top of page

FRP (Fantazi Rol Yapma) Hakkında Her Şey

indir (8).jpg

Fantastik Rol Yapma Oyununun kısaltması olan FRP, temelini hayal gücünün oluşturduğu bir masa üstü oyunudur. Başka bir açıdan ifade etmek gerekirse, doğaçlama sözlü tiyatro, doğaçlama hikaye yazma, anlatma ve sergilemedir. 

FRP çocukluğumuzda hemen hemen hepimizin oynadığımız hayal etmemize dayanan oyunların derinleştirilmiş ve sabit kurallarının getirilmiş bir halidir. Bu şekilde oyuncular karşı gelemez ve mızıkçılık yapamazlar. 

FRP'yi bir çocuk oyunundan ayıran en temel husus ayrıntılı kural setlerinin olmasıdır. Oyunda bir hikaye anlatıcısı bulunur. Bu kişi oyun için Zindancı Başı olarak isimlendirilir. Zindancı Başı'nın kısaca örnek vermek gerekirse bilgisayar oyunlarında gördüğümüz yapay zekanın yaptığı işi üstlenir.

 

Oyuncuların içinde bulundukları evrende her şeyi şekillendirebilir. Oyuncuların da bu şekillenen evrende hikayenin içinde yer alan kendi karakterlerinin olaylara nasıl tepki vereceklerini anlatır.

Oyunun içinde geçtiği evrene uygun bir kural seti seçilir. Her türlü evren için kural setleri bulunur ama hepsini Türkiye'de bulmak malesef çok güçtür. Mesela orta çağda geçen büyülü bir dönem için "Zindanlar ve Ejderhalar" seti ideal olacaktır. Bu kural setinde oyuncuların seçecekleri karakterlerinin sınırları, karşılarına çıkabilecek yaratıkların çeşitleri ve satın alınabilecek silahların, hatta öğrenilebilecek büyülerin derinlemesine kuralları vardır.

FRP Nedir?


1
2
bottom of page