top of page

Manga vs Manhwa, Farkı Ne?

Manhwa, mangadan biraz farklı görünür ve hatta okur, ancak Tower of God gibi en büyük hikayelerin çoğu benzer aksiyon/macera temalarına sahiptir.Manga, her zamankinden daha popüler ve Amerika'da, aksi takdirde Japonya'da sıkışıp kalacak olan birkaç niş kitabın yayınlanmasına yol açtı. Bu popülerlik aynı zamanda diğer birkaç Asya çizgi romanının uluslararası perakendecilere ve okuma hizmetlerine ulaştığını gördü, ancak hepsinin kökeni Japon değil. Bunlardan en popüler olan Manhwa , manga Koreli eşdeğeri.Manhwa, mangadan biraz farklı görünür ve hatta okur, ancak en büyük hikayelerin çoğu benzer macera ve yoğun aksiyon temalarına sahiptir. En büyük fark, nasıl ve nerede okunduklarıdır, ancak Kore Dalgası hala güçlüyken, bir manhwa hayranı olma duvarları sonunda yıkılıyor. Doğu Asya çizgi roman türleri arasındaki farkların tam olarak ne olduğu konusundaki kafa karışıklığını azaltmak için, işte Güney Kore manhwa'sına bir göz atın.


Manga Ve Manhwa Arasındaki Fark Nedir?


İkisi arasındaki en belirgin fark, mangaların Japonca ve manhwa'nın Güney Koreli olduğu ulusal kökenleridir. Japon askerleri, zaten oldukça popüler olan mangayı işgal sırasında Güney Kore'ye getirmiş, Kore daha sonra sanat formunu kendi kültürlerine uyarlamıştır. Başlangıçta, bu basılı ve çizilmiş çizgi romanlar esas olarak propaganda için kullanıldı, ancak siyasi kullanımları atıldığında elbette çok daha fazla çeşitlilik geliştireceklerdi.


Sağdan sola ve yukarıdan aşağıya okunan mangadan farklı olarak, manhwa soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okunur. Aynı şekilde, manga neredeyse her zaman siyah ve kapakların hemen ötesindeyken, manhwa son yıllarda dijital platformların yanı sıra rengi de benimsedi. Bu, birçok manhwa'nın aynı zamanda çevrimiçi Kore çizgi romanları olan webtoon olduğu anlamına gelir . Bu nedenle, genellikle daha uzun, dikey olarak yönlendirilmiş sayfalara ve panellere sahip olarak, basılı form yerine bir bilgisayar veya cep telefonu ekranında okunacak şekilde optimize edilirler. Renk kullanımına bir şekilde karşı koymak, birçok manhwa ve webtoon'da görülen sanatta ve arka planda kayda değer bir ayrıntı eksikliğidir.


Manhua Nedir?


Hem manga hem de manhwa, etimolojik olarak, aynı zamanda o ülkenin eşdeğer çizgi roman biçimi olan Çince manhua kelimesinden türetilmiştir. Bununla birlikte, çizgi romanların Çin'de mi, Hong Kong'da mı yoksa Tayvan'da mı üretildiğine bağlı olduğundan, bunların hepsinin nasıl biçimlendirildiği konusunda dikkate değer bir farklılık var.Manhua'nın en bilinen örneklerinden bazıları, dövüş sanatları macera hikayesi Chinese Hero'dur . Ne yazık ki, ortamın bir bütün olarak Çin toprakları dışında hala ezoterik olması nedeniyle, özellikle manga ve hatta manhwa ile karşılaştırıldığında, bu ve diğer manhuaların Batı'da gelmesi hala zor.


Popüler Manhwa Başlıkları Ve Temaları


Şu anda en büyük manhwalardan bazıları Solo Leveling , Tower of God , The God of High School ve Noblesse gibi başlıkları içeriyor . Bunların ve diğer popüler manhwaların çoğu, genç, ağırlıklı olarak erkek kahramanların yanı sıra aksiyon ve maceraya odaklanan manga olsaydı shonen olarak sınıflandırılırdı . Kahramanların bu insanlık dışı tehditlerle yüzleşmek için güçlenmesi ve güçlenmesi gibi, farklı alemlerde seyahat etmek ve boyutlar arası iblisler ve canavarlarla savaşmak gibi kavramlar da yaygındır.


Manhwa'da, shonen, seinen veya shojo olarak kabul edilecek kitapların bu tür lakaplardan bağımsız olması nedeniyle, özellikle çok daha az tür sınıflandırması vardır. Bu, özellikle macera başlıklarının birçoğundaki sanat tarzları basmakalıp shonen sanatına uymadığından, kitapların zaman zaman Japon emsallerinden daha deneysel görünmesini sağlayabilir. Romantik mobil oyunların genç kızlardan daha çok yetişkin kadınları hedef almasıyla eşleşen sanat stillerine sahip birçok romantizm oyunu, karşılaştırıldığında daha da parlak. MMORPG'lere dayalı maceralar da yaygındır, Japon manga ve anime'deki isekai çılgınlığından farklı değildir.


Demon Slayer , Jujutsu Kaisen ve diğer başlıklar gibi doğaüstü mangalara düşkün olanlar kesinlikle Solo Leveling ve Tower of God'dan keyif alacaklar ve manhwa ve Kore medyasının genel olarak Batı'da giderek daha popüler hale gelmesiyle, daha da fazla başlık kesinlikle önümüzdeki aylarda kitapçıları vurun.

29 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page