top of page

FRP Nasıl Oynanır?

Bu oyunu oynayabilmeniz için en az iki kişiye ihtiyaç vardır. Birincisi oyunu yöneten ve herkesin genel olarak ifade ettiği tabiriyle "DM", yani Dungeon Master (Zindan Efendisi). Diğeri de oyunun oynatılacağı kişi.DM, oyunun senaryosunu belirleyen ve oynayan kişiyi yönlendiren olarak oyunu başlatır. Ancak seçmesi gereken senaryonun kısıtlanmaması daha keyif verici oyunların çıkmasını sağlayacaktır.


Oyun yöneticisinin görevi, oyuncuların karşılarına çıkabilecek düşmanları oynatmak, oyunu yönlendirmek ve o düşmanların ya da oluşturulan senaryodaki diğer kişilerin rollerini üstlenir. Onlar için zar atar, onlar için hasar verir.


Öncelikli olarak oyun kurucusu ve yöneticisi oyuncular için birer karakter oluşturur. Bu genelde karakter kağıdındaki sistemin gerektirdiği kurallar doğrultusunda ve zar atarak oluşturulur. Eğer senaryoda bir sınırlama yoksa insan, elf, cüce ya da bir uzaylı olarak oyuna başlayabilirsiniz. Unutmayın oyun yöneticisi ne kadar özgür senaryolar oynatırsa oyuncular da oyunun içerisine daha çok dahil olabilecek özgürlüğü hissedeceklerdir.


Oyun yöneticisi temelde karakter kağıdının oluşumunu tamamladıktan sonra senaryoya başlangıç yaparak hikayeyi anlatır. Sonrasındaysa oyuncunun verdiği kararlara ve atılan zarlara göre oyun şekillenecektir.


Oyuncular başlangıçta istedikleri karakteri senaryonun ve oynatılan dünya sistemine göre seçer. Bu karakter senaryonun içerisinde bulunmalıdır. Bu yüzden senaryonun bulunduğu evrene göre bir karakter seçmelidir. Yeteneklerini ve göstereceği gelişimleri de buna göre zar atarak belirler. Zar atmak burada rastlantısal bir başlangıç yapılmasını sağlar. Ana senaryoya bağlı kalınarak ilerleyebileceği gibi vereceği kendi kararlar doğrultusunda senaryo dışına çıkıp, senaryo dışında da neler yaşayabileceğini tecrübe edinmek isteyebilir.


Oyuncuların gerçekçi davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekir ve buna göre ilerleme kaydedilen oyunlar çok daha fazla keyif verir. Örneğin haritanın her yerine pat diye gidemeyeceklerini bilmeliler. Risk durumuna göre oyun yöneticisinin karşılarına çıkaracakları yaratıklarla mücadele edebilecek durumda değillerse bulundukları dünya kendilerini yutabilir.

23 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page