top of page

Raft: Motor Nasıl Kullanılır?

Vasagatan gemisini ziyaret etmenin ödülü bir motor ve bir gemi dümenidir. Bu öğeler bir araya getirildiğinde salın okyanus akıntısına meydan okumasına olanak tanır.Oyuncular ikinci kattaki Raft adasına (aslında Vasagatan adı verilen bir gemi) vardıklarında , köprüye ulaşmanın ödülü bir sonraki varış noktası için bir alıcı kodu ve bir motor ve direksiyon simidi için bir dizi plandır. Oyuncular bu nesneleri birleştirerek ilk kez sallarını okyanus akıntısına karşı hareket ettirebilecekler.


Ancak Raft oyuncuları, motorlarının nereye gitmesi gerektiğini, neden dönmediklerini veya neden kekeme olduklarını ve salı hareket ettirmeyi reddettiklerini merak edebilirler. Bu nedenle bu kılavuzda motorun nasıl kullanılacağı, direksiyon simidinin nasıl kullanılacağı ve bir salın kaç motora ihtiyaç duyabileceği açıklanacaktır.


Motorun TemelleriOyuncuların motor planını aldıktan sonra bunu araştırma tablosundan araştırmaları gerekecek . Herhangi bir yeni parça gerektirmediği için bu zor olmasa gerek: yalnızca metal külçeler, halat, kalaslar ve devre kartı.


Bundan sonra oyuncuların 3x2'lik bir ızgarayı kaplayan motoru yerleştirmeleri gerekecek. Üçlü setlerden birinin temel olması, diğer setin ise motor tekerleğinin suya sığabilmesi için açık olması gerekiyor. Ek olarak oyuncular tekerleğin salın arkasında değil de yanında olduğundan emin olmalıdır çünkü eski bir vapur tekerleği gibi yana doğru dönmektedir.


Oyuncular motor temellerini her zaman zırhla güçlendirmelidir . Köpekbalığı , açıkta kalan herhangi bir temel karesine saldıracaktır ve buna motorun altındakiler de dahildir. Motorun altındaki üç temelden herhangi biri tahrip olursa, bu durum motora da zarar verecektir . Bir alternatif, salın içinde motor tekerleği için üç karelik bir alan oluşturmaktır, ancak bu risklidir çünkü köpekbalığı bazen etraflarında yeterli alan varsa iç temel karelerine saldırabilir.


Oyuncular motorlarını yerleştirdikten sonra üç noktada onunla etkileşime girebilirler. Sağda motoru açıp kapatan bir kol var. Ortada tekerleği sağa veya sola çeviren bir kol bulunur. Solda oyuncuların motora güç sağlamak için kalasları besleyebilecekleri bir fırın var.


Her motor 17'ye kadar kalas tutabilir ve bunları oldukça hızlı bir şekilde yakarlar. Oyuncular ellerinde çok sayıda kalas bulundurmaya dikkat etmeli ve motorlarını beslemek için denizden daha fazlasını toplamalıdır. Motorlar ayrıca doğrudan eklenen veya merkezi bir yakıt sistemi yoluyla eklenen biyoyakıtla da çalışabilir, ancak biyoyakıt planı başka bir hikaye adasında olduğundan, oyuncunun ilk koşusunda kalas kullanmak zorundadır.


Oyuncuların dikkat etmesi gereken son şey, motorun sağ tarafına yazılan hesaplamadır. Söylediği gibi, bir tekerlek 100 temel bloğunu itecek kadar güçlüdür ve sal çok büyükse motor sallanıp tekler ve salı hareket ettirmez. Neyse ki oyun yalnızca temel blokları sayıyor; ağları, ek katları veya ağır ekipmanları saymıyor.


100 ila 200 temele sahip büyük bir salı hareket ettirmek için oyuncuların iki motora, 201'den fazla temele sahip bir sal için ise üç motora ihtiyacı olacaktır. Ancak oyun, her boyuttaki salı çalıştırabilen altı motordan sonra saymayı bırakır. Ayrıca salı küçük olan bir oyuncu bile iki motor isteyebilir, çünkü bir motor salın mümkün olan maksimum hızına ulaşacak kadar güçlü değildir.


Motorlar, salı itemedikleri zaman tekleyecek ve taşlayacak, ancak aynı zamanda yakıt da yakmayacaklar. Bu birkaç nedenden dolayı olabilir:


  • Sal, motor sayısına göre çok büyük.

  • İki veya daha fazla motor salı zıt yönlerde hareket ettirmeye çalışıyor.

  • Çapa aşağıda .

  • İhtiyaç duyulan en az bir motorun yakıtı bitti.


DireksiyonBir motoru iyi bir şekilde kullanmak için oyuncuların ayrıca bir direksiyon simidi takmaları gerekecektir. Çark, salın altındaki bir dümene bağlanır ve onunla oyuncular nihayet sallarını istedikleri yöne yönlendirebilirler .


Dümeni kullanma şekli yelken kullanma şekliyle aynıdır : salı o yöne çevirmek için sadece R tuşunu basılı tutun ve fareyi sola veya sağa hareket ettirin. Çarkın, salın hangi yöne döndüğünü gösteren büyük bir tekerleği vardır ve oyuncular uzaklaştığında dönmeye devam ederken, oyuncular onu ortaya yaklaştırdığında kendini ortalayacaktır.


Oyuncular ayrıca bir veya iki motora yükselttikten sonra yelkenin hala kullanım alanına sahip olduğunu akılda tutmalıdır. Yelken, motorun hızını geçersiz kılamaz veya hızlandıramaz, ancak aynı zamanda çalıştırmak için kalasları da yakmaz. Bu, acelesi olmayan veya yakacak kalasları biten oyuncular için onu daha iyi bir seçim haline getiriyor.

306 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page