top of page

Baldur's Gate 3: Shadowheart Aslında Bir [SPOILER] mı?

Pek çok kişi Baldur's Gate 3'ü ilk kez oynadığı için, tanrıçası için bir görevde olan yarı elf bir Rahip olan yoldaş Shadowheart hakkında sorular olacak.


Larion Studios'un Baldur's Gate 3'ü üç yıldır erken erişimdeydi, bu da pek çok hayranın oyunun tam olarak tamamlanmamış bir versiyonunu oynaması anlamına geliyordu. Artık tam oyun nihayet PC'de yayınlandığına ve PS5 sürümünün Eylül 2023'te piyasaya sürülmesine karar verildiğine göre, oyun yalnızca çok daha fazla oyuncuya açık değil, aynı zamanda bazı ayrıntılar eskisinden çok daha ince ayarlandı ve bir artık çok daha fazla bilgi mevcut.

Erken erişim sırasında veri madenciliği, oyunun yarı-elf Trickery Domain Cleric, Shadowheart da dahil olmak üzere mevcut beş yardımcının her biri için farklı ses dosyalarının toplanmasına yol açtı . Kara Hanım Shar'ın görevinden sağ kalan tek kişi olan Shadowheart, tanrıçasının görkemi için Baldur Kapısı'na ulaşmalıdır. Bununla birlikte, gizemli yetenekler gücüne müdahale etmeye başladıkça, gerçekte kim olduğu hakkında sorular yükselmeye başlar. Shadowheart'ın geçmişiyle ilgili, onun gerçek doğasını sorgulayan pek çok şey var, buna tamamen başka bir tanrıçaya büyülü sözler söylediği ses dosyaları da dahil. Birçoğu, Shadowheart'ın kötü olup olmadığını veya onda tahmin edebileceğinden daha fazlası olup olmadığını merak etti.


BG3'ün Shadowheart Selune Bağlantısı


Bazıları tarafından Nightsinger olarak da adlandırılan Shadowheart'ın tanrıçası Shar, gecenin, karanlığın, sırların, unutkanlığın ve kaybın tarafsız kötü tanrıçasıdır. Shar'a olan sadakati nedeniyle, bazıları Shadowheart'ın kendisinin kötü olup olmadığını merak edebilir, ancak geçmişinin kendi zihninden gizlenmiş pek çok kayıp parçası vardır. Shadowheart, Shar'a olan bağlılığının bir işareti olarak kendi anılarını bastırmayı seçti, ancak Baldur's Gate'e vardığında ve görevini tamamladıktan sonra onları kurtaracağına inanıyor.

Dördüncü erken erişim yamasından sonra keşfedilen verileri incelenebilir ses dosyaları, birçok kişinin Shadowheart için asla beklemeyeceği bazı ilginç bağlantıları ortaya çıkardı. Bazı ifadeler savaş havlamaları iken, diğerleri karakterlerin farklı nesneler ve insanlar hakkındaki görüşlerini ifade ediyordu. Diğerleri, gelecekteki güncellemelerde yeniden bir araya getirilmeyi bekleyen ayrıntılı diyalog ağaçlarının açıkça parçasıydı. İlk bakışta, Shadowheart'ın dizeleri çoğunlukla savaşla ilgiliydi, ancak şaşırtıcı bir şekilde bazıları, İyi Hizalanmış Ay Bakiresi Selûne ve Shar'ın kız kardeşi ve rakibi için büyülü sözlerdi. Başka bir deyişle, Shadowheart tanrıçasının en büyük düşmanına dua ederken duyulabilir.


Aşağıdaki veri madenciliği yapılmış satırlar, Shadowheart'ın Shar'a sadakatini sorguladı:

"Vuracaktım ama kimin adına?"

"Ay Bakiresi adına."

"Moonmaiden bana gülümsüyor."

"Selûne, beni gümüş ışığınla donat."

"Ben onun yedincisiyim, gümüşe bürünmüş."

"Onun ışığından kork!"


Shadowheart Bir Selunlu mu?


Başka herhangi bir oyunda, Shadowheart'ın kime taptığı ve bunun hikaye boyunca nasıl değişebileceği özellikle önemli olmayacaktır. Ancak Origin Karakterlerinin Baldur's Gate 3'ün gelişen olay örgüsüyle derin bağları var. Birinci Perde'nin ana vuruşları (tüm oyuncuların erken erişim sırasında keşfedebildikleri), vatandaşları ve önemli siyasi ve dini figürleri zihin avcılarıyla değiştirmeye yönelik geniş bir komploya işaret ediyordu - tabiri caizse bir "ceset hırsızlarının istilası" senaryosu. Bu, bir kişiyi kaçırmayı, ona bir zihin yüzücü iribaş yerleştirmeyi ve ardından güçlerini etkisiz hale getirmek ve boyun eğdirmek için onları özel bir yere götürmeyi içeriyordu.

Bu "özel yer", Selûne'ye adanmış dini bir merkez olan Moonrise Tower'dır. Başlangıç ​​alanı bu odaklı ibadetin izlerini taşır. Yıkılan köyün adı "Moonhaven", Druid Grove'da Selûne'nin uzun zaman önce Shar'a karşı kazandığı zaferi tasvir eden birçok duvar resmi var ve Owlbear'ın yuvası bir Selûne ibadet yeridir - ve sağlam kalan tek yuvadır. en azından oyuncu karakteri gelene kadar).

Ek olarak, goblinler kamplarını Ay Bakire'nin saygısızlık edilmiş bir tapınağının üzerine kurmuşlardır. Ancak, goblinler bu yerleri yok etmedi -- Kara Yargıçlar (Şar'ın Tapınak Şövalyeleri) yok etti. Shadowheart yardım almak için onların izini sürmeye çalışıyor ve bu iz onu Moonrise Towers'a götürüyor.


Shadowheart'ın Kayıp Anıları Ortaya Çıkıyor


Bir de Shadowheart'ın kayıp anıları meselesi var. Shar'a inandığı kadar bağlıysa, anıları neden görevini tehlikeye atsın? Selûne'nin azalan gücünden yararlanabiliyor ve yeni Mutlak'ı yenmenin anahtarı olabilir mi - ya da en azından Moonrise Towers'takileri partinin iribaşlarını çıkarmaya zorlamak için?

Bu gizli satırlar, erken erişim sırasında Shadowheart'ın eksik arka planını daha da ilgi çekici hale getirdi. Şimdi, oyuncular PC ve konsollarda tüm BG3'ü keşfederken , sonunda Shadowheart'ın anılarının tam olarak ne sakladığı hakkında daha fazlasını öğrenecekler. Spoiler vermeye aldırış etmeyenler veya sadece beklemek istemeyenler için, Shar'a olan sadakatini sorgulayan acı bir gerçeği keşfediyor. Bir Selunite olarak doğdu, halkının reşit olma sınavı olarak gençlerini ormana tek başına eve dönüş yolunu bulması için göndermesi adettendi.

Shar kendini resme dahil etti ve genç Shadowheart'ı kaçırdı. Shar'ın takipçileri tarafından büyütüldü, kendisinin bir yetim olduğuna inandırıldı. Gerçeği öğrendiğinde ve gerçek ailesinin hala hayatta olduğunu öğrendiğinde, onu kaybeden ailesi ile onu büyüten insanlar arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Origin yardımcı karakterlerinin kesinlikle kendi kişilikleri ve zihinleri vardır, ancak onlarla bir yakınlık kurmak RPG'lerin önemli bir parçasıdır. Yoldaşlar, oyuncu karakterine bakıp saygı duydukları için, etkileri ve etkileşimleri onları tercih edilen yolda yönlendirebilir. Gerçek ebeveynlerini kurtarmasına yardım etmek, Shadowheart'ı bir ışık yoluna geri döndürürken, onları kurtarmanın önemini göz ardı etmek, onu Shar'ın onun için her zaman planladığı karanlık ve kötü yola götürecektir. Shadowheart'ın iyi ya da kötü olup olmadığı ya da sonunda Selune ya da Shar'ı takip edip etmeyeceği, oyuncu ve oyun boyunca yapılan seçimler tarafından belirlenecektir.53 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page