top of page

Zaman Çarkı Hakkında

"Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. Üçüncü Çağ'da, kehanetler çağında, Dünya ve Zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser..."


Zaman Çarkı (hayranlar tarafından WoT olarak kısaltılır), Amerikalı yazar James Oliver Rigney, Jr. tarafından Robert Jordan mahlasıyla yazılmış çok satan bir epik fantastik roman serisidir. Başlangıçta altı kitaplık bir seri olarak planlanmış, şimdi on dört yayınlanmış romandan oluşuyor. Seride ayrıca bağımsız bir prequel roman ile eşlik eden bir kitap da yer alıyor. Yazar ilk cilt olan Dünyanın Gözü'nü 1984'te yazmaya başladı ve kitap 1990'da yayınlandı. On birinci cilt 2005'te yayınlandı. Yazar, Eylül 2007'de son cilt olan Işığın Anısı üzerinde çalışırken vefat etti. Fantastik yazar arkadaşı Brandon Sanderson 2009 sonlarında yayımlanmak üzere son cildi tamamlayacaktı, ancak boyutu nedeniyle Jordan'ın Işığın Anısı kitabının üç ayrı romana bölünmesine karar verildi . Üçünden ilki, Fırtına Toplanıyor 27 Ekim 2009'da yayınlandı ve diğerleri birer yıllık aralıklarla takip ederek yayına sunuldu. Üç kitaptan ikincisi, Geceyarısı Kuleleri 2 Kasım 2010'da yayınlandı. Serinin on dördüncü ve son cildi olan Işığın Anısı, 8 Ocak 2013'te yayınlandı.


Dizi, uzunluğu, iyi gelişmiş sihir sistemi, son derece fazla sayıda alt noktası, hayali dünyasının karmaşık ayrıntıları ve son derece fazla sayıda karakterle dikkat çekiyor (dizide 1.800'den fazla isimlendirilmiş karakter var). Seri, başlangıçtan itibaren bir başarıyı kanıtladı ve orijinal Amerikan baskısı sadece birkaç ay içinde tükendi. Sekizinci ila onbirinci ciltlerin her biri New York Times'ın en çok satanlar listesine 1 numaradan giriş yaptı. Ağustos 2019 itibariyle, seri dünya çapında 90 milyon kopya satmıştı. Seri hakkında birkaç oyun ve hatta bir film müziği çıktı. Nisan 2016'da kitapların TV dizisi olarak uyarlanmaya ve çekimlerinin başlanacağına karar verildi. .

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page