top of page

Jujutsu Kaisen Sukuna ve Gojo Arasındaki 5 Benzerlik Ve 5 Fark)

Gojo ve Sukuna zıt kutuplar olmalı, ancak Jujutsu Kaisen aslında ne kadar sıklıkla benzer olduklarını gösteriyor.Korkunç bir savaşa karışmış iki tarafın ateşe ateşle karşılık vermesi alışılmadık bir durum değil. Son zamanlardaki hit anime Jujutsu Kaisen'de aşırı bir durum ortaya çıkıyor . Büyücüler ve lanetli ruhlar arasındaki çatışmada, iyilerin güçleri rakiplerini yenmek için lanetli enerjiye yönelmek zorundadır. Ancak iki karşıt taraf arasındaki tek benzerlik bu değil.


Aslında, Jujutsu Kaisen'deki en önde gelen iki figürün - biri iyi biri kötü - şaşırtıcı miktarda ortak noktası var. Büyücü Satoru Gojo, izleyicilerin onun aşırı gücü ve asi tavrının birleşimini takdir etmesiyle hayranlar arasında bir ikon haline geldi . Bu arada, Lanetlerin Kralı Sukuna, büyücülerin yenmeye çalıştığı kötü adamdır. Tamamen zıt oldukları düşünülebilir, ancak gerçekte işler o kadar basit değil.


Bu makale manga için büyük spoiler içerir.


10

BENZER: İkisi De İnanılmaz Güçlü Ve Kibirli


Hem Gojo'yu hem de Sukuna'yı tanımlayan bir kelime varsa, o da güçtür. Her iki karakter de, rakiplerin onlara karşı çok az şey yapabileceği noktaya kadar muazzam miktarda lanetli enerjiye sahiptir. Gojo'nun miras aldığı Limitless tekniği, rezil Altı Göz tarafından daha da güçlü hale getirilerek, onu temelde dokunulmaz bir güç merkezi haline getiriyor. Bu arada Sukuna, bin yıl önce jujutsu'nun altın çağında doğar.


Gücü o kadar büyüktür ki, diğer büyücüler onu asla tamamen yok edemezler, ancak bunun bir bedeli yoktur. Hem Gojo hem de Sukuna çok kibirlidir. Birbirlerinin gücünü kabul ederler , ancak kimsenin onları yenemeyeceğinden emindirler. Sukuna, kahramanı Yuji Itadori'yi , nihai hedef Sukuna'nın kendi yıkımı olsa bile parmaklarını bulup yemeye teşvik ettiği için bunu birden fazla durumda gösterir . Gojo da buna benzer ve kendisinden daha güçlü bir gücün var olduğunu fark edememesi, onun yıkımına neden olur.


9

FARKLI: Gojo Gücünü Kullanma Konusunda Geride Kalıyor


Göründüğü kadar garip, Gojo gücünü kullanırken aslında oldukça ölçülüdür. Hollow Purple'ıyla yaptığı muazzam hasar düşünüldüğünde , bu pek olası görünmeyebilir. Ancak Gojo, dünyanın tüm büyücülerini kolayca yenebileceğini söyledi. Aslında, onların dar görüşlülüklerinden ve yozlaşmışlıklarından tiksindiği için bunu yapmaya cezbediyor. Hatta iki Jujutsu lisesinin müdürlerinin, Yoshinobu Gakuganji ve Masamichi Yaga'nın önünde bazı karıncaların üzerine basıyor, onlara neler yapabileceğine dair bir ipucu.


Onunla karıncalar arasında bir Sonsuzluk olduğu için bu jest birden fazla yönden semboliktir. Gojo böcekleri yok etmemeyi seçer, aynı şekilde, nefret ettiği büyücüleri de yok etmemeyi seçer. Bunun nedeni, jujutsu toplumunda reform yapmak istemesi ve saf katliamın amaçlarını gerçekleştirmeyeceğini bilmesidir. Doğal olarak, Sukuna aynı düzeyde kısıtlamaya veya aynı üretken hedeflere sahip değildir.


8

BENZER: Çok Sadist Ve Kana Susamış Olabilir


Gojo, nefret ettiği insanlara saldırmaktan çekiniyor olabilir, ancak savaşa girdiğinde, neredeyse sadist bir çılgınlık sergilemesi alışılmadık bir durum değil. En güçlü dövüşçü olduğunu bilmekten zevk alıyor ve hatta bazen konuyu daha açık hale getirmek için savaşları uzatıyor.


Bu, Jogo ile yaptığı savaş sırasında gösterdiği bir şeydir, burada lanetli ruha onu hemen dışarı çıkarmak yerine tekrar tekrar savaşması için zaman verir. Benzer şekilde, Sukuna başkalarına acı çektirmekten zevk alır. Aslında kendi gemisini öldürür ve Yuji'nin çaresizliğinden ve acısından zevk alır. Sukuna özgür kalabilseydi, Jujutsu Kaisen dünyası için işler olduğundan daha kötü olurdu .


7

FARKLI: Gojo Bir Büyücü, Sukuna Lanetli Bir Ruh


Gojo ve Sukuna arasındaki en belirgin fark, birinin büyücü, diğerinin ise lanetli bir ruh olmasıdır. Kabul, Sukuna aslen bir insan büyücüydü ve ancak ölümünden sonra korkunç bir lanetli ruha dönüştü, ancak tarihinin bu kısmı şimdi neredeyse ihmal edilebilir durumda ve o kadar korkuluyor ki, bazı insanlar onun hayali bir iblis olduğuna inanıyor.


6

BENZERLER: Kendi Türlerinin En Güçlü Dövüşçüsü Olamalarından Korkuluyorlar


Güçleri düşünüldüğünde, hem Sukuna hem de Gojo'nun Etki Alanı Genişletmelerinin de benzersiz olması şaşırtıcı değildir. Sukuna'nın Kötü Niyetli Mabedi, bariyerli ayrı bir alan yaratmaz. Bunun yerine bir kaçış rotasına izin verir ve bu sayede etki alanını iki yüz metre genişletir. Malevolent Shrine'da Sukuna, Cleave ve Dismantle teknikleriyle herkesi hedef alabilir.


Bu arada, Gojo'nun Etki Alanı Genişletme özelliği, kendisine miras kalan Sınırsız'ı kanalize eder. Gojo, Ultimate Void aracılığıyla, kendi alanı içinde sıkışıp kalan kurbanları sonsuz bir uyaran ve bilgi akışına maruz bırakarak onları felç eder. Bu ve diğer tüm becerileri arasında, kendi türlerinin en güçlü savaşçıları olmaları mantıklıdır.


5

FARKLI: Gojo'nun Neredeyse Çocuksu Bir Mizah Anlayışı Var Gibi Görünüyor


Gojo'nun kibri ve gücü, karakter aynı zamanda neredeyse çocuksu bir mizah anlayışı sergilememiş olsaydı, onu sevimsiz kılabilirdi. Sık sık büyükleri hakkında aşağılayıcı sözler söyler, arkadaşlarına savurduğu kaba skeçler çizer ve genel olarak neredeyse hiçbir şeyi ciddiye almaz gibi görünür. Bu, reddettiği bir otoriteye karşı saygısızlığını göstermenin bir yolu ve çok sevimli. Sukuna tam tersidir ve zamanının çoğunu bir kafatasları tahtında geçirir.


4

BENZER: Yuji Itadori Ile İlgileniyorlar


Hem Sukuna hem de Gojo, Yuji'nin hayatıyla ilgileniyor ve derinden ilgileniyor. Yuji, Sukuna'nın gemisidir ve bu nedenle, Sukuna sürekli olarak vücudunu ele geçirmeye çalışır. Bu arada Gojo, lanetli ruhu bir kez ve herkes için yok etmeyi umarak Yuji'nin Sukuna'yı uzak tutmak için esrarengiz yeteneğini kullanır. Bu nedenle Yuji, hem düşmanları hem de müttefikleri tarafından hayati tehlike altındadır.


3

FARKLI: Gojo Aslında Öğrencisini Önemsiyor Görünüyor


Bazen oldukça duygusuz görünmesine rağmen, Gojo duygu yaşıyor. Görünür bir şekilde Yuji'ye, Yuji'nin Sukuna'nın gemisi statüsünün ötesinde yatırım yapıyor. Yuji'nin idamının askıya alınmasını ayarlamayı başaran kişidir. Sukuna'nın ellerinde öldüğünde Yuji için üzülür ve Yuji iyileştiğinde çok sevinir.


Gojo, Yuji'yi arkadaşlarından uzakta, inzivadayken bile neşelendirmeye çalışır. Açıkçası, Sukuna'nın gemisine karşı hisleri pek de nazik değil. Sukuna, aralarında Yuji'nin bile bilmediği bir Bağlayıcı Yemin yaratmıştır, bu yüzden ilk ölüm muhtemelen Yuji'nin sorunlarının en küçüğüdür.


2

BENZER: İkisi De Lanetli Nesnelere Hapsedildi


Sukuna'yı tamamen öldüremeyen büyücüler sonunda onun özünü ayırıp onu güçlü lanetli nesneler haline gelen yirmi parmağına mühürlerler. Yıllar sonra, Gojo ile savaşmak zorunda kalan lanetli ruhlar, Gojo'yu yenemeyecekleri için benzer bir ikilemle karşılaşırlar. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, buldukları çözüm de benzerdir. Shibuya Olayı sırasında Gojo için bir tuzak hazırlarlar ve onu Hapishane Alemine mühürlerler.


Kaçınılmaz bir cep boyutu, hedefin vücudunu içine alacak şekilde genişleyen bir küp şeklinde görünür. Lanetli ruhlar, eski dostu, düşmana dönüşen Geto'nun ortaya çıkmasıyla onu şaşırttıktan sonra Gojo'yu içeride tutmayı başarır. Mühür sadece hapishane dışından belirli lanetli teknikler kullanılarak kırılabilir, ancak bugüne kadar bunun imkansız olduğu kanıtlanmıştır.


1

FARKLI: Gojo'nun Sözde Müttefiklerinden Bazıları Aktif Olarak Onu Mühürlü Tutmaya Çalışıyor


Lanetlerin Kralı olarak Sukuna, diğer lanetli ruhlar tarafından büyük saygı görür. Duyarlı lanetler onun dirilişiyle ilgilenir ya da en azından onu kırmamaya çalışır. Gojo'nun diğer büyücülerle ilişkisi hakkında aynı şey söylenemez. Gojo hapse atıldıktan sonra suçlu ilan edilir ve onu serbest bırakmaya yönelik tüm girişimler yasaklanır.


Yuji Itadori ve arkadaşları açıkça bunu görmezden geliyor, ancak diğer büyücüler Shibuya Olayı için Gojo'yu suçlamaktan oldukça mutlular. Orada Gojo olmadan, Yuji'nin Sukuna'nın gemisi olarak infazı bir kez daha masada ve Müdür Masamichi Yaga düpedüz öldürüldü, sadece Shibuya Olayı'ndaki rolü için değil, aynı zamanda tamamen bağımsız yapay lanetli cesetler yaratmasına izin veren lanetli tekniği için hedef alındı.

1.541 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page