top of page

Zaman Çarkı Malkier

Malkier bir zamanlar Sınırboyları'nın bir parçasıydı. Shienar'ın kuzeyinde yer almaktaydı. Malkier'in arması altın turna kuşuydu. Malkierli erkekler saçlarını geride tutmak için deriden yapılma Hadori denilen örgülü bir bağ takarlardı. YÇ 995 yılında Malkier Afet tarafından ele geçirilmiştir. Böylece Shienar Sınırboylarında en kuzeyde yer alan ulus olmuştur.


Tarih


Malkier Artur Şahinkandı'nın imparatorluğunun bir şehriydi. Eskiden Rhamdashar Krallığının olduğu bölgede yer almaktaydı. Şehrin valisi Shevar Jamelle Yüzyıl Savaşları'nın başlarında bağımsızlığını ilan edip Gölge'ye karşı diğer Sınırboyları Krallıkları ile ittifak kurmuştur.Malkier YÇ 955 yılında yıkılmadan önce Gölge'ye karşı yaklaşık 1000 yıl savaşmıştır. Kral al'Akir Mandragoran'ın kardeşi Lain Mandragoran karısı Breyan ile girdiği bir bahis neticesinde 5000 mızraklı atlı ile beraber Lanetli Topraklar'a bir akın düzenlemiş ve sonucunda öldürülmüştür. Kral al'Akir kardeşinin bu anlamsız planına destek vermeyi reddettiği için Lain'in karısı Breyan kocasının ölümünden Kral al'Akir'i sorumlu tutmuştur. Bu yüzden de Kralı ve oğlu Lan'ı öldürerek kendi oğlu Isam'ın başa geçmesini sağlayacak bir plan yapmıştır. Malkier'li bir soylu ve aynı zamanda da bir Karanlıkdostu olan Cowin Gemallan da bu planı desteklemiştir.Kral'ı öldürmeye yönelik darbe başarısız olmuş ancak Afet sınırındaki kaleler ve birlikler hasar almıştır. Bu yüzden de büyük bir Gölgedölü istilası sınırı geçmeyi başarmıştır. Breyan ve oğlu Isam öldürülmüştür ancak ünlü iz sürücü Uzakgezgini lakaplı Jain Charin Gemallen'ı esir alarak Yedi Kule'ye getirmeyi başarmıştır. Burada Kral al'Akir ve Gemallen arasında yapılan teke tek savaşta Kral al'Akir galip olmuştur. Daha sonra al'Akir tahttan çekilerek yerini oğlu Lan'a bırakır ve onu Taç Giymiş Savaş Lordu ilan eder ve onu yetiştirilmek üzere Shienar'a gönderir. Daha sonra Kral al'Akir Afet'e doğru Gölgeye karşı son seferine çıkar. Savaşın sonucunda Kral öldürülmüş, Yedi Kule yıkılmış ve Malkier düşmüştür. Gölgedölleri Jehaan Merdiveni'ne kadar ilerledikten sonra Sınırboyları'nın diğer krallıkları karşılarına çıkarak onları durdurmuştur.


Malkier savaş sonrasında ıssız ve Afet tarafından ele geçirilmiş haldeydi. Yedi Kule harabe haline gelmiş, Bin Göller zehirlenmiş ve iğrenç yaratıklara yuva olmuştu. Buna rağmen Malkier'in savaş sanatındaki üstünlüğü ve Afet'e karşı yapılan savunmadaki cesareti herkes tarafından hala kabul edilen bir gerçektir. Herkes Lan Mandragoran bir amaç uğruna Altın Turna Sancağını kaldırıp çağırdığında binlerce insanın peşinden gideceğini bilir.

Eninde sonunda al'Lan Mandragoran Altın Turna Sancağını kaldırarak arkasında Sınırboylarından oluşan büyük bir kalabalıkla Tarwin Geçidi'ne ve Tarmon Gai'don'daki savaşa katıldı. Karanlık Varlık yenildiğinde Afet yok oldu ve Malkier bir kez daha Lan'in ve kraliçesi Nynaeve al'Meara'nın önderliğinde bağımsız bir krallık oldu.


Coğrafya


Malkier Shienar'ın kuzeyinde Afet Sınırından Tarwin Geçidine hatta Dhoom Dağlarının ötesine kadar uzanır. Batıdiyarı'nın en kuzeyinde Shayol Ghul'a en yakın olan krallıktır. Başkenti Yedi Kule olarak bilinir ve bir çok gölün yanında yer alır. Dhoom Dağları'nın güney yamaçlarından çok uzak değildir.


Şehirler

  • Yedi Kule

  • Herot Geçidi

  • Jehaan

Önemli Malkierliler

  • al'lan Mandragoran, Malkier'in son kralı ve Moiraine Damodred'in eski muhafızı

  • Jain Charin, Uzakgezgini olarak da bilinir, bütün dünyayı gezmiştir ve Malkier'e ihanet eden Cowin Gemallan'ı yakalayı adalet için krala getirmiştir. Noal Charin olarak da bilinir. Matrim Cauthon ile gezmiştir ve sonrasında Borunun Kahramanlarından biri olmuştur.

  • Edeyn ti Gemallen Arel, YÇ 979 yılında Altın Turna Sancağını kullanmaya çalışmıştır ve başarısız olmuştur.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page