top of page

Zaman Çarkı Amadicia

Amadicia Batıdiyarı'nın güneyinde yer alır ve Işığın Çocukları'nın evidir.Coğrafya


Amadicia Altara'nın batısında bulunur ve aralarında bulunan Eldar Nehri sınırlarını oluşturur. Puslu Dağlar'ın güneyinde ve Tarabon'un güneydoğusunda bulunur. Sharia Nehri güney sınırını oluşturur. Bunun da ötesinde Gölge Sahili vardır.Hükumet


Amadicia normalde bir kral tarafından yönetilir ve şu an tahtta Kral Ailron vardır. Ancak Seanchanlılar gelmeden önce yönetimde fiili olarak Işığın Çocukları vardı.


KültürIşığn Çocuklar Aes Sedailerin Karanlık Varlık'ın hizmetkarları olduklarını düşünmesinden dolayı Amadicia'da Aes Sedailer ve yönlendirmek yasaktır. En ufak bir şüphe bile ağır bir cezaya yada idama neden olabilir. Bu yüzden Karanlıkdostu olduğu düşünülenleri ihbar etmek, yargılamak ve idam etmek olağan şeylerdir. Ancak cezalandırılanlar genelde dışlanmış kişiler, fikir ayrılığına düşmüş şanssız kişilerdir.


Çocukların büyüme isteği Amadicia'da bir çok savaşa neden olmuştur. Bunların sonuncusu Çocuklar'ın "Belalar" olarak nitelediği Altara ve Illian ile yapılan Beyazpelerin Savaşı'dır.

Beyaz Kule bölündükten sonra asi Aes Sedai'lerin üssü olarak Salidar'ın seçilmesinde Çocuklar önemli rol oynamıştır. Salidar'ın Çocuklara olan yakın konumu asileri aramak için son akla gelecek yerlerden biri olduğundan saklanmak ve Tar Valon'a saldırı planlamak için uygun bir yerdir.1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page