top of page

Zaman Çarkı Arad Doman

Arad Doman, Batıdiyarı'nın en batısında Aryth Okyanusu kıyısında bulunan bir ülkedir.Coğrafya


Arad Doman Batıdiyarı'nın kuzeybatısında, Puslu Dağlar ile Aryth Okyanusu'nun arasında bulunur. Başkenti ve en büyük şehri Dhagon Nehri'nin ağzında bulunan Bandar Eban'dır. Ülkenin ikinci en büyük şehri ise Somal Nehri'nin yanındaki Katar'dır. Başkente uzak olmalarından dolayı Katar lordları ve çevredeki toprakların yöneticileri bağımsız gibi davranmaya eğimlidir ve zaman zaman krallığın onlara bağımsız olmadıklarını hatırlatması gerekir.Tarih


Almoth'un yıkılmasından bu yana Almoth Ovası'nın kontrolünü ele almak için Tarabon'a karşı tuzaklar kurmaktadır.


Hükumet


Arad Doman tam bir monarşi ile yönetilmektedir. Kral çoğunluğu kadınlardan oluşan Tüccarlar Konseyi tarafından seçilir. Taht hiçbir zaman miras olarak bırakılmamıştır.

Son Savaş'dan önce Arad Doman'ın yöneticisi Alsalam Saeed Almadar'dı. Arad Doman Almoth Ovası'nın kontrolünü eline almak için Tarabon ile 300 yıldır savaştadır. Rand al'Thor Falme'de gökyüzünde Ba'alzamon ile savaştıktan sonra Arad Doman'da bir iç savaş çıkmıştır. Bu savaş krallık güçleri ve Ejderyeminli'ler arasında yapılmıştır ve bu savaş sırasında Kral Alsalam kaybolmuştur.


Yeniden doğan Ejder ortaya çıkmadan önce Arad Doman gittikçe kötüye gidiyordu. Terkedilmişlerden Graendal Lady Basene gibi görünerek ülkede kaosa neden oluyordu.

Arad Doman Yeniden Doğan Ejder'in işgali altındaydı. Çünkü Rand askerlerini orada toplayarak Tarmon Gai'don'a hazırlanıyordu. Kahyası ise Iralin adında Tüccarlar Konseyine yeni yükseltilmiş eski bir tersane müdürüydü.


Son Savaşran sonra bir grup Aes Sedai Rodel Ituralde'yi kral Alsalam'ın öldüğüne ve onun kral olması gerektiğine ikna etmeye çalışıyordu.


Kültür


Domanlı kadınlar yarı saydam çoğu kültürde bir skandal olarak nitelenebilecek kıyafetler giyer ve baştan çıkarma sanatıyla büyütülürler. Söylenenlere göre Domanlı anneler kızlarına küçük yaşta bu işi öğretmeye başlar. Domanlı tüccarların çoğu kadındır ve konu pazarlık yapmaya gelince çok az erkek onlardan daha iyi olabilir. Ancak çoğu erkek kaybetmenin o deneyimi yaşamaya değer olduğunu düşünür.


Domanlılar Deniz Halkı ile çok ticaret yaparlar ve kıtada onlarla pazarlık yaparken kendilerini tutabilen az sayıda tüccar vardır.


Atlar Domanlılar için önemli bir maldır. Özellikle Razor cinsi atlar soylular tarafından iyi fiyatlara alınırlar. Ancak çok az sayıda Domanlı bu atları yabancılara satar.

Domanlı mutfağı çoğunlukla et ve sebzelerin gümüş kaplarda pişirilmesinden oluşur. Yemek sursa denilen iki tahta çubukla yenir.


Şehirler

  • Bandar Eban (Başkent)

  • Coron Geçidi

  • Darluna

  • Kandelmar

  • Katar

  • Maseen

  • Solanje

  • Somal Gölü

7 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page