top of page

Helldivers 2 İncelemesi: "Canlandırıcı Eğlenceli Bir Güç Fantezisi"

Helldivers 2, canlı servis oyunu için neredeyse en iyi senaryodur ve gösteriyi durduran oynanışı inanılmaz derecede içten anlar yaşatır.  • Helldivers 2, güç fantezisi ile kaotik neşe arasında mükemmel bir denge kuruyor.

  • Oyun, oyuncuları takım sinerjisi ve koordinasyonu için ödüllendiren bir derinlikle sürekli olarak inanılmaz derecede tatmin edici anlar sunuyor.

  • Helldivers 2, oyuncu faaliyetlerinden doğrudan etkilenen ilgi çekici, devam eden bir çatışma için canlı hizmet doğasından yararlanıyor ve oyunun olağanüstü bir şekilde gelişme potansiyeli var.


Helldivers 2 , sıklıkla inanılmaz güç fantazisi ile kaotik neşe arasında gidip gelen son derece eğlenceli bir ikililikte öne çıkıyor. Arrowhead Game Studios'un çevrimiçi olarak dört kişiye kadar oynanabilen üçüncü şahıs kooperatif nişancı oyunu, 2015'te piyasaya sürülen yukarıdan aşağıya nişancı oyunu ilkHelldivers'tan. Orijinal oyun küçük, özel bir oyuncu tabanı toplamıştı.Helldivers 2şimdiden muhteşem bir başlangıç ​​yaptı, ilk haftasonunda o kadar çok eşzamanlı oyuncu vardı kioyunun maksimum sunucu kapasitesidoldu.Helldivers 2'nindoğuştan gelen parlaklığını görmek için yalnızca birkaç görev yeterlive birkaç düzine saat, oynanış sinerjisinde tatmin edici bir derinlik ortaya çıkardı, ancak her zaman çevrimiçi olanın gerçekten büyüleyici kullanımına rağmen oyunun uzun ömürlülüğü görülmeye devam ediyor. canlı hizmet niteliği.


Helldivers 2'de oyuncular , galaksiyi kontrol etmek isteyen otoriter, son derece militarist bir rejimin satirik cephesi olan Super Earth'ün yönetilen demokrasisini yaymakla görevlendiriliyor. Uzak gezegenlere özgürlük getirmek için oyuncular, Cehennem Dalgıçları olarak bilinen elit askerler olarak yörüngedeki düşme bölmelerine indiriliyor ve şu anda Galaktik Savaş'ın ön cephesi olan gezegenlere ateş ediliyor. Görevler hedeflere, düşmanlara, zorluğa ve süre sınırına göre değişiklik gösterir ancak hepsinin ortak bir yanı vardır: inanılmaz miktarda ateş gücünden yararlanmak. Yaklaşan uzaylı böcek sürüsüne yüzlerce mermi ateşlemek ya da ölümcül robotlar tarafından kontrol edilen bir kaleye yörüngeden sürekli bir bombardıman çağrısında bulunmak içgüdüsel bir tatmindir.


Düşmanlarınızın (ve Arkadaşlarınızın) Kalbine Korku ÇarpmakHelldivers 2 oynarken iki şey neredeyse anında ortaya çıkıyor : çok sayıda düşmana çok sayıda mermi atmak gerçekten çok iyi hissettiriyor ve oyunun Helldivers'ın güvenliğine yönelik ahlaksızca hiçe sayılması, onu pratik bir şakacı komediye dönüştürüyor . Dost ateşi Helldivers 2'nin temel taşıdır ve uzay böceklerinden oluşan bir müfrezenin üzerine kurşun yağdırarak bir konumu savunmak, bir takım arkadaşı kazara ateş hattına adım attığında, kafaları patladığında anında inanılmaz derecede belalı bir durumdan histerik bir duruma dönüşebilir. vücut yokuş aşağı yuvarlanıyor.


Yörüngeden gelen malzemelerle takım arkadaşlarınızı ezmek, kötü atılmış bir yörünge vuruşuyla tüm takımı yok etmek, omuzdan ateşlenen bir lazer topuyla bir arkadaşınızı ölümüne fırlatmak, bir düşmanın el bombasını kendi yüzünüze sektirmek; yanlara gitme görevi, ama hepsi en azından bir kıkırdama için iyidir. Ancak kaosun tadını çıkarmak, her şeyin yolunda gittiği anları azaltmaz ve Helldivers 2 , bir ekip tüm silindirlere ateş ederken gerçekten şarkı söylüyor . Oyunun daha düşük zorlukları, yönünüzü belirledikten sonra az çok aşılabilir, ancak dikkatsiz çatışmalar daha zorlu görevlerin sonu olacaktır.


Bir görevi çıkarmak ve tamamlamak için yalnızca birincil hedeflerin tamamlanması gerekir, ancak her birinin ikincil hedefleri, düşman kaleleri ve diğer çeşitli ilgi çekici noktaları vardır. Bunların tümünü veya çoğunu tamamlamak, harcanan zamanın gerçekten ödüllendirildiği yerdir ve minimum kayıpla tüm haritayı temizlemek bir tür şiddetli egoyu besler. 40 dakika içinde, bir ekip jeolojik bir araştırma yürütebilir, bir topçu topunu devreye sokabilir, bir avuç düşman kampını yok edebilir ve Süper Dünya'nın doğruluğu hakkında vatansever olmayan yalanlar yayan yasa dışı yayınları durdurabilir ve tüm bunları yaparken binlerce düşmanı ustaca yok edebilir.


Elbette Helldivers 2'nin silah sesleri daha geniş oynanış döngüsüne bu kadar iyi entegre edilmemiş olsaydı bu kadar tatmin edici olmazdı . Öğretici ve birkaç yükleme ekranı ipucu, hareketin doğruluk üzerindeki etkilerinin önemini vurgulamaktadır; Ateş ederken yürümek, mermilerin ortadaki artı işaretine göre çılgınca sıçrayarak nereye gideceğini gösteren ikincil bir nişangahla sonuçlanır. Daha yüksek zorluklarda, konumlandırma son derece önemli hale gelir ve harita üzerinde basitçe manevra yapmak, olasılıkları takımın lehine kullanmanın ilginç bir oyunudur .


Örneğin, uygun büyüklükteki bir Terminid kovanında (dev böcek düşmanları), hem haritaya düşman akışını durdurmak hem de o yan hedefi tamamlamak için patlama yoluyla kapatılması gereken 10'a yakın Böcek Deliği bulunabilir. XP ve Talep ödülleri (Daha sonra Talep konusuna değineceğiz). Sadece koşup ateş açmak, mümkün olduğunca Böcek Deliklerine el bombaları atmak, ekibi bunaltabilir; Terminidler yuvadan dışarı akacak ve yakındaki devriyeler gürültüden etkilenerek daha fazla düşman savaşçısının çağrılmasına neden olabilir.


Koordineli bir ekip yakındaki bir tepede pozisyon alabilir, bir nöbetçi kulesi yerleştirebilir ve Böcek Deliklerini kapatmak için yörüngesel saldırı çağrısında bulunabilir. Özellikle büyük yuvaların bu kadar kolay yok edilmesi pek mümkün değildir, ancak napalm saldırısı yapmak daha sonra düşmanın ilerleyişini yavaşlatabilir ve dört oyuncunun da yerleştirilmiş nöbetçilerin yanında art arda ateş etmesi nedeniyle kapatılacak bir açıklık oluşması yalnızca an meselesidir. kalan son Delikler. Hepsi farklı silahlar taşıyan ve yörüngeden çağrılabilecek çeşitli Stratejiler kullanan bir ekiple, olası ekip sinerjileri çoktur .


Takviye çağıramadan bir devriyeyi düşürmek için senkronize ateş etmek, kovalayan bir grup düşmanı söndürmek için kendi peşinizden misket bombası çağırmak ve iniş pisti istila edilirken çıkarma gemisine dalmak bunun nasıl gerçekleştiğinin sadece birkaç örneğidir. Helldivers 2 oynanışı organik olarak harika anlarla sonuçlanır. Halo'da Tufanı biçme veya Gears of War'da Çekirgeleri kırmızı macuna dönüştürmek için Hammer of Dawn'ı kullanma hissi üzerine inşa edilmiş bir oyundur . Ve makineli tüfeğinizden düzinelerce mermi kovanı takırdayarak çıkarken, mermiler sürünün menzilindeki uzuvları koparırken karakterinizin " Biraz alın! " diye bağırması bu durumu daha da güzelleştiriyor.


Galaktik Ölçekte Canlı Servis OyunuCanlı hizmet oyunları, diğer bir deyişle hizmet olarak oyunlar, son beş yılda haklı olarak olumsuz bir anlam kazandı. Helldivers 2, canlı hizmet tuzaklarından tamamen yoksun değil, ancak cömert bir para kazanma modelinin ötesinde bir model kullanıyor ve bağlı oyuncularını ilgi çekici bir meta oyun için akıllıca kullanıyor. Helldivers 2 piyasaya sürüldüğünde , savaşılabilecek dört olası gezegen vardı; ikisi Terminidler tarafından istila edilmişti ve ikisi de Otomat kontrolü altındaydı. Terminid alanı, tam merkezinde Süper Dünya'nın küstahça yer aldığı oyunun Galaktik Haritasına daha da yaklaşıyor.


Bu, oyunun ilk ana senaryosunu etkili bir şekilde oluşturdu; oyunculara, bu iki gezegendeki hataları ortadan kaldırarak parçası oldukları sektörü özgürleştirmeleri için önemli bir Talep ödülü teklif edildi. Bu yazının yazıldığı sırada iki gezegenden biri serbest bırakıldı ve bitişik sektördeki Terminid kontrolündeki iki gezegen daha görevlere uygun hale geldi. Bu yaklaşımın potansiyeli inanılmaz derecede heyecan verici. Muhtemelen, geliştiricilerin görünmez eli, gerektiğinde Galaktik Savaşı büyük ölçüde dürtüyor ve oyuncular, devasa, devam eden, işbirlikçi bir çabaya katkıda bulunuyormuş gibi hissediyorlar.


Helldivers 2'nin ilk haftasonunu bir gezegenin kurtuluş yüzdesinin yavaşça yükseldiğini ve sonunda %100'e ulaştığını görmek, oyunun uzun süre dayanma potansiyeline sahip olduğu fikrini güçlendirdi . Düzenli olarak yeni gezegenler tanıtılacak gibi görünüyor, Cehennem Dalgıçları Terminidlerle savaşmakla meşgulken Otomatlar muhtemelen Süper Dünya'ya daha da yaklaşacak ve üç düşman grubuna sahip orijinal oyuna dayanarak, Helldivers 2'ye yeni düşmanlar getirilecek gibi görünüyor. ilave olarak.


Canlandırıcı bir şekilde Helldivers 2, cüzdanınızdan para sızdırmak için her zaman çevrimiçiymiş gibi hissettirmiyor, bunun nedeni oyunun temel mekaniğinin tamamen yüz binlerce oyuncunun dahil olduğu, sürekli gelişen bir çatışma etrafında inşa edilmiş olmasıdır. Görevlerin zorluk derecesi birden dokuza kadar ölçeklendirilmiştir ve bunun Galaktik Savaş katkısı üzerinde bir etkisi olmasa da (Kolay zorluktaki bir solo oyuncu, Cehennem Dalışı zorluğundaki deneyimli bir ekip kadar katkıda bulunabilir), ölçeklendirilmiş olarak dağıtılır. ödüller. Bahsedilen ödülleri incelemek, Helldivers 2'nin önemli bir oyuncu kitlesini elinde tutma becerisine dair tek şüpheyi ortaya çıkarıyor .


Helldivers 2'nin canlı hizmet sıkıntısı, birden fazla para biriminin dahil edilmesi ; oyuncular XP, Talep, Warbond Madalyaları, üç farklı Örnek türü ve Süper Kredi biriktirebilirler. XP, oyuncu seviyesini artırır ve bu da sırasıyla Talep ve farklı Örnek kombinasyonları ile satın alınan yeni Stratejilerin ve Gemi Modüllerinin kilidini açar. Madalyalar, yeni silahlardan kozmetik öğelere ve ifadelere kadar her şeyin kilidini açmak için Warbond'larda (esasen savaş geçişlerinde) harcanır. Süper Krediler, oyunun premium para birimidir ve premium Warbond'u veya günlük olarak değişen kozmetik mağazası ürünlerini satın almak için kullanılır.


Birkaç saatlik oyun süresinden sonra kafa karıştırıcı olmayı bırakıyorlar, ancak bu, her takım üyesinin, ne olduğunu satın almak için yeterli miktarda doğru para birimine sahip olup olmadığını anlamaya çalışırken menüler arasında gezinirken, görevler arasındaki zamanı taramaya kadar yavaşlatan türden üretilmiş bir angaryadır . isterler. Ancak tüm sistemin kurtarıcı özelliği, Süper Kredilerin oyun içinde ve ücretsiz Warbond'da bulunabilmesidir . Tecrübeli oyuncuların, Helldivers 2'yi satın almak için kullandıkları 40 dolardan daha fazla gerçek para harcamadan premium Warbond'u satın almaya yetecek kadar Süper Kredi bulmaları muhtemeldir .


Demokrasi İçin Sürekli ve Potansiyel Olarak Tekrarlayan Bir SavaşHelldivers 2'nin geleceğini bilmek imkansızdır , o yüzden giriş fiyatı ve oynanışın sunduğu saf zevk göz önüne alındığında , Helldivers 2 şimdiden beklenenden çok daha fazlasını sunmuştur . Ancak canlı hizmet alanı çalkantılıdır ve oyunun doğası, sonunda durağanlaşan bir deneyime neden olabilir. Şimdilik, premium Warbond'daki silahlar ve zırhlar ihmal edilebilir düzeyde; bunların istatistikleri ücretsiz olarak sunulanlardan daha üstün değil ve tekil öğelerin genellikle başarı üzerinde pek bir etkisi yok. Ancak bu durum değişirse, yalnızca Warbond'lar için düzenli bir ücret ödemeye istekli olanların erişebileceği istikrarlı bir güç kaybı yaşanabilir.


Ancak oyunun kendisinin kalıcı çekiciliği çok daha acildir. Sadece iki düşman grubuyla, bataklık standardı görevler, kökleşmiş çeşitliliğe rağmen tekrarlanmaya başladığında pek fazla erteleme olmaz. Oyunun başlangıç ​​aşamasında, diğer cepheye geçmek oyunu sarsmak için yeterliydi ve birkaç yeni gezegende savaşmak düpedüz heyecan vericiydi, ancak parlaklığın azalabileceğini görmek zor değil. Neyse ki, Helldivers 2 PlayStation kupalarına ve Steam başarılarına bakıldığında, gezegen savunması etrafında dönen, henüz kullanılmamış bir görev türü ortaya çıkıyor. Bir tahminde bulunmak gerekirse, gerçek kahramanlarımız galaksinin diğer tarafındaki böcek tehdidini ortadan kaldırmakla meşgulken demokrasiden nefret eden teneke kutular Süper Dünya'ya doğru ilerlemeyi başarırsa bunlar ortaya çıkabilir.


Helldivers 2'nin lehine olan bir başka yön de Galaktik Haritanın büyük bir kısmının şu ana kadar kullanılmamış olmasıdır. Üçüncü bir düşman grubu da kartlarda görünüyor ve yeni gezegenler için olasılıklar neredeyse sonsuz. Fortnite ve Call of Duty: Warzone gibi canlı hizmet ezici güçleri , sezonluk içeriklerini devam eden bir anlatımla birleştirmeye çalışıyor ancak bu, set süslemesinden biraz daha fazlası oluyor. Helldivers 2 , bir gezegenin kurtuluşuna yönelik başarılı görev başına yüzde binde biri oranında ortaya çıkan canlı, işbirlikçi bir çaba gibi hissettiriyor.


Helldivers 2, ekip çalışması yoluyla ustalığın tatmini doğurduğu, canlandırıcı derecede eğlenceli bir güç fantezisidir. Saldıran bir böceğin yolundan dalmak ve açıkta kalan sırtına ateş etmek veya bir makine indirme gemisini, kuvvetlerini konuşlandıramadan havaya uçurmak inanılmaz bir duygu . Oyunun tonu, dostane bir hava saldırısına yakalanmak ve kendi karakterinizin uzuvlarının uçtuğunu görmek sinir bozucu değil, komik derecede küçük bir aksilik olacak şekilde hassas bir şekilde ayarlanmıştır. Sonuçta, mütevazı fiyatlı, her zaman çevrimiçi olan oyun, para kazanma konusunda ölçülü bir yaklaşım benimserken, tamamen ana oynanış döngüsünü desteklemek için tasarlandı ve Helldivers 2'yi oyuncularına beş kuruş ödeyen 70 dolarlık canlı hizmet oyunlarına karşı parlak bir örnek haline getiriyor.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments