top of page

Zaman Çarkı Tarabon

Tarabon Batıdiyarı'nın güneybatı kıyısında yer alan bir ülkedir. Başkenti Tanchico batı sahilinde Aryth Okyanusu'nun kıyısında bir liman şehridir. Tarabon'un doğusunda Amadicia kuzeyinde ise Almoth Ovası bulunur.Coğrafya


Tarabon Batıdiyarı'nın batı kıyısında Aryth Okyanusu'nun kıyısında yer alır. Başkenti Tanchico Andahar Nehri'nin ağzında yer alır.Tarih


Tarabonlular kendilerini Efsaneler Çağı'nın torunları olarak görürler. Panarch'ın sarayının bir kısmı gerçekten o dönemden kalmadır. Aynı zamanda kendilerini İnsanlığı Ağacı olarak adlandırırlar. Almoth yıkılmadan önce söylenilene göre Tarabon Avendesora'nın parçalarına sahipti. Armalarındaki ağaç bunu simgelemektedir.


ÖY 1006'da Artur Şahinkanadı'nın yerel hükumetinin soyluları, Lord Haren Maseed, Lady Tazenia Nerenhald ve Lord Boral Amadia, Tanchico'nun kontrolünü ele geçirerek ülkeyi kurmuştur. Lord Boral'ın öldürülmesinden sonra Haren kral, Tazenia ise Panarch olmuştur. YÇ 500 yılından itibaren erkek Kral ve kadın Panarch şeklindeki yönetim şekli gelenek haline gelmiştir.


Hükumet


Tarabon karşı cinsiyetlerden bir Panarch ve Kral tarafından yönetilir. Krallık babadan oğla geçer. Panarch'ı ise Lordlar Meclisi seçim yolu ile belirler. Panarch üç altın yapraktan oluşan Ağaç Tacı'nı ve ağaç nakışlı bir şal takar.


Panarch yetki olarak Krala eşit sayılır. Panarch'ın görevi vergileri toplamaktır. Kral ise bu paraların nasıl harcanacağını belirler. Panarch Şehir Bekçileri'ni ve Panarch Lejyonu'nu yönetir. Kral ise ordunun geri kalanından sorumludur. Krala ait Yüksek Mahkeme dışındaki bütün mahkemeleri Panarch kontrol eder.


Lordlar Meclisi(?) gerçek lordlardan oluşsa da tek güçleri Panarch'ı seçmektir.

Seanchanılar Tarabon'u ele geçirdikten sonra Kral ve Panarch boyun eğmeği reddedince yeni bir kral ve Panarch belirlenmiştir. Eski kral Andric öldürülmüş, Panarch Amathera Aelfdene Casmir Lounault ise da'covale yapılmıştır.


Ticaret


Tarabon genelde liman şehirlerinden oluştuğu için gümrük işleri vergilendirilir. Gümrük görevlileri boyunlarına bir zincire bağlı prinç anahtar takarlar.

Tarabon'un az sayıda gemisi olduğu için ihracata dayalı bir ekonomisi vardır. En önemli ihracat ürünü zeytinyağıdır. Diğer bir önemli ürün ise püsküllü halılardır. İkisi de bir kese gümüş değerindedir. Bunların dışında havai fişekler, boyalar ve başka lüks eşyalar da ihraç edilir. Ejderyeminliler ile yaşadıkları fikir ayrılığı zor zamanlar yaşamalarına sebep olmuştur. Tar Valon'da Beyaz Kule'nin mutfağında Tarabon porselenleri kullanılır.İnsanlar


Görünüm

Bir Tarabonlu için sarı saç ve kahverengi gözler alışılmamış bir kombinasyon değildir.

Beyaz Ajahtan Tarabon'lu bir Kızkardeş, Artwork by Selina Fenech ©

kurmak yerine cümlelerinin sonuda "değil mi?" ekleyerek soru cümleleri oluştururlar(?)


Moda

Kadınlar ince ve dar neredeyse Domanlı kadınlar kadar açık seçik elbiseler giyerler. Erekler ise bol beyaz pantolonlar ve omuz kısımları işlemeli ceketler giyerler. Ceketin altında ise bol gömlekler giyerler.


Hem kadınlar hem de erkekler transparan bir peçe takarlar. Erkekler bazen yüzlerini tamamen gizlerler. Bazı yerlerde bu maskeler hem kadının hem de erkeğin gizliliği içindir. Toplumun bütün sınıfları benzer şekilde giyinir. Sınıf ayrımı kullanılan malzemenin kalitesine göre belli olur.


Kadınlar saçlarını ince örgüler yaparak şekillendirirler. Bazen bu örgülerin arasına boncuk da takılır. Erkekler ise pala bıyık bırakır ve silindirik bir şapka takarlar.


Kültür


Havai Fişekçiler Loncası

Havai Fişekçiler Tanchico'da kurulmuştur. Havai Fişekçiler Loncası havai fişeklerin sırrını korumak için kurulmştur ve bu yolda cinayet bile işlerler. Genellikle lordları ve kralları eğlendirmek için çalışırlar. Ancak halka da havai fişek satarlar. Ancak Havai Fişekçiler Loncası'nın evlerinin hepsi yokedilmiştir. Söylenilene göre Amadicia'da yeni bir ev kurma planları yapmaktadırlar.

5 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page