa Ginny Weasley Pigwidgeon adını takmıştır ve kısaca Pig demektedir. 5. kitapta aldığı süpürgesi ve baykuşu dışında sahip olduğu şeyler hep ikinci eldir. Ron'un ağabeyleri Percy, Bill ve Charlie Hogwarts'tan mezun olmuşlardır. Fred ve George ise ikizdir ve hala okuldadır. En küçük kardeş olan Ginny Weasley de Hogwarts'taki ikinci yıllarında okula başlar.


19 Yıl Sonra


Ron ve Hermione evlenirler.Rose ve Hugo adında iki çocukları olur.Kız kardeşi Ginny ve Harry de evlenirler.Ayrıca Ron ,James Potter'ın vaftiz babası da olmuştur.Ron Weasley’ler şaka dükkanını işletmektedir ve Lanetli Çocuk macerasında yine çok adını duyuyoruz. Lanetli Çocuk kitabında Albus (Harry Potter’ın oğlu) çok özlü iksiri içip Ron’a dönüşünce onun için şöyle demiştir : Pek belli etmiyor ama, Ron dayı baya göbek yapmış.

7 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page