top of page

Zaman Çarkı Yazarı Robert Jordan Hakkında

1980'lerin başında Robert Jordan , Tor Books için Conan the Destroyer filminin bir roman uyarlaması da dahil olmak üzere birkaç Barbar Conan romanı yazdı. Bunlar başarılı oldu ve 1984'te Tor Books'un başkanı Tom Doherty'ye altı kitaplık bir epik fantezi serisi için bir fikir önerdi. Doherty fikri onayladı ve Jordan The Eye of the World olan romanı yazmaya başladı.Roman yazmanın son derece zor olduğunu kanıtladı ve yazma sürecinde karakterler ve hikayeler önemli ölçüde değişti. Seri aslında, dünyayı kurtarmak zorunda olan 'seçilmiş kişi' olduğunu nispeten geç yaşta keşfeden yaşlı bir adama odaklanmıştı. Ancak Jordan kasıtlı olarak JRR Tolkien'in Yüzük Kardeşliği'nin tonuna ve tarzına yaklaşmaya karar verdi ve karakterleri daha genç ve daha az deneyimli hale getirdi. Bu karar verildikten sonra, yazma çok daha kolay ilerledi ve Jordan ikinci cilt olan The Great Hunt'ı kabaca ilk kitapla aynı zamanda tamamladı.Tom Doherty, The Eye of the World'den o kadar çok keyif aldı ki, Tolkien'den bu yana en büyük fantastik seri olacağını ilan etti ve ilgi uyandırmak için Amerika Birleşik Devletleri'ndeki her kitapçıya ücretsiz inceleme kopyaları göndermek için eşi görülmemiş adımlar attı. Romanın birleşik ciltli ve ticari ciltsiz baskısı, ilk 40.000 güçlü baskı sayısından tükendi. Satışlar daha sonra ikinci romanın yayınlanmasıyla iki katına çıktı ve sadece sekiz ay sonra ilk kitaba daha fazla ilgi gösterildi.


Seri, İskandinav, Kelt ve Asya efsaneleri (özellikle Japon ve Hint kaynakları) dahil olmak üzere sayısız mitolojinin unsurlarından yararlanıyor. Zamanın yinelemeli doğası ve reenkarnasyonun doğası Budizm'den, denge, dualite ve doğaya saygı kavramları Taoizm'den alınmıştır. Jordan, Yüzüklerin Efendisi ve özellikle Savaş ve Barış gibi diğer birkaç romanı ilham kaynağı olarak gösterdi . Jordan, dizinin en büyük temalarından birinin bilginin değişebilirliği olduğunu belirtti: teknoloji öncesi bir uygarlıkta görgü tanığı raporları abartılıyor ve orijinal olaylara çok az benzerlik gösterene kadar anlatımda değişiyor. Kadın ve erkek arasındaki ilişki de dizinin ana temasıdır.


Jordan, 1996'nın başlarında yedinci cildi A Crown of Swords'u tamamlayana kadar sonraki birkaç yıl boyunca tam zamanlı olarak tam zamanlı yazdı , bu noktada yavaşladı ve iki yılda bir kitap teslim etti. Hayranları, kısa bir hikayeyi New Spring adlı bir prequel romana genişletmek için biraz zaman ayırdığında itiraz etti , bu yüzden seriyi bitirmek lehine ek prequeller için planlarını rafa kaldırmaya karar verdi. O açılış birimlerden ana karakterlerin pahasına minör ikincil karakterler konsantre amacıyla tempoda yavaşlama serinin sonraki hacimlerinin eleştiriler reddedilen ama onuncu hacmi için onun yapısı planladığı gibi çalıştı. Rüya Bıçağı, on birinci cilt, eleştirmenler ve hayranlar tarafından çok daha olumlu karşılandı ve Jordan, daha önce A Memory of Light çalışma başlığına sahip olacağını duyurduğu onikinci cildin seriyi tamamlayacağını duyurdu.


Robert Jordan'ın Ölümü


Jordan defalarca ana serinin, A Memory of Light adlı çalışma başlığıyla on ikinci kitapla sonuçlanacağını söylemişti . En son ComicCon 2006'da olmak üzere birçok kez, 1500 sayfa uzunluğunda olması gerekse bile bu ifadeye bağlı kalacağını söyledi. Ölümünden önce Jordan iki kısa prequel roman, bir ansiklopedi ve muhtemelen iki ya da üç başka yan hikaye romanı daha yazmayı planlamıştı. Diziyi tamamlamak için yaşayamayacağının farkında olan Jordan, dizinin istediği gibi bitmesi için notlar hazırladı.Jordan'ın 16 Eylül 2007'de ölümüyle dizinin finali söz konusu oldu. O yılın 7 Aralık tarihinde, yayıncı, Tor Kitaplar, o fantezi yazarı açıkladı Brandon Sanderson bitireceğini Işık A Memory , notları, yazılı bölümler ve onun ölümünden önce Robert Jordan tarafından sağlanan hikayenin ses kayıtlarını kullanarak.


Sanderson, Mart 2008'de web sitesinde serinin son kitabını yazmaya başladığını söyledi. Ayrıca, son kitapta seriyi planlandığı gibi bitirmek istediğini belirtti, ancak daha sonra kitabın başlangıçta planlanan uzunluğunun yarısına kadar çıkabileceğini ve tek cilt halinde yayınlamanın pratik olmayabileceğini kabul etti.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page