top of page

FRP için Gerekli Şeyler

Öncelikli olarak oyunun kendi yapısı gereği farklı zar modelleri bulunur. Bu modeller yaygın olarak 8 adetten oluşur. 3'lük, 4'lük, 6'lık, 8'lik, 10'luk, 12'lik, 20'lik ve 100'lüktür.


Zarlar dışında, oyuncular için yol gösterici ve kuralların yazıldığı, oyunu nasıl daha aktif oynayabileceklerini konu alan bir oyuncu kitabı vardır. Bu kitapla dahi çok güzel ve keyifli oyunlar oynayabilirsiniz. Türkçesi de bazı versiyonlarda bulunur, ancak tavsiye edilen ingilizce olarak bu oyunu öğrenmeniz.


Oyunun oynanabilmesi için bir başlangıç setine ihtiyaç duyulur. FRP'nin temelinde bu başlangıç setleri hiç bilmeyenler için çok faydalıdır. Temel kuralları öğrenebilir ve oyunun mantığını çözerek bir sonraki seviyeye atlamadan önce tecrübe edinebilirsiniz. Buradan da anlaşılacağı gibi bu setler başlangıç içindir. Oyunu size temelde öğretir, ancak derinlemesine bir oyun tecrübesi sunmazlar.


Oyuna başlarken de karakterlerinizi oluşturduğunuz bir karakter kağıdının olması önemlidir. Bu sizi başlangıç aşamasını hızlı atlatabilmeniz için de gereklidir. Bu karakter kağıtları oyuncuların sadece özelliklerinin yazılacağı boş alanları içerirse sürekli kopyaları kullanılabilir. Bazı internet sitelerinde bu karakter kağıtlarının örneklerinden bulabilmeniz mümkün. Bunları indirip çıktı alıp kullanabilirsiniz.


Oyun için bir gerekli öğe daha vardır. Bu oyunun temelini oluşturur. Oyunun oynanacağı senaryo. Bu senaryo kimi zaman hazır senaryo olabilir. Bu hazır senaryo üzerindeki macera oynanarak tamamlanabilir. Bazen de hazır senaryo ile başlanılıp, oyuncunun özgür karakteriyle senaryo dışına çıkmaya izin verilerek serbest bırakılabilir. Ya da oyun yöneticisinin kendi belirleyeceği başlangıç aşamasını yazdığı temel bir senaryo olabilir.


Gerisi bu senaryoyu çok güçlü bir şekilde oynatabilecek bir oyun yöneticisi ve iyi bir rol yapacak oyunculara kalır.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page