top of page

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Büyücü anne ve babasının gizemli bir şekilde ölümünden sonra Harry Potter, kendisine sığıntı gibi davranan akrabaları ile yaşamaya başlamıştır. Annesinin ve babasının trafik kazasında öldüğünü sanmakta ve hiçbir gerçeği bilmemektedir.11. yaş gününde bir baykuş Harry'ye yeşil renkte yazılmış bir mektup getirir. Evdekiler tarafından imha edilen mektubun aynıları daha sonraki günlerde de getirilmeye devam eder fakat Harry bir türlü mektubu okuyamamaktadır.Bu sıradışı olaylardan kurtulmak için denizin ortasında bir ada da bulunan bir eve bile taşınılır. Bir süre sonra Hagrid adında bir dev eve gelerek Harry'e gerçeği, babasının Lord voldemort tarafından öldürüldüğünü,annesinin ise kendisini korumak için eski bir mısır büyüsü ile kendini feda ettiğini anlatır. Onun bir büyücü olduğunu ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda okumaya hak kazandığını ifade eder. Buna inanamayan Harry bunca zaman yaşadığı olaylardan yola çıkarak okula gitmeye karar verir.


Dursley Ailesi buna karşı çıksalarda yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur. Harry, Hogwarts'a yolculuğunda Ron ve Hermione adındaki 2hogwarts öğrencisiyle arkadaş olur. Bunun yanı sıra bir de düşman kazanır, " Draco Malfoy " Hogwarts'a gelince Ron ve Hermione ile birlikte uzun araştırmalar sonucunda. Lord Voldemort'un ölümsüzlük ve her madeni altına çeviren bir taşı(Felsefe Taşı) Hogwarts'tan ele geçirip dirilmeye çalıştığını öğrenir.


Profesör Snape'in Voldemort'a yardım ettiğini düşünür. Ancak bilmediği bir şey vardır , Profesör Snape, taşın bir koruyucusudur ve taşın orada kalması için elinden geleni yapar. Bu Arada boşluktan faydalayan Profesör Querrielise Voldemort'un asıl yardımcısıdır ve taşı almaya çalışır. Voldemort, Querriel üzerinde parazit gibi yaşamaktadır, bu yüzden voldemort/Querriel Harry'e dokunamaz.( Annesinin yaptığı sihir nedeniyle. ) Dokunduğu anda kuma dönüşür ve ölür. Voldemort'un ruhu oradan uzaklaşır ve yeni bir çözüm arayışına girer.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page