top of page

Raft: Mahsul Arazileri Rehberi

Oyuncular, hem büyük hem de küçük adalarda her türden bitkiyi besleyebilirler, ancak yiyecek ve malzeme almanın en iyi yolu, onları salda yetiştirmektir.


Raft oyuncuları adalara inip meyveler, ağaçlar ve çiçekler aradığında , aynı zamanda her türden tohumu da topladıklarını çok geçmeden fark edecekler. Ancak mahsul arazileri inşa etmeye başlayana kadar bunları kullanmanın hiçbir yolu olmayacak.


Mahsul arazileri, adı geçen Raft'ı daha kendi kendine yeterli hale getirmenin yararlı bir yoludur . Oyuncular toprağı tohumlarla birleştirerek kendi çiçeklerini, meyvelerini, sebzelerini ve hatta tam boyutlu ağaçlarını yetiştirebilirler. Çiftçilik sınırlamalarla birlikte gelir ve bu nedenle oyuncuların çeşitli boyutlardaki mahsul arazileriyle neler yapıp yapamayacağını bilmek faydalıdır.


Arka BahçelerBilmeniz gereken ilk şey, farklı tohumların farklı ürün alanı boyutları gerektirmesidir.


  • Her renkten çiçekler, pancarlar, patatesler ve (oyuncular onları bulduğunda) çileklerin tümü küçük tarlada yetişebilir.

  • Ananas ve karpuzlar yalnızca orta büyüklükteki tarlalarda yetişebilir. Ayrıca küçük bir ekim alanında yetişen her şey orta ölçekli bir alanda da yetişebilir.

  • Ağaçlar büyük mahsul arazilerine ihtiyaç duyar ve oyuncular bu arazilere yalnızca ağaç dikebilir. Ağaç tohumları ilk başta palmiye ve mangoları içeriyor ancak hikaye ilerledikçe oyuncular çam, huş ve muz ağaçlarına da erişebilecek.


Daha sonra oyuncular, her mahsul alanının farklı sayıda tohumu desteklediğine dikkat etmelidir. Küçük alan üç, orta alan iki, büyük alan ise yalnızca bir tane tutabilir. Yani küçük bitkiler orta büyüklükteki alanlara sığabilse de, oyuncuların onları küçük alanlara yerleştirmesi daha faydalı olur. Küçük araziler ayrıca daha az kaynağa mal olur ve daha az yer kaplar.


Ayrıca her arsanın büyümeye başlaması için tatlı suya ihtiyacı vardır. Yağmur bunun için önemlidir, ancak yağmur yağmıyorsa oyuncuların her alan için yalnızca bir bardak tatlı suya ihtiyacı olacaktır. Bundan sonra her tohum yeni bir bitkiye dönüşecek ve oyuncular hasat etmeye hazır olana kadar bunları görmezden gelebilecek.


Bazı ekstra notlar:


  • Oyuncular bazen balık tutarken eski ayakkabıları bulabilirler . Bu ayakkabılar tek tohumlu küçük ürün tarlaları olarak çalışır.

  • Çiçekler ilk başta anlamsız görünebilir, ancak oyuncular onları boya değirmeninde aynı renkte boya oluşturmak için kullanabilirler.

  • Mahsul alanlarındaki bitkiler hasat edildiğinde her zaman tohum düşürmez, bu nedenle oyuncuların mahsullerini kurduktan sonra yine de yiyecek araması gerekecektir.

  • Çim alanın tohumlara ihtiyacı yoktur ancak büyük adalardan gelen tatlı suya ve kire ihtiyacı vardır . Bu özel alanlar lama ve keçi gibi hayvanları beslemek içindir.


Martı SaldırılarıSalda ürün yetiştirmeye yönelik tehlikelerden biri, sürekli olarak tepemizde daireler çizen martı çiftidir. Küçük ve orta boy mahsuller büyürken (martılar ağaçları ve tamamen gelişmiş mahsulleri görmezden gelir), kuşlar bazen aşağıya inip bitkileri yemeye çalışır.


Oyuncular koşarak onları korkutabilir veya bir silahla öldürebilirler , ancak en iyi çözüm bir korkuluk yapmak ve onu yakına yerleştirmektir. Martılar her zaman önce korkuluklara saldıracak ve korkuluk ayakta kaldığı sürece mahsulleri güvende tutacaktır.


Diğer bir seçenek ise martıların bazen mahsullere saldırmak yerine oturabileceği iki kuş yuvası yapmaktır. Ayrıca Raft'taki mahsullerin büyümesi için güneş ışığına ihtiyacı yoktur, bu nedenle mahsul tarlalarını tamamen kapalı odalara koymak onları martılardan koruyacaktır.


Ticaret Merkezi YükseltmeleriOyuncular ticaret noktalarında 2. seviyeye ulaştıklarında , her boyut için bir tane olmak üzere gelişmiş mahsul arazileri için planlar satın alabilirler. Her biri temel versiyondan biraz daha az yer kaplıyor ve küçük ve orta ölçekli parsellerin her ikisi de iki veya üç yerine dört tohumu destekliyor. Bununla birlikte, gelişmiş geniş ürün tarlasında hâlâ yalnızca tek bir tohum için yer vardır, bu nedenle biraz daha küçük olması tek avantajıdır.


Ayrıca oyuncular 3. seviyeye ulaştıklarında gelişmiş bir korkuluk satın alabilirler. Bu korkuluk martılardan hasar almaz, bu nedenle oyuncular bir adaya vardıklarında ekinlerini ekebilir, keşfe çıkabilir ve geri döndüklerinde tam bir hasat bulmayı bekleyebilirler.

51 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page