top of page

Okul Öncesi

Bir süre Annesi Lily Jenny Evans'ın kardeşi Petunia teyze, kocası Vernon enişte ve oğulları Dudley kuzen ile birlikte yaşamıştır. Dudley kuzen ile aynı yaşta olup birbirlerinin en büyük olmasada büyük rakipleridir. Sürekli Dudley kuzen ve arkadaşları(nam-ı diğer çetesi) tarafından Harry haksızlığa uğrar.Dudley arkadaşları tarafından Büyük D olarak anılır.


Bebekliği ve Lord Voldemort

Harry henüz bebekken, Sybill Trelawney tarafından onun ya Lord Voldemort'u yenecek kişi olduğu ya da L. Voldemort tarafından öldürüleceği kehanetinde bulunulur. Kehanete göre Lord Voldemort, çocuğu dengi olarak işaretleyecek fakat çocuk, onun bilmediği bir güce sahip olacaktır. Kehanet çocuğun 7. ay ölürken Lord Voldemort'a üç kez karşı çıkmış olanlardan doğacağını söyler. Severus Snape, "dengi olarak işaretleyecek" kısmını duymaz ve kehaneti Lord Voldemort'a söyler. Lord Voldemort, Potterların evinin yerini Fidelius büyüsünün sır tutucusu olan Peter Pettigrew'dan öğrenir. Eve gider ve Harry'nin babasını öldürür. Fakat Harry'nin annesi, Harry'ye eski bir mısır büyüsü ile kendini feda ederek bir tür koruma sağlar ve Avada Kedavra LanetiLord Voldemort'a geri döner. Lord Voldemort ölmez çünkü hortkulukları vardır.Bedeni ortalıktan kaybolur ve ruhu kaçarak Arnavutluk'taki bir ormana sığınır.


Çocukluğu

Anne ve babası ölünce Harry, en yakın akrabaları olan teyzesi Petunia Dursley ve kocası Vernon Dursley ile birlikte yaşamaya başlar. Dursley ailesi Muggle'dır. Harry'yi her zaman hor görürler, ona kötü davranırlar. Çocukları Dudley Dursley'ye en ufak bir şey olduğunda onu sorumlu tutarlar. Harry'nin buradaki yaşamı kabus gibidir. 11 yaşına geldiğinde ise her şey Hogwarts denilen büyücülük okulunun ona mektuplar yollamaya başlamasıyla değişir. Buradan mektup almasını istemezler çünkü onlara göre sihir, istenmeyen bir şeydir. Onlara göre, sihirbaz ve cadılar hilkat garibesidir. Yapabildikleri sihirler bir artı yön değil, zayıflıktır.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page