top of page

Tom Marvolo Riddle ( Voldemort)

Tom Marvolo Riddle ( Voldemort) aynı zamanda sadece Saf Kan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Saf Kan Rejimi Hareketinin Manevi ve Siyasî Lideridir.


Geçmişi


Hakkında en çok bilgi aldığımız kitaplar; ergenlik dönemlerinin anlatıldığı, Karanlık Lord'un henüz Tom Marvolo Riddle olduğu Harry Potter ve Sırlar Odası (1998) kitabı ile doğumunun, çocukluğunun, yakışıklı Tom'a ve Tom'dan da kana susamış Karanlık Lord Voldemort'a dönüşmesinin anlatıldığı Harry Potter ve Melez Prens (2005)'tir. J.K. Rowling bu bilgileri Harry ile Dumbledore arasındaki uzun konuşmalarda sunmuştur. Anne tarafından Salazar Slytherin'in soyundandır. Ve efsanevi Slytherin'in varisidir.


Doğumu ve Ergenliği


Hikayeye göre; Lord Voldemort dünyâya Tom Marvolo Riddle olarak 31 Aralık1926'da, Londra'daki bir yetimhânede gelmiştir. Tom, Merope Gaunt adında safkan bir cadıdan ve Tom Riddle adında bir Muggle'dan doğmuştur. Merope, güçlü ve ünlü büyücü Salazar Slytherin'in soyundandır. Dumbledore'a göre, Merope çok yakışıklı olan Tom Riddle'ı kendisine bağlayabilmek için ona aşk iksiri verir ve bu iksirin yardımıyla Tom, Merope'yi de alarak uzaklara gider ve yine Dumbledore'a göre, Merope, hamile kaldıktan sonra Tom'un da onu sevdiğine inanmaya başlar ve Tom'a aşk iksiri vermeyi bırakır. Artık iksir almayan Tom, karısını ve doğmamış çocuğunu reddederek onlardan kaçar. Merope'nin kocasına olan inancı yok olur. Kalbi kırılan Merope, kendi hayatını kurtarmak için bile asasını kaldırmaz ve bebeğini doğurduktan çok kısa bir süre sonra aynı yetimhanede ölür....


Küçük çocuk hayatının ilk 11 yılını bu yetimhanede geçirir. Daha küçükken kendindeki sihirli güçlerin farkına varır -özellikle psikokinezi ve olağanüstü duygusuzluk- Dumbledore onu bulup Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na gelmesini teklif eder. Sonraları, Riddle kendini mükemmel bir öğrenci olarak lanse eder. Ama aynı zamanda çok sert ve kendini kızdıranlara zorbalık etmekten çekinmeyen biridir. Riddle, 5. sınıfta başkanlık yaptığı yıl efsanevi Sırlar Odası' nın kapısını açar ve genç öğrencilerden Mızmız Myrtle'ı öldüren Basiliski serbest bırakır. Okulun saldırılar yüzünden kapanacağını öğrenince bu suçu Rubeus Hagrid'in üzerine atar.


Sonra öğrencilik hayatını sorunsuz bir şekilde tamamlar. Önce o zamanki müdür olan Armando Dippet'a öğretmen olup olamayacağını sorar ve o da daha çok küçük olduğunu söyler ve birkaç yıl sonra bir daha gelip sormasını ister. O da bunun üzerine öğretmenleri inanılmaz derecede şaşırtarak Borgin&Burkes'ta satış elemanı olarak çalışmaya başlar (Borgin&Burkes, karanlık sanatlarla ilişkili nesneler satan bir mağazadır).


Daha sonraları kendine Lord Voldemort takma ismini takar. Bu isim "Tom Marvolo Riddle"'in anagramı olan "I am Lord Voldemort" dan türemiştir. Yakın takipçileri artık onu bu adla çağırırlar. Bir yıl sonra, okuldaki 6. yılında, Voldemort babasını ziyarete, Little Hangleton'a gider. Aynı zamanda büyük babası, annesi ve dayısının yaşadığı eski eve de gider. Geriye hayatta sadece dayısı Morfin Gaunt kalmıştır. Voldemort, dayısının asasını çalıp öz babasını öldürür ve dayısının zihnindekileri değiştirir ve suçu kendisinin işlediğini itiraf etmesini sağlar. Morfin, Azkaban'da bu suçu işlemenin verdiği büyük gururla ölür.


Hortkulukları Takibi ve Oluşturulması


Mezuniyetinden sonra o zamanın okul müdürü olan Profesör Armando Dippet'a Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliği yapmak için teklifte bulunur. Fakat Müdür onu geri çevirir ve birkaç yıl sonra tekrar başvurmasını söyler. Hemen akabinde öğretmenlerinin çok daha iyi şeyler beklediği Riddle, Borgin ve Burkes adında Karanlık Sanatlarla ilgili eski eserlerin satıldığı bir dükkanda satış elemanı olarak çalışmaya başlar. Kısa bir süre sonra ortadan kaybolur. Hepzibah Smith adında yaşlı bir kadını, iki sihirli eski eseri alabilmek için öldürmüştür. Bu eserler Salazar Slytherin'e ait olan bir madalyon ve Helga Hufflepuff'a ait olan bir kupadır. Muggle ailesini öldürdüğünde yaptığı gibi bu kez de suçu Hepzibah Smith' in evcini Hokey'in üzerine atar.


Riddle ortadan kayboluşundan sonra tamamen Karanlık Sihre dalar. Kendini ölümsüzleştirebilmek için adına 6 tane Hortkuluk yaratır ve ruhunu 7 parçaya bölerek bu nesnelere yerleştirir. Bu nesneler; kendi okul günlüğü, Marvoldo Gaunt'un yüzüğü, Salazar Slytherin'in madalyonu, Helga Hufflepuff'ın kupası, yılan Nagini ve Rowena Ravenclaw'ın diademidir. Ve ayrıca Harry Potter'ın son kitabında yazdığına göre 7. hortkuluk Harry Potter'dır. On yıl sonra ortaya çıktığında tüm bu işlemlerden dolayı korkunç şekilde Lord Voldemort'a evrimleşmiştir. Voldemort tekrar okula döner ve bu kez okul müdürü olan Albus Dumbledore'e Karanlık Sanatlar öğretmeni olabilmek için teklifte bulunur. Dumbledore onu geri çevirir. Çünkü Dumbledore, Voldemort'un okuldaki öğrencilere gücünü gösterebilmek ve Hogwarts'taki başka değerli eserleri bulabilmek amacıyla dönmek istediğinden şüphelenmektedir. Ve şüphesi doğrudur. İş istediği gece Rowena Ravenclaw'ın Diademini oraya saklamıştır.


Karakteri

 • Ölümü zayıflık olarak görür, ona göre güç ölümsüzlüktür (Bu yüzden hortkuluklarını yaratmıştır).

 • Kendi sihrinin ötesinde hiçbir gücün olmadığına inanır.

 • Sinsi, zeki ve çalışkandır.

 • Sırlarını kimseyle paylaşmaz.

 • Kelid Aynası'nda kendisini çok güçlü ve ölümsüz olarak görür. Böcürtü ise kendi cesedidir.

 • Asla arkadaş edinmez, hizmetkarları vardır (Ölüm Yiyenler).

 • Asla acımaz.

 • Aşık olmaz.

 • İnsanları kandırabilmekte ustadır.

 • O da Harry gibi bir çatalağızdır (Dumbledore, Voldemort Harry'e Avada Kedavra yaptığı gün Lord Voldemeort'tan Harry'e geçtiğini düşünmektedir, ama aslında Dumbledore'un bilip de Harry'e söylemediği bir şey vardır Voldemort bilmeden Harry'yi Hortkuluk yapmıştır. Yani ruhunu Harry'nin içine saklar bunun sonucunda Harry Voldemort'un çatalağızlık gibi bazı özelliklerini alır.)

 • Kısmen ölümsüzdür (Hortkuluklar sayesinde).

 • Zihnefendardır yani başkalarının zihninin içini görebilir. Aynı zamanda bir zihinbendardır ki bu da zihnini başkalarından saklama yetisidir.

 • Dumbledore'dan sonra en güçlü büyücüdür. Ondan güçlü olmadığını şöyle anlayabiliriz ki Voldemort Dumbledore'dan korkuyor (Dumbledore bunu 5. kitapta söylüyor).

 • Harry Potter'ın en azılı düşmanıdır (ve onun tarafından öldürülür).

 • Binası Slytherin'dir.

 • Slytherin'in varisidir.

 • Tebeşir beyazı bir tene, yılana benzer bir surata ve göz bebekleri dikey çizgi halinde kırmızı gözlere sahiptir.

 • Çocukluk yıllarında ve gençliğinde çok yakışıklı biri olduğu ve ikna yeteneğinin çok kuvvetli olduğu bilinmektedir.

 • Gerçek adı Tom Marvolo Riddle'dir. (Türkçe çeviride anagrama uyum sağlaması amacıyla Marvolo,Marvoldo olarak değiştirilmiştir. (Adım Lord Voldemort).

 • Hayatta iyi ve kötünün olmadığına, onun yerine iki şeyin var olduğuna inanır: 1. Gerçekten güçlü olanlar ve 2. O güce sahip olamayacak kadar zayıf olanlar.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page