top of page

Zaman Çarkı Saldaea

Saldaea Afet'in sınırında bulunan dört Sınırboyu ülkesinden biridir. Sınırboylarının en batısında, Aryth Okyanusu ve Kandor arasında yer alır.Coğrafya


Saldaea Sınırboylarındaki en büyük ülkedir. Shienar ve Arafel'in toplamından daha büyüktür.

Güneyinde ormanlar bulunur, kuzeyinde Banikhan Dağları gibi dağlar, doğusunda ise ovalar bulunur. Saldaea'nın kıyı şeridi dik uçurumlardan oluşur. Bu uçurumlara Dünya'nın Sonu denir. Büyük bir limanı yoktur.Tarih


Saldaea Yüzyıl Savaşları'nın başlarında kurulmuştur. Şahinkanadı'nın kuzeydeki 5 valisi bir araya gelerek istikrarlı 5 ülke kurup kıtayı ve insanlığı Afet'ten korumaya karar vermişlerdir. Rylen t'Boriden Rashad Saldaea'nın ilk kralıdır. Saldaea'nın bu günkü topraklarında eskiden Basharande ve Jaramide krallıkları yer alıyordu. Başkenti Maradon ise Jaramide'in başkenti Deranbar'ın yerine kurulmuştur.


Hükumet


Saldaea monraşi ile yönetilmektedir ve şu an tahtta Faile olarak da bilinen Kraliçe Zarine ni Bashere t'Aybara vardır. Lordlar Konseyi hükümdara danışmanlık etmektedir.


Kadınlar


Saldaealı karınlar diğerlerinden farklıdır. Yüksek sadaketleri ve güçlü iradeleri ile meşhurdurlar. Saldaealılara göre savaş bir aile meselesidir. Subayların ve soyluların eşleri Afet'e yapılan harekatlar haricindeki bütün savaşlarda kocalarının yanında yer alırlar. Saldaealı kadınlar savaşa giden kocalarına genelde "Eğer ölürsen kılıcını ben devralacağım" diyerek veda ederler. Kılıçla eğitim görmeseler de Saldaealı kadınlar yakın dövüşte ve bıçakla dövüşte yeteneklidir. Bütün Saldaealılar her zaman yanlarında en az bir bıçak bulundurur. Saldaeada bıçak kullanılmayacaksa çekilmez.


Ekonomi


Saldaea ekonomisi oldukça güçlüdür; kürk, odun ve buz biberi ticaretine dayanır. Saldaea ürünleri Tear kadar uzak yerlerde bile yüksek fiyatlardan satılır.Kültür


Saldaealılar büyük, çıkıntılı ve kalkık burunlara sahiptir. Gözleri ise genelde badem şeiklindedir. Saldaealılar savaşta en az diğer sınırboyu ülkelerinin vatandaşları kadar iyidir. Ancak Randland'deki hiçbir ulusun vatandaşları Saldaealıların binicilik yetenekleri ile boy ölçüşemez. Hafif süvarileri meşhurdur. Saldaealı askerler yılan gibi kıvrımlı kılıçlar taşır. Saldaealı erkeklerin genelde uzun bıyıkları vardır.


Saldaealıların hayatının bir diğer önemli parçası ise sa'sara denilen bazı Saldaealı Kraliçeler tarafından çok açık seçik olduğu için yasaklanmış bir danstır. Hemen hemen bütün soylu kadınlaar bu dansı bilse de sadece birkaçı bunu kabul eder. Söylenene göre sa'sara erkekleri çıldırtan bir danstır. Sa'sara'nın küçük rahatsızlıkların yanında üç savaşa ve iki isyana sebep olduğu bilinmektedir.


Güncel olaylar


Saldaea Son Savaş'da Batıdiyarı'nın ülkelerinin yanında savaşmış ve soylular ve kraliyet büyük kayıplar vermiştir. Savaş sırasında ilk kayıplar Kazandi Evinden hülkümdar Tenobia, Mareşal General Davram Bashere ve karısı Deira Bashere olmuştur.

2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page