top of page

Baldur's Gate 3 Ozan Rehberi

Ozan, Baldur's Gate 3'ün en karmaşık sınıflarından biridir ama aynı zamanda en ölümcül sınıflarından biri de olabilir.Baldur's Gate 3, her biri düzinelerce alt sınıf, ırk ve arka plan kombinasyonu sunan, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sınıfla birlikte gelir, bu nedenle bir tanesine karar vermek oldukça göz korkutucu bir görev olabilir. Ancak oyuncular Baldur's Gate 3'ün yedi Origin Karakterinden biri olarak oynama yolunu seçmezlerse, Bard mükemmel bir seçim olarak kabul edilir.


Beceri kontrollerindeki çok yönlülüğü ve ustalığı nedeniyle Bard'ın Baldur's Gate 3'teki en iyi sınıf olduğunu düşünen birçok kişi var. Kesinlikle her şeyi yapabilen bir sınıftırlar ve bu bazen hiçbir şeyin ustası olmalarıyla sonuçlansa da Larian Studios'un Dungeons & Dragons rol yapma oyununda oldukça zorlu bir güç olarak inşa edilebilirler.


Baldur's Gate 3'te Bir Ozan İçin En İyi Alt Sınıfı Seçmek


Baldur's Gate 3'ün diğer bazı sınıflarının aksine, bir Ozan'ın alt sınıfları, Seviye 3'e ulaşana kadar mevcut değildir . Bu noktada, oyuncular üç alt sınıf arasından seçim yapabilecekler: College of Lore, College of Valour ve College of Swords. Her alt sınıf, ek yeterliliklerle birlikte gelir, ancak öne çıkan özellikleri, kişilikleri ve savaş odaklarıdır. Bard'ın alt sınıflarının her birinin belirli bir oyun tarzına hitap eden avantajlar sunduğunu belirtmek önemlidir, bu nedenle, sonuçta kişisel tercihe bağlı olacağından, bir alt sınıfın diğerinden daha iyi olduğunu iddia etmek zordur.


İlim Koleji alt sınıfı, öncelikle Bard'ın kişiliğine odaklandığından, geleneksel bir Bard için belki de en anlamlı olan alt sınıftır. Bu alt sınıf, oyunculara Arcana, Intimidation ve Sleight of Hand'in yanı sıra bir yaratığın dikkatini dağıtmak ve güvenini sarsmak için kullanılabilecek Kesme Sözlerinde ek yeterlilikler sağlar.


College of Valor alt sınıfı, hem savaşa hem de desteğe odaklanan Bards için "orta yol" dur. Oyunculara Dövüş Silahları, Orta Zırh ve Kalkanlarda sağladığı ekstra yeterliliklere ek olarak, College of Valor alt sınıfı, bir müttefikin bir sonraki Saldırı Rulosu, Yetenek Kontrolü, Saving Fırlatma, silah hasarı veya Zırh Sınıfı.


Son olarak, Kılıç Koleji, hem yakından hem de uzaktan hasar vermeye odaklanması nedeniyle, Baldur's Gate 3'teki Ozanlar için en alışılmışın dışında alt sınıftır . Orta Zırh ve Palalardaki bonus uzmanlıklarıyla bu alt sınıf, yine de destek sağlayabilecek olsalar da takımlarını desteklemek yerine düşmana saldırmaya odaklanmak isteyen oyuncular için uygundur. College of Swords alt sınıfı, oyunculara her biri hem yakın dövüş hem de menzil varyantlarına sahip altı Silah Aksiyonu, Slashing Flourish, Defensive Flourish ve Mobile Flourish sağlar.


Oyuncular ayrıca College of Swords Bard için iki Dövüş Stilinden birini seçebilirler. Düello Dövüş Stili, oyuncuların iki elli veya çok yönlü olmayan herhangi bir silahla ek 2 hasar vermesine izin verir ve İki Silahlı Dövüş stili, oyuncuların, el dışı yapılan bir saldırının hasarına bir Yetenek Değiştirici eklemesine olanak tanır. silah.


Baldur's Gate 3'te Bir Ozan İçin En İyi Irkın Seçilmesi


Oyundaki birçok mevcut seçenek gibi, Baldur's Gate 3'te bir Ozan için yarış seçmek, nihayetinde oyuncunun tercih ettiği oyun tarzına bağlı olacaktır. Bard'a kesinlikle fayda sağlayabilecek ırklar var, ancak Baldur's Gate 3'ün diğer sınıflarına fayda sağlayabileceklerinden daha fazla değil . Bununla birlikte, bir Bard'ın alt sınıfı gerçekten de yarışlarından yararlanabilir, bu nedenle oyuncular, Bard'ları Seviye 3'e ulaştığında hangi alt sınıfı seçeceklerini bilerek yarış kararlarını vermelidir.


High Half-Elf, College of Lore veya College of Valor Bards için en uygun seçimdir , çünkü oyuncuların bazıları Bard'ın doğal Cantrip seçimlerinde bulunmayan on üç kişilik bir havuzdan ek bir Cantrip seçmesine olanak tanır. Bir Bard'ın High-Elf Cantrips'i için bazı iyi seçenekler Bone Chill, Friends ve Dancing Lights'dır.


Drow ırkı , oyuncuların Rapier, Shortsword ve Hand Crossbow ile alacakları ek yeterlilikler nedeniyle College of Swords Bards için en iyisidir . Fey Soyu aynı zamanda Drow ırkının yararlı bir savunma özelliğidir, çünkü oyunculara büyülenmeye karşı Fırlatmaları Kurtarırken Avantaj sağlar ve sihir onları uyutamaz. Bu da yetmezmiş gibi, Drow'un Üstün Karanlık Görüşü pasifi, oyuncuların karanlıkta 24 metreye kadar görmelerini sağlar.


Baldur's Gate 3'teki Ozanlar İçin En İyi Cantrips


Baldur's Gate 3'te Ozanlar için seçilebilecek sekiz Cantrip var ve bunların birçoğunun avantajları olsa da, diğerlerinden öne çıkan birkaç tane var. Oyuncular, yeni bir oyuna başlarken cephaneliklerine yalnızca iki Cantrip ekleyebilirler, ancak Bard'larını seviyeledikçe, onlara daha fazlasını ekleme fırsatı da verilecektir.


Bard'ın en iyi Cantrip'lerinden biri , bir sonraki Saldırı Rulosunda bir düşmana Dezavantaj sağlayan Vicious Mockery'dir . Bir Bard'ı başlatmak için bir başka harika Cantrip, True Strike'tır . True Strike ile oyuncular bir sonraki Saldırı Rulolarında Avantaj kazanırlar, bu nedenle oyuncuların bir saldırının gerçekleşmesini sağlamaları gerektiğinde çok yararlıdır. Son olarak, Blade Ward , Bludgeoning, Piercing ve Slashing saldırılarının hasarını yarıya indiren bir güçlendirmedir.


Baldur's Gate 3'te Bir Ozan İçin En İyi Büyüleri Seçmek


Bir Ozanla ilgili hemen hemen her şeyde olduğu gibi, en iyi büyüleri oyuncunun seçtiği alt sınıfa göre değişir. Sonunda oyuncular, Bard'ın alt sınıfıyla ilişkili oyun tarzına en uygun büyüleri seçmek isteyeceklerdir, çünkü bu, hasara, desteğe veya sosyal büyülere öncelik verip vermemeleri gerektiğini nihayetinde değiştirecektir. Bir oyuncunun oyun tarzı, seviye atlarken hangi büyüleri seçeceğini belirlemesine rağmen, tüm Ozanların Seviye 1'de başlaması gereken bazı büyüler vardır.


Healing Word, menzildeki bir hedefe 4-7 iyileştirme sağladığı için oyuna başlamak için harika bir büyü. Dissonant Whispers, yalnızca 3-18 hasar vermekle kalmayan, aynı zamanda başarılı olursa bir yaratığı Korkutabilen güçlü bir büyüdür. Thunderwave, Ozanların başlaması gereken başka bir hasar büyüsüdür. Bu Çağırma büyüsü 2-16 hasar verir ve tüm yaratıkları ve nesneleri geri iter. Son olarak, oyuncular ek bir destek büyüsü olarak Heroism'den faydalanmalıdır . Heroism ile oyuncular kendilerini veya başka bir hedefi Frightened'a karşı bağışık hale getirebilir ve onlara her turda 5 geçici can puanı verebilir.


Baldur's Gate 3'teki Ozanlar İçin En İyi Arka Planlar


Baldur's Gate 3'te bir Ozan için en iyi arka planı seçmek çok da zor bir iş değil, çünkü onbirde seçilebilecek yalnızca birkaç net seçenek var. Bununla birlikte, Baldur's Gate 3'ün mekaniğine aşina olmayan oyuncular hangi arka planı ve neden seçeceklerini bilmek isteyeceklerdir. Ozan için, biri muhtemelen daha iyi olsa da, Ozan'a en çok uyan iki arka plan vardır.


Akrobasi ve Performans yeterlilikleri Bard'ın en iyi iki istatistiği olan El Becerisi ve Karizma'dan yararlandığından, Şovmen arka planı Bard sınıfı için yapılmıştır . Ayrıca, Şovmen geçmişine sahip bir Ozan, rol yapma açısından daha mantıklı. Şovmen arka planının Bard sınıfına ne kadar uygun olmasına rağmen, oyuncular aynı zamanda El Becerisi ve Karizma istatistiklerinden de yararlanan Deception ve Sleight of Hand'de uzmanlık kazanmak için Charlatan geçmişiyle gidebilirler.


Baldur's Gate 3'teki Ozanlar İçin En İyi Yetenekler


Çoğunlukla, oyuncular Baldur's Gate 3'ün bir Ozan için önerilen Yetenek Puanı dağıtımını kullanabilmelidir . Hem İrfan Koleji hem de Valor Koleji alt sınıfları, varsayılan Yetenek Puanı tahsisinden büyük ölçüde yararlanabilir, çünkü odak noktası hâlâ Bard'ın en iyi iki istatistiği olan El Becerisi ve Karizma üzerinde olacaktır. Bununla birlikte, Kılıç Koleji alt sınıfı için bazı puanları Güç'e harcamak daha yararlı olabilir, çünkü bu, oyuncu karakterinin taşıyabileceği öğe sayısının yanı sıra yakın dövüş savaşına da yardımcı olacaktır. Oyuncular, Bard'ın alt sınıfı olarak Kılıç Koleji'ni seçerlerse, Güç karşılığında Bilgelik veya Zeka'daki birkaç puanı feda etmeye değer.


Baldur's Gate 3'te Bir Ozan Nasıl Seviyelendirilir?


Daha önce belirtildiği gibi, Baldur's Gate 3'te bir Ozan için en iyi büyüleri seçmek, nihayetinde oyuncuların seçtiği alt sınıfa bağlıdır. Her seviyeden sonra yeni bir büyü öğrenme fırsatı olacağından, oyuncular tercih ettikleri oyun tarzına en uygun büyüleri seçmelidir. Ancak Seviye 4, 8 ve 12'de oyunculara bir Feat seçme fırsatı verilecek.


4. Seviyede, oyuncular Ustalık olarak Yetenek Geliştirmeyi seçmeli ve Yapı ve Karizma istatistiklerini 1 artırmalı. 8. Seviyede, Ustalık olarak Becerikli'yi seçmek, oyuncuların seçtikleri üç beceride uzmanlık kazanmalarını sağlayacaktır. Bu durumda, Aldatma, İkna ve Gizlilik'i seçmek en iyisidir. Son olarak, Seviye 12'de, oyuncular bir kez daha Yetenek Geliştirme'yi seçmeli ve Karizma statüsünü 2 artırmalıdır.

bottom of page