top of page

Squid Game Nasıl Dünya Çapında Başarıya Ulaşabildi?

Squid Game'in uluslararası başarısı emsalsizdir. Ancak hangi özelliği başkalarına aynı başarıyı tekrarlama konusunda rehberlik edebilir?UYARI: Aşağıdakiler , şimdi Netflix'te yayınlanan Squid Game için spoiler içermektedir.


Daha önce Squid Game gibi bir başarı olmamıştı , ancak 2019 Güney Kore filmi Akademi Ödülleri'nde En İyi Film ödülünü almadan önce Parasite gibi bir başarı asla olmamıştı . Nispeten küçük Güney Kore ulusuyla çok karmaşık bir şekilde bağlantılı olan bu hikayeler, uluslararası çekiciliğe sahip olduğunu kanıtlıyor ve küresel izleyicilerin bu tür hikayelere giderek daha fazla açıldığını gösteriyor.Squid Game'in bu kadar geniş bir çekiciliği olacağını tahmin etmek zor olurdu, ancak geçmişe bakıldığında tamamen mantıklı. Netflix dizisi, onu küresel bir izleyici için mükemmel bir hikaye haline getiren çeşitli niteliklere sahiptir ve aynı başarıdan yararlanmak isteyen gelecekteki projeler not almak için iyi olur.


İlk izleyişte, Squid Game hakkında Güney Kore kültürüyle o kadar yakından bağlantılı birçok unsur var ki, hikaye çok kendine özgü veya daha geniş kitlelere yabancı olabilirdi. Popüler kültür, çok çeşitli Amerikan yaşam tarzlarıyla dolup taşarken , Squid Game , nadiren görülen Güney Kore yaşamının bir diliminde başlar. Seong Gi-hun'un evde annesiyle kumar oynayarak geçirdiği günler, tipik bir hikayeden çok uzaktır.


Squid Game'in Güney Kore para birimine ve çoğu uluslararası izleyicinin bilmediği oyunlara yönelik kural setlerine güvenmesi, ülke dışındaki izleyicileri kolayca yabancılaştırabilir. Ancak benzersizlik, kendine özgülük ve farklı bir dünyaya dair içgörü, tam olarak geniş kitlelerin istediği şeydir . İşin püf noktası, bu nitelikleri tanıdık ve kolay sindirilebilir yollarla sunmaktır ve bu amaçla Squid Game , hikaye anlatımında bir ustalık sınıfıdır. Gösteriye bakış açısındaki hafif bir değişiklik, kullandığı mecazların ve türlerin çoğunun ne kadar tanıdık olduğunu ortaya koyuyor. Battle Royale veya Açlık Oyunları'ndaki gibi ölüm maçları Birçok izleyicinin aşina olduğu bir anlatı ritmi yaratın, çünkü karakter kadrosu kendilerini vahşiliği ve zekayı ödüllendiren, aynı zamanda sonunda nezaket ve fedakarlığın gücünü ortaya çıkaran umutsuz bir ölüm kalım oyununun içinde bulurlar.


Karakterler de hemen hemen aynı nedeni izliyorlar ve bir klişenin tuzaklarına düşmeden tanıdık görünmeyi başarıyorlar. Bir kahraman olarak Seong, Oyuncu 1'e ve ezilmiş doğasına duyduğu ilgiyle seyircinin sevgisini kazanır, ancak bu tanıdık özellikleri daha önce sayısız filmde görülen yozlaşmış kumarbazın özellikleriyle birleştirir. Diğer karakterler, çivi gibi sert Kang Sae-byeok veya çaresiz bekar anne Han Mi-nyeo gibi tanıdık tipler olarak başlar, ancak hayranlar onlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirse, hikaye boyunca daha fazla boyut ve bireysellik kazanırlar.


Squid Game , Güney Korelilerin aşina olduğu hikaye öğelerini küresel olarak kabul edilebilir kılmak için gezinme açısından , dramayı külfetli anlatımın üzerine taşımak için performanslarına ve sinematografisine güveniyor. Tüm oyunlar basittir ve bilinmesi gereken kurallar ya kolayca özetlenir ya da tamamen gerilim yoluyla iletilir. Benzer şekilde, bir izleyicinin, karakterler büyük bir kâr vaadinde aval aval baktığında ne kadar tehlikede olduğunu bilmek için bir Güney Kore wonunun dönüşüm oranını bilmesine gerek yoktur.


Squid Game'in küresel çekiciliği hakkında kayda değer son kalite , çoğu izleyicinin fark edeceği ilk şeydir: estetik. Adanın tasarımı, iç mekanları ve kostümleriyle ilgili her şey, herkesin onu daha fazla keşfetmek istemesini sağlayan ürkütücü ama hayali bir ortam yaratıyor . Gösterinin hemen hemen her öğesi, tanıdık olmayanı, izleyicilerin yalnızca onu daha fazla keşfetmek isteyecek kadar tanıdık hissettirmek için geliştirildi.


Eşsiz televizyon ve filmler için küresel paletin genişletilmesi, hikaye anlatımında yalnızca daha fazla yaratıcılığı ve hayal gücünü teşvik edecektir. Aynı anda çok fazla şey yapmak izleyicileri korkutabilir, ancak Squid Game , doğru miktarın başarı için mükemmel bir reçete oluşturduğunu kanıtlıyor.


Squid Game'in nasıl başarılı olduğunu görmek için şov şimdi Netflix'te yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page