top of page

Avatar, Son Hava Bükücü - Aang Su Bükmede mi, yoksa Toprak Bükmede mi Daha İyiydi?

Avatar: Son Hava Bükücü'nün Aang'i dört elementin de ustası, ama en orta halli elementlerinden hangisinde daha çok ustalaştı?Avatar: The Last Airbender boyunca Aang, dünyaya dengeyi yeniden sağlamak için dört elementte ustalaştı. Ancak, bir hava bükücü olarak köklerinden asla tam olarak ayrılmadı ve bu öğeye dizi boyunca diğerlerinden daha fazla güvendi. Yol boyunca, ateşi en nadir kullanılan unsuru haline getiren ateş kullanımına karşı bir isteksizlik geliştirdi.Geriye kalan iki elementten, su ve topraktan, Aang'in hangisinde en yetkin olduğu hemen belli değil. Bununla birlikte, Aang'ın her iki elementi kullanımını derinlemesine karşılaştırarak, Avatar'ın hangisinde daha fazla ustalaştığını belirlemek mümkün.


Cevap, yalnızca Aang'in her bir unsurdaki ilk gün eğitimini yalnızca karşılaştıran bir Avatar hayranı için açık görünebilir . Katara, Aang'e su bükmeyi ilk öğrettiğinde, onu suya bir ördek gibi alır. Akışkan element ve doğal hava bükme arasındaki benzerlikler, Aang'ın Katara'nın kendisine gösterdiği tekniklerin çoğunu çabucak öğrendiği ve hatta ne kadar çabuk öğreneceği konusunda beklentilerini aşmayı başardığı kadar büyük olduğunu kanıtladı . Tersine, "Acı İş"te Toph ile yaptığı ilk toprak bükme dersi sırasında, bölümün adını Aang'ın daha güçlü unsurun çatışmacı doğasıyla mücadelesinden aldığı açıktır.


Bununla birlikte, bu ilk dersler, Aang'in her bir unsurla ne kadar ustalaşacağı konusunda aldatıcı olabilir. Gaang, Kuzey Kutbu'ndan ayrıldığında, Pakku, Katara'nın su bükmedeki disiplinli sıkı çalışmasının o kadar çok işe yaradığını ve Aang'ın element için kendi yeteneklerini aşarak onun eğitmeni olabileceği noktaya geldiğinden bahseder. Bir kez elementi açıkça kavradığında bile, nadiren kullandı ve o zaman bile, çoğunlukla Katara ile birlikte çalıştı ya da su kamçıları veya bir gelgit oluşturma gibi nispeten basit manevralar kullandı


Karşılaştırıldığında, toprak bükme Aang için çok daha faydalı oldu. Su, kendisini daha rahat hissettiği elemente o kadar benziyordu ki, onu nadiren kullanıyordu, Aang sıklıkla toprak bükmenin eşsiz gücünün ve kuvvetinin değerli bir silah ve savunma oluşturduğunu gördü. Onun ilerleme gelişmiş sadece dört bölüm sonra - "Tatbikatı" in Azula ile yaptığı düello içine dokuma için "Acı Work" onunla mücadele giden, eleman ile çok daha hızlı. Aynı sezonun sonunda, Toprak Kral'ın sarayına hücum ederken ve Kristal Yeraltı Mezarları'ndaki savaşında toprak bükmeyi sadece ustalıkla değil, aynı zamanda bir ustayı simgeleyen etkileyici güç gösterileriyle de kullandı.


Aang, düşmanlarını devirmek için devasa toprak dalgaları gönderebilir, savunmasını güçlendirmek için kısmen veya tamamen zırh kurabilir ya da durdurulamaz bir hücum oluşturmak için yuvarlanan bir tepenin üzerine binebilir. Serinin sonunda Ozai ile yaptığı düello sırasında, devasa kayaları fırlatmak için taş sütunları parçaladı ve hatta Ozai'nin kuyruklu yıldızla güçlendirilmiş ateş patlamalarından tekrarlanan patlamalara dayanacak kadar güçlü bir taş savunması yaptı. Bu arada, su bükmeyi kullanması, giderek artan miktarda su fırlatmanın ötesine geçmedi. Aslında, buz bükme gibi ilkel tekniklere bile nadiren cesaret etti. İki elementi kullanmasının karşılaştırılması, hemen hemen her ölçüye göre toprak bükmeyi desteklemektedir.Aang, dizinin sonunda ateş bükmede ustalaşmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söylediğinde, Toph toprak bükmenin "hala biraz işe yarayabileceğini" söyledi, Katara ise Aang'ın su bükmesi hakkında sessiz kaldı. Yine de, Aang'in toprak bükmede ne kadar fazla fayda bulduğu ve onu kullanma gücü göz önüne alındığında, ifade, Aang'in bükme becerilerinin herhangi bir gerçek karşılaştırmasından ziyade, Toph'un Katara'ya kıyasla katı standartlarına ilişkin bir açıklama gibi görünüyor.


İşin aslı, Aang'in toprak bükmesi muhteşemdi - kesinlikle orijinal serideki en iyiler arasında sayılmaya değer. Bu, birinin diğerinden daha yararlı olduğunu kanıtlama meselesi olabilir, ancak günün sonunda, Aang'in tüm acı çalışmalarının karşılığını almış gibi görünüyor.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page